Rejestracja Samochodu. Jak Zarejestrować Zakupiony Pojazd?
Rejestracja pojazdów w 2022 roku będzie odbywała się na nieco zmienionych zasadach względem poprzednich lat. Może powodować dlatego u kierowców pewnego rodzaju zamieszanie, a także dyskomfort. Warto zatem poznać wszystkie najważniejsze informacje odnośnie rejestracji samochodu. Wbrew pozorom mamy również do wyboru więcej niż jedną opcję rejestracji pojazdu i nie musimy zajmować się tym procesem samodzielnie. W tym tekście prezentujemy kompletny poradnik o rejestrowaniu aut i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje związane z tym procesem.
Wniosek o rejestrację
Rejestrację pojazdu wykonujemy w Urzędzie Miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w dziale Komunikacji. Może to być urząd starostwa powiatowego, urząd miasta gdy mieszkamy w mieście powiatowym lub urząd dzielnicy jeśli mieszkamy w Warszawie. Aby zgłosić się do urzędu, pierwszym krokiem jest pobranie, a także uzupełnienie wniosku o rejestrację pojazdu.
Wniosek o rejestrację samochodu możemy pobrać internetowo i wydrukować lub pobrać papierową wersję w urzędzie lub ze strony avas.pl.
Wypełnienie wniosku jest dość proste i polega na podaniu podstawowych informacji takich jak numer VIN samochodu, numery poprzednich tablic rejestracyjnych, a także marki i modelu auta. Aby udać się do urzędu zarejestrować pojazd powinniśmy mieć ze sobą komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji. Są to dokument sprzedaży, darowizny czy faktura VAT. Dodatkowo jeśli posiadamy kartę pojazdu, również powinniśmy dołączyć ją do dokumentów wraz z dowodem rejestracyjnym i tablicami pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym powinno widnieć zaświadczenie, iż auto posiada aktualny przegląd techniczny a jeśli nie jest zarejestrowane, powinniśmy przedstawić zaświadczenie samego badania technicznego. Ostatnim potrzebnym dokumentem, jaki musimy załączyć jest potwierdzenie wniesienia opłat związanych z rejestracją samochodu.
Pamiętaj: Od momentu nabycia samochodu czyli np. od momentu kupna lub otrzymania darowizny mamy 30 dni na dokonanie rejestracji pojazdu. W tym czasie nie możemy poruszać się niezarejestrowanym samochodem nawet jeśli posiada on ubezpieczenie czy aktualny przegląd techniczny, gdyż nie jest to równoznaczne z rejestracją pojazdu. Aby móc zacząć jak najszybciej korzystać z pojazdu, warto wykonać jego rejestrację bezzwłocznie.
Wszystkie dokumenty, jakie posiadamy możemy złożyć w urzędzie osobiście lub zrobić to pocztą. Niektóre urzędy opcjonalnie oferują również złożenie dokumentów elektronicznie — przez e-skrzynkę podawczą, ale należy upewnić się czy dany wydział daje taką możliwość. Rejestracja samochodu używanego poprzez wniosek elektroniczny może być również dobrym rozwiązaniem w obecnej sytuacji covid-19. Rejestrując samochód, powinniśmy również posiadać wykupioną polisę OC, gdyż auto nie może poruszać się po drogach bez takiego dokumentu. Ubezpieczenie OC będzie zatem potrzebne do rejestracji samochodu.
Po złożeniu wniosku w urzędzie otrzymujemy zaświadczenie o rejestracji tymczasowej na 30 dni. Jest to czasowy numer rejestracyjny tzw. miękki. Do tego czasu urzędnik przeprowadzi rejestrację auta, a także wyrobi nowe tablice rejestracyjne jeśli wybierzemy taką opcję rejestracji. Po tym czasie gdy stawimy się w urzędzie otrzymamy oficjalne dokumenty i potwierdzenie rejestracji samochodu. Jeśli w trakcie 30 dni urzędnik nie zdało sfinalizować sprawy — co jest rzadkością, może przedłużyć nam tymczasowy dokument rejestracyjny o 14 dni. Prawo o ruchu drogowym daje taką możliwość w wyjątkowych sytuacjach, choć Starostwo nie musi sięgać po ten przywilej zbyt często, gdyż są to marginalne sytuacje.
