Fornir kamienny – naturalna tapeta do nowoczesnych wnętrz
Współczesna technologia umożliwia zaadaptowanie naturalnych rozwiązań do aktualnych potrzeb aranżacyjnych. Forniry kamienne są tego najlepszym przykładem – z czym bowiem kojarzy się kamień? Z czymś stałym, ciężkim i niepodatnym na kształtowanie. Forniry z kamienia są tego zupełnym przeciwieństwem, są bowiem lekkie i niezwykle elastyczne, co powoduje, że idealnie sprawdzają się w roli tapet i zewnętrznych warstw dekoracyjnych w budynkach.
Z czego powstaje fornir kamienny?
Ten niezwykły materiał o nietypowych jak na kamień właściwościach produkowany jest z łupka kamiennego pozyskiwanego w kopalniach odkrywkowych. W wytwarzaniu forniru kamiennego wykorzystuje się również piaskowiec i marmur. Cienkie, kamienne arkusze mają przeważnie grubość zaledwie 2-3 mm, spodnia warstwa tej nowoczesnej tapety to podkład, w skład którego wchodzi żywica poliestrowa i włókno szklane. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, wśród których warto wymienić przede wszystkim:
- trwałość – choć arkusze wykonane z forniru kamiennego są używane jako tapeta, nie sposób porównywać ich właściwości do papierowego odpowiednika. Forniry kamienne są niezwykle odporne na negatywne czynniki zewnętrzne, urazy mechaniczne i zadrapania. Są też proste w utrzymaniu ich w czystości. To sprawia, że stosuje się je nie tylko jako okładzinę ścian wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz, gdzie fornir z kamienia może np. zdobić elewację lub przydomowe ogrodzenie
- elastyczność – fornir kamienny jest zaskakująco giętki, czym przypomina standardowe tapety – zwłaszcza, gdy zostanie lekko podgrzany, wówczas ta właściwość staje się najlepiej widoczna
- odporność na promieniowanie UV – materiał ten cechuje unikalna struktura o niezwykle ekskluzywnym wyglądzie i naturalnej kolorystyce. Bardzo ważne jest zatem, iż tak dobrze znosi ekspozycję na intensywne słońce, a sam fornir kamienny nie blaknie pod jego wpływem
- łatwość transportu – forniry kamienne są bardzo lekkie i dzięki swojej wyjątkowo cienkiej strukturze nie zajmują dużo miejsca. Ich przewiezienie nie wymaga więc specjalistycznego transportu, jak w przypadku tradycyjnych, kamiennych materiałów wykończeniowych. Fornir z kamienia nie sprawia też problemów z wniesieniem. Można go więc wygodnie stosować nie tylko w zabudowie jednorodzinnej i lokalach firmowych, ale również w mieszkaniach położonych na wyższych piętrach, nawet wtedy, gdy nie oferują dostępu do windy.
Gdzie stosować forniry kamienne?
Fornir z kamienia ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno wewnątrz domów i mieszkań, jak i na zewnątrz. Powszechnie wykorzystywany jest jako lepszy gatunkowo i bardziej stylowy zamiennik tapety, gdyż cechuje się prostotą montażu, a przy tym ma znakomite parametry i wyższą niż papier wytrzymałość. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej tapety można go stosować jako podstawową okładzinę ścian w pomieszczeniu lub jako ozdobny dodatek – np. na jedną wybraną ścianę, dla nadania ciekawego kontrastu.
Forniry kamienne doskonale prezentują się w salonie czy sypialni, ale równie dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których środowisko jest znacznie bardziej wymagające, takich jak kuchnie i łazienki. Fornir kamienny dobrze znosi kontakt z wilgocią, mało tego – prawidłowo zamontowany wykazuje właściwości wodoodporne, może więc być używany nawet w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki lub prysznica. To dobre rozwiązanie – zwłaszcza do wyjątkowo małych pomieszczeń, gdzie tradycyjne kafelki ograniczyłyby dostępną przestrzeń. Arkusze kamienne są tak cienkie, że niemal nie powodują ubytków na metrażu.
W kuchni arkusze z forniru kamiennego sprawdzą się chociażby w miejscu pomiędzy blatem a górnymi szafkami zabudowy – kamień jest łatwy w utrzymaniu czystości i wygląda dużo bardziej ekskluzywnie niż zwykłe kafelki kuchenne. Jest też mniej kłopotliwy w montażu.
Fornir kamienny jest bardzo odporny na wysokie temperatury – z tego względu może być stosowany jako stylowa okładzina kominków. Powszechnie wykorzystuje się go również na elewacjach – materiał ten jest przystosowany do warunków takich jak śnieg, grad i mróz, więc użyty z zewnątrz budynku będzie zachowywał swój nienaganny wygląd przez lata. Aby tak było, fornir kamienny należy odpowiednio pielęgnować. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do impregnacji i odświeżania kamienia, które chronią go przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi i zapobiegają uszkodzeniom struktury.
Czy są jakieś zastosowania, do których forniry kamienne nie będą odpowiednie? Owszem – materiał ten nie nadaje się do położenia na podłodze. Arkusze są po prostu zbyt cienkie i niedostatecznie odporne na ścieranie, aby stosować je w ten sposób. Przyjmuje się, że ich właściwości są odpowiednie przede wszystkim do zastosowania na ścianach.
Do jakich wnętrz pasuje fornir z kamienia?
Ponieważ arkusze kamienne występują w różnych odcieniach i kilku rodzajach struktur, można je wykorzystywać zarówno w dekoracji wnętrz o stylistyce klasycznej, a także tej bardzo nowoczesnej. Idealnie wpisują się w styl loftowy i skandynawski – surowość i prostota forniru kamiennego sprawiają, że doskonale komponować się on będzie z drewnianymi dodatkami, niezależnie od wybarwienia. Pasuje również do wnętrz zaaranżowanych w stylu glamour – wytworny kamień nadzwyczaj pięknie koresponduje z kryształowymi żyrandolami, pikowanymi meblami w stylu ludwikowskim, złotymi dodatkami.
Tak duża uniwersalność forniru z kamienia sprawia, że coraz chętniej jest wybierany jako materiał dekoracyjny w miejsce papierowej tapety czy glazury ściennej. Za tym rozwiązaniem przemawia nie tylko niebywała i niepowtarzalna estetyka, ale również trwałość – fornir z kamienia to rozwiązanie na lata, w dodatku o ponadczasowym charakterze i doskonałych walorach użytkowych. Dzięki temu wpisuje się w oczekiwania najbardziej wymagających klientów.