Poranny wzwód. Skąd bierze się poranna erekcja?
Każdy zdrowy mężczyzna z pewnością chociaż raz (a prawdopodobnie znacznie częściej) doświadczył porannego wzwodu. Zdarza się on zarówno u młodych chłopców, jak i u starszych mężczyzn. Stanowi całkowicie naturalne zjawisko, wiążące się z fizjologią i gospodarką hormonalną.
Uważa się, że erekcja poprawia wydolność ciał jamistych prącia oraz zapobiega ich włóknieniu, co jest niezbędne dla zachowania zdrowia męskich narządów płciowych. Niestety, wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość wszelkich zaburzeń w tym zakresie. Można je zauważyć również u młodych mężczyzn, co każdorazowo powinno być poddane obserwacji.
Czym jest erekcja?
Erekcja to zjawisko znane każdemu mężczyźnie, odnoszące się do twardnienia członka. Sztywność prącia umożliwia penetrację dróg rodnych kobiety, a więc innymi słowy – współżycie. Cały mechanizm tego procesu można przedstawić w uproszczeniu – podstawą jest prawidłowy naczyniowy przepływ krwi.
Mięśniówka naczyń krwionośnych penisa ulega rozluźnieniu, umożliwiając wypełnienie struktur jamistych krwią. Jednocześnie naczynia żylne zaciskają się, przez co krew nie może z powrotem odpłynąć. Do pojawienia się sztywności prącia dochodzi najczęściej wskutek stymulacji dotykowej, słownej, słuchowej czy myślowej. Dlaczego więc obserwuje się omawiane zjawisko w nocy i z rana, gdy żaden z wymienionych czynników nie ma miejsca?
Przyczyny porannej erekcji
Co wpływa na ich wystąpienie o tej porze dobry? Wyróżnia się 3 główne przyczyny porannej sztywności penisa:
- dobowe zmiany hormonalne,
- gromadzenie się moczu i parcie na pęcherz,
- uwalnianie tlenku azotu.
Każdy człowiek podczas snu doświadcza fazy REM – to czas marzeń sennych lub koszmarów. W organizmie następuje wiele zmian na poziomie układu endokrynnego, m.in. spada poziom noradrenaliny odpowiadającej za utrzymanie wysokiego ciśnienia. W ciągu dnia wysokie ciśnienie blokuje występowanie wzwodu, jednak nocą tego typu blokady zwalniają. Skutkuje to pojawianiem się erekcji.
Gromadzenie się moczu porą nocną można uznać za czynnik refleksogenny, odruchowy. Zgodnie z tą teorią, mocz stopniowo wypełnia pęcherz moczowy, który może zwiększać nacisk na ośrodki odpowiadające za erekcję, znajdujące się w części krzyżowej rdzenia kręgowego. Efektem jest powstawanie wzwodu.
Ostatnia popularna teoria mówi o nocnym uwalnianiu się konkretnych związków. Jest to głównie tlenek azotu wydzielany przez komórki organizmu. Przenika on do mięśni powodując ich głęboką relaksację. Efektem jest nie tylko poranne odprężenie, ale również erekcja.
Dzieje się tak wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i tym samym zwiększenia dopływu krwi do penisa. Za produkcję tlenku azotu odpowiada w dużej mierze testosteron, którego najwyższe stężenie w organizmie mężczyzny odnotowuje się właśnie w godzinach porannych. Choć często omawia się te teorie odrębnie, w realnym życiu poranna sztywność prącia jest konsekwencją działania wszystkich 3 czynników.
Erekcje w nocy
Nocne erekcje są równie częste, jak te poranne. Uważa się, że mężczyźni mogą ich doświadczać nawet 4-5 razy w ciągu nocy, podczas snu.
Pojedynczy epizod ma tendencję do utrzymywania się około 20 minut. Najczęściej nocje erekcje pojawiają się między 4:00 a 8:00 rano. Podobnie jak w przypadku wzwodów porannych, tak i tutaj przyczyny nocnych epizodów obejmują dużą ilość tlenku, wahania hormonów oraz nocne zbieranie się moczu.
Zaburzenia erekcji
Co wchodzi w skład zaburzeń erekcji? Nie jest to wyłącznie problem z brakiem porannego wzwodu, ale również: niskie libido, niezdolność utrzymania pełnego wzwodu czy wahania hormonów płciowych.
Dotyczą szczególnie mężczyzn w wieku dojrzałym, od 45. roku życia wzwyż. Takie problemy mogą mieć wiele przyczyn – od występowania chorób ogólnoustrojowych, aż do nieprawidłowego stylu życia. W tym drugim przypadku wyróżnia się m.in.:
- brak aktywności fizycznej
- nadmierny stres w życiu
- palenie papierosów – to używka osłabiająca napływ krwi do ciał jamistych i jej prawidłowe krążenie
- zbyt krótki sen, występowanie zaburzeń snu
- niewłaściwą dietę
Brak erekcji może mieć również podłoże chorobowe. Taki objaw dają:
- cukrzyca
- miażdżyca
- nadciśnienie tętnicze
- wszelkie choroby tarczycy
- niski poziom testosteronu
- niewydolność nerek
- depresja i zaburzenia lękowe
- nadmierne obciążenie układu nerwowego
- problemy z prostatą
- dysfunkcje mięśni gładkich układu moczowo-płciowego
Rzadziej spotyka się mechaniczne uszkodzenie ośrodka erekcji, np. wskutek wypadku komunikacyjnego. Dla zachowania zdrowia seksualnego niezwykle ważne jest zdiagnozowanie i leczenie problemu.
Brak porannego wzwodu – co robić?
Nie zawsze brak wzwodu z rana wskazuje na toczące się w organizmie mężczyzny patologie. Może się zdarzyć, że w ostatnich dniach miał dużo obowiązków i stresu w pracy lub nie dosypiał nocy, ponieważ musiał wcześnie wstawać. Nie należy się martwić na zapas. Warto jednak zmienić styl życia i w związku z tym:
- rozpocząć regularną aktywność fizyczną
- dbać o komfort snu
- unikać stresu, przepracowywania się
- pić przynajmniej 1,5l wody dziennie (przy wysiłku fizycznym więcej)
- zrezygnować z używek
- sięgać po naturalne suplementy wspierające wzwód – koenzym Q10, cynk, selen, witaminy z grupy B
- unikać żywności przetworzonej i nadmiaru cukrów prostych
Może się okazać, że próba zdrowego stylu życia wyrówna poziom testosteronu, poprawi krążenie, zmniejszy poziom hormonów stresu i poprawi jakość fazy snu REM. Wszystko to wpłynie na mechanizm erekcji i poprawi jakość sfery erotycznej.
Jeśli jednak nie ma konkretnych czynników tłumaczących sytuację, warto przez najbliższe dni obserwować swoje ciało oraz sprawność seksualną.
Jeśli brak porannej erekcji zaczyna być niepokojący, a dodatkowo towarzyszą temu zaburzenia wzwodu także w ciągu dnia, np. podczas zbliżeń, warto udać się do specjalisty.
Leczeniem problemów ze wzwodem zajmuje się na ogół urolog, choć błędem nie będzie także wizyta u seksuologa. Interdyscyplinarne podejście kilku specjalistów sprawi, że problem mężczyzny zostanie zdiagnozowany z różnych stron.
Choć jest to dość intymna dolegliwość, z którą wielu Panów wstydzi się chodzić po lekarzach, szukanie pomocy jest zupełnie naturalne. Brak wzwodu i niska jakość życia seksualnego dotyczy wielu mężczyzn. Potrafi pogorszyć codzienne funkcjonowanie i wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości.
Warto rozważyć wizytę u specjalisty, ponieważ bardzo często rezultaty terapii są zadowalające.
Kłopoty z erekcją w zależności od wieku
Biorąc pod uwagę wiek mężczyzny można wnioskować, co stanowi główną przyczynę jego problemów. U młodych chłopaków, w okolicy 20. roku życia najczęściej omawia się czynnik psychogenny – strach przed brakiem zadowolenia partnerki, zawstydzenie niewielkim doświadczeniem, strach przed ciążą czy porównywanie się z innymi. Zwykle problemy z erekcją w tym wieku samoistnie przemijają.
U panów po 30. roku życia wskazuje się na dysproporcję między życiem prywatnym, a zawodowym. Stres, dążenie do osiągnięć w pracy czy ciągły pośpiech zmniejszają zdolność utrzymania wzwodu czy podniecenia seksualnego. Niestety, współcześnie wielu mężczyzn na tym etapie życia zmaga się z depresją, nerwicą, zaburzeniami trawienia czy alergiami. Wszystkie choroby – szczególnie natury emocjonalnej i psychicznej – nie wspierają życia erotycznego.
U mężczyzn po 50. roku życia głównym problemem jest obecność chorób przewlekłych, przyjmowanie leków (których częstym skutkiem ubocznym jest obniżanie libido) oraz zmiany stężenia poszczególnych hormonów płciowych. Wraz z wiekiem następuje także degradacja komórek mięśniowych prącia, uniemożliwiając zdolność do zatrzymania krwi. Rozpoznanie przyczyny jest niezwykle ważne, aby móc wdrożyć skuteczną terapię.