Uwaga: Od 31 Stycznia 2022 roku nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych gdy rejestrujemy nasz nowy samochód. Do tej pory możliwe było to jedynie w obrębie tego samego powiatu lub gminy. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić ok. 100 zł, a także szybciej sfinalizować rejestrację bez oczekiwania na wydanie tablic. Nowy właściciel pojazdu poniesie zatem koszt rejestracji jedynie w granicach ok. 80 zł. Nie będziemy musieli również pobierać naklejki na szybę, co również zmniejszy ogólny koszt całej rejestracji i uprości proces.
Rejestracja samochodu z zagranicy
Nieco inną sytuacją która wymaga od nas zadbania o dodatkowy aspekt jest rejestracja samochodu z zagranicy. Jeśli chcemy dokonać rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy, na podstawie ustawy prawa o ruchu drogowym musimy przedstawić również dokument potwierdzający uregulowanie opłat lub dokumenty potwierdzające zwolnienie z takiej opłaty. Mogą one dotyczyć np. nowego auta czy samochodu zabytkowego.
Porada: Jeśli rejestrujemy samochód z zagranicy, wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski. Pracownicy danego urzędu przeważnie nie znają wielu języków, a dokumentacja załączona we wniosku musi być zrozumiała dla każdej osoby, która będzie miała z nią styczność. Chcąc zarejestrować auto, warto wziąć ten element pod uwagę i zamówić tłumaczenie dokumentacji odpowiednio wcześnie, aby zdążyć z rejestracją samochodu.
Rejestracja z pomocą profesjonalnej firmy
Bardzo ciekawą alternatywą samodzielnej rejestracji pojazdu jest zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie zajmującej się tego typu usługami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdzie jedynie przekazujemy zlecenie przerejestrowania, a wszystkimi formalnościami zajmuje się dana firma. Jej pracownicy zajmą się zgromadzeniem wszystkich dokumentów potrzebnych do zarejestrowania samochodu, a także ew. ich tłumaczeniami. Firma zajmująca się usługami tego typu, może również pomóc wykonać nam obowiązek ubezpieczeniowy, opłacenie akcyzy, a także pomóc wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne. Jedynym dokumentem, który musimy podpisać i przekazać firmie zajmującej się rejestracją pojazdów podczas zlecenia tej usługi jest pełnomocnictwo do wykonania takiej rejestracji.
Jest to rozwiązanie w pełni legalne, które wykorzystuje możliwość daną przez polskie prawo. Firma pomagająca zarejestrować samochód dokonuje rejestracji w urzędzie na terenie, na którym funkcjonuje. Rejestracja ta jest jednak pełnoprawna i umożliwia bezproblemowe korzystanie z samochodu na terenie całej Polski. Bardzo ważną informacją przy tego typu usłudze jest również fakt, że możemy skorzystać z niej będąc zarówno osobami prywatnymi jak i firmami. Nawet zarejestrowanie większej ilości pojazdów czy specyficznych aut nie stanowi dla takiej firmy problemu.
Zlecenie rejestracji samochodu to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Nie musimy również zagłębiać się w aktualne przepisy prawne i znać się na nich. Korzystając z takiej usługi, będziemy mogli szybko i bezproblemowo dokonać rejestracji zarówno samochodu używanego, nowego a nawet zabytkowego, niezależnie od tego czy został kupiony na terenie Polski czy za granicą. Jest to coraz częściej stosowana praktyka i dotyczy zarówno pojazdów używanych zakupionych na terenie Polski, jak i tych sprowadzanych z zagranicy. Sporą zaletą tego rozwiązania jest również to, że w firmie zajmującej się rejestracjami aut pracują osoby doświadczone, a także specjaliści w tej kategorii. Minimalizuje to ryzyko błędów, nieprawidłowości czy problemów, z którymi na pewno poradzą sobie takie osoby. Firmy zajmujące się rejestracją pojazdów często świadczą też dużo większy zakres usług i mogą sprawdzić samochód przed rejestracją lub pomóc nam wykonać przegląd techniczny czy sprawdzić wszystkie kwestie prawne danego pojazdu.
Porada: Ostatnimi czasy mamy bardzo często do czynienia z aktualizacjami i zmianami w przepisach prawa o ruchu drogowym. Może ono dotyczyć sposobu rejestracji pojazdów, a także terminów czy opłat. Chcąc zarejestrować samochód, powinniśmy zatem zawsze sprawdzić aktualnie panujące prawo np. na stronach urzędów lub przy pomocy profesjonalistów, nie zdając się tylko i wyłącznie na nasze doświadczenie sprzed kilku lat. Unikniemy w ten sposób niekomfortowych sytuacji, a także problemów wynikających ze złamania prawa – nawet nieświadomego.