Czym powinien wyróżniać się dobry podnośnik pneumatyczny? Te cechy są kluczowe
Do podnoszenia samochodów można wykorzystać różne rozwiązania. Jednym z nich są podnośniki pneumatyczne, czyli popularne bałwanki. Sprawdźmy, kiedy się przydadzą i na co zwrócić uwagę, planując zakup.
Jak działa podnośnik pneumatyczny samochodowy?
Możesz znać go pod różnymi nazwami, takimi jak podnośnik pneumatyczny, bałwanek lub podnośnik poduszkowy. Zasada jego działania jest stosunkowo prosta: układ pneumatyczny pozwala na wypełnienie powietrzem gumowych miechów, które zwiększają swoją objętość i podnoszą pojazd.
Podnośniki na powietrze mają kilka istotnych zalet:
- Łatwość użycia: podnośniki pneumatyczne są proste w obsłudze. Sprawdzają się doskonale w różnego typu zadaniach serwisowych, na przykład przy wymianie opon lub pracach przy kołach.
- Szybkość działania: proces podnoszenia i opuszczania pojazdu jest zdecydowanie szybszy niż chociażby korzystanie ze standardowych lewarków.
- Mobilność: podnośniki pneumatyczne samochodowe można przenosić, więc mogą być wykorzystywane w różnych miejscach.
- Wszechstronność: Nadają się do różnych typów pojazdów, w tym samochodów osobowych, SUV-ów, a nawet niektórych pojazdów dostawczych.
Oczywiście mają też pewne wady: przede wszystkim nie sprawdzą się przy wszystkich pracach, ponieważ zakres wysokości, na jakie można dzięki nim podnieść pojazd, jest ściśle ograniczony. Istotnym ograniczeniem jest również udźwig. Bałwanki doskonale poradzą sobie jednak nawet z dużymi SUV-ami czy niewielkimi samochodami dostawczymi, ale nie należy przekraczać masy pojazdu wskazanej przez producenta. Profesjonaliści, jak Redats, mają w swojej ofercie urządzenia o znacznie większym udźwigu (nawet i 8 ton), które sprawdzą się przy działaniach z pojazdami ciężarowymi.
Wybieraj profesjonalne podnośniki pneumatyczne samochodowe
W przypadku zakładów mechaniki pojazdowej czy serwisów opon prawidłowo dobrane narzędzia to absolutna podstawa. Profesjonalne podnośniki pneumatyczne Redats znajdziesz na: https://sklep.redats.pl/pol_m_Podnosniki_Podnosniki-samochodowe-punktowe_Poduszkowe-Balwanki-547.html.
Warto wybierać modele, których miechy wykonane są ze wzmocnionego kauczuku – dzięki temu zyskasz jeszcze większe bezpieczeństwo oraz udźwig. Kółka znajdujące się na podwoziu podnośnika hydraulicznego sprawiają, że jest jeszcze bardziej mobilny, a zawory o większej przepustowości pozwalają zredukować czas potrzebny na jego napompowanie i spuszczenie powietrza. Zwróć również uwagę na długość rączki: powinna pozwolić na wygodne manewrowanie bez konieczności głębokiego schylania się.
Jaki podnośnik pneumatyczny wybrać?
Wybór podnośników jest bardzo szeroki, dzięki temu będziesz w stanie idealnie dobrać je do każdego zakładu i pojazdów, którymi się zajmujesz. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę?
- Maksymalny udźwig: większość podnośników pozwala na komfortowe podnoszenie samochodów osobowych. Dostępne są również modele z udźwigiem znacznie przekraczającym 4,5 tony.
- Wysokość minimalna: dużą zaletą bałwanków jest możliwość wprowadzenia ich nawet pod auta z niższym zawieszeniem, ale wysokość spoczynkowa różni się w zależności od konkretnego modelu. Może wynosić np. 14–15 cm.
- Wysokość maksymalna: ten parametr wskazuje, na jaką wysokość będzie można podnieść pojazd. Zazwyczaj wynosi 34–40 cm.
- Nakładka podwyższająca: w przypadku części podnośników na powietrze można zastosować nakładki zwiększające wysokość maksymalną o dodatkowe centymetry.
- Długość rączki: znajdziesz zarówno podnośniki z krótkimi, jak i wydłużonymi rączkami.
- Waga: podnośniki pneumatyczne samochodowe mogą ważyć nawet 20-30 kg. Zazwyczaj im większy udźwig, tym większa również waga. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na mobilności.
Artykuł partnera.