Czy tęsknota zawsze oznacza miłość?
Tęsknota to jedno z najgłębiej skrywanych uczuć, a jej pokłady można znaleźć u każdego człowieka. Miłe wspomnienia z przeszłości wzbudzają przyjemne uczucie nostalgii, które wydaje się gloryfikować miniony czas. Tęsknota za kimś jest nierozerwalnie związana z ilością wspomnień, jakie kojarzą się z daną osobą. Jednak czy uczucie to powinno zawsze być utożsamiane z miłością?
Tęsknota za ukochanym – objawy i charakterystyka
Rozstania są wpisane w ryzyko każdego związku, a konsekwencje takich decyzji w sposób znaczący wpływają na życie obu partnerów. Kilka lat lub kilkanaście miesięcy spędzonych u boku ukochanej osoby wywierają wpływ na emocje po rozstaniu – nawet jeśli zerwanie było związane ze znaczącą ilością krzywdy i przykrych sytuacji. Powracające wspomnienia, uczucie melancholii i żal, który jest połączony z poczuciem straconej szansy – emocje te charakteryzują tęsknotę za ukochanymi osobami, jednak ich pojawienie nie zawsze musi oznaczać miłość. Całkowite wymazanie ważnych osób z życia człowieka jest niemożliwe, więc nawet po wielu latach może pojawić się uczucie tęsknoty za wspólną przeszłością. Należy je jednak różnicować z prawdziwym uczuciem, do którego może pozornie wydawać się bliźniaczo podobne.
Czy tęsknota oznacza miłość?
Zakochanie i tęsknota to dwie zupełnie inne emocje, mimo że ich podłoże opiera się na podobnych aspektach. Zakochanie ma miejsce „tu i teraz”, przez co uczucie tego typu całkowicie dominuje codzienne życie. Nie ma znaczenia czy zjawisko opiera się to na tinderowej znajomości, czy też związku z wieloletnim stażem. Bezgraniczne zaufanie i pragnienie danej osoby świadczy, że cała sytuacja ma w sobie znamiona miłości. Każda myśl, działanie i chwila w ciągu dnia poświęcana jest na „automatyczne przekierowanie” do tej osoby, dlatego postać ukochanego towarzyszy kobiecie cały czas. Z kolei uczucie tęsknoty charakteryzuje się pojawianiem w momentach, które stanowią pewnego rodzaju wyciszenie. Nocne uczucie samotności, znudzenie lub kiepski dzień w pracy sprawiają, że po powrocie do domu myśli wypełnia tęsknota za przeszłością. Taka sytuacja ma miejsce nawet wtedy, gdy samo rozstanie przebiegało w burzliwy sposób. Godziny spędzone z byłym partnerem odciskają na psychice piętno, którego trudno się pozbyć. Sama tęsknota nie powinna być jednak uznawana za wciąż tlącą się miłość, bowiem chęć powrotu do tego, co już było, może być również ukierunkowana na zupełnie inne aspekty.
Do kogo i czego można tęsknić?
Uczucie tęsknoty wiąże się ze znacznie większą ilością sytuacji życiowych. Tęsknota za bliską osobą, za zmarłymi, za czasami dzieciństwa lub za rodzicami opierają się na tej samej emocji, jednak jej nacechowanie jest w każdym przypadku zupełnie inne. Nikt nie jest w pełni odporny na to uczucie, dlatego na pojawienie się chwilowej melancholii są narażone nie tylko kobiety, ale również i mężczyźni. Sama obecność tej emocji nie powinna stawać się pretekstem do podejmowania pