Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Problemy z prostatą, choroby pęcherza, cewki moczowej lub pochwy, proces starzenia się – wszystkie te czynniki mogą sprawiać, że nietrzymanie moczu stanie się i naszym problemem. Jak można sobie radzić z taką przypadłością?
Skąd bierze się nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu może się rozwijać jako efekt innych schorzeń, jest też częstą przypadłością osób starszych. Często z nietrzymaniem moczu mają też kobiety po porodzie, u których problemy tego typu nasilają się z wiekiem. Objawy tej dolegliwości są dość charakterystyczne. Pacjenci wciąż mają wrażenie, że ich pęcherz jest pełny, choć w istocie jest pusty. Nagłe parcie lub wysiłek sprawiają z kolei, że chory zaczyna mieć problemy związane z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Jak można sobie radzić z tym problemem?
Czy leczenie nietrzymania moczu jest możliwe?
Choć dla wielu pacjentów ten problem jest tematem bardzo wstydliwym, warto podjąć leczenie u specjalisty. Jest ono możliwe, a dzięki odpowiedniej terapii można podnieść jakość swego życia i zapomnieć o wielu uciążliwych problemach związanych z chorym pęcherzem.
Jak może wyglądać takie leczenie?
Wile zależy od tego, jakie są przyczyny choroby. W przypadku kobiet, szczególnie tych po porodzie, często pomocne stają się te ćwiczenia Kegla, które wzmacniają mięśnie miednicy. Inną formą walki z tym problemem jest trening pęcherza, z którego mogą skorzystać i panowie, i panie.
- Czasem leczenie wymaga jednak podawania antybiotyków. Tak dzieje się w chwili, gdy główną przyczyną nietrzymania moczu jest zakażenie.
- W wielu przypadkach można się wspierać takimi środkami, jak dopochwowe wkładki podpierające, których zadaniem jest wspieranie mięśni miednicy.
- W przypadku mężczyzn często stosowane są cewniki, dzięki którym mocz jest odprowadzany do specjalnego zbiornika.
- W niektórych sytuacjach leczenie może polegać na przeprowadzeniu operacji. Dzieje się tak m. in. w chwili, gdy pojawia się konieczność powiększenia zbyt małego pęcherza lub gdy przyczyną problemów z nietrzymaniem moczu okazuje się przerośnięta prostata.
Jak jeszcze można sobie pomóc?
Profesjonalne leczenie można też wspierać poprzez stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia oraz do przestrzegania kilku zasad związanych z odżywianiem. Wbrew pozorom dieta może mieć spory wpływ na taki problem, jakim jest nietrzymanie moczu.
Warto dużo pić, gdyż unikanie przyjmowania płynów tylko pogarsza sytuację chorego. Należy jednak wybierać z głową napoje, które mają pomagać w powrocie do dobrej formy. Najlepsze rozwiązanie to woda, najgorsze – alkohol.
W trosce o własne zdrowie warto też schudnąć, gdyż zbędne kilogramy to dodatkowy nacisk na pęcherz – jest to jedno z głównych źródeł problemów związanych z nietrzymaniem moczu.
Dieta powinna być też pozbawiona zbyt pikantnych przypraw, które niepotrzebnie drażnią pęcherz.
Cennym dodatkiem do menu będą z kolei te produkty, które są dobrym źródłem błonnika. Warto więc sięgać po produkty z pełnych ziaren zbóż oraz po świeże owoce i warzywa. Taka dieta nie tylko może ułatwić leczenie problemów związanych z nietrzymaniem moczu, ale też przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia każdej osoby.
Ponieważ nietrzymanie moczu jest uznawane za dość wstydliwy problem, wiele osób boi się szukać pomocy u specjalisty. Warto jednak przełamać się i skorzystać z tych metod, które mogą znacznie ułatwić życie i pomóc w walce z tą uciążliwą dolegliwością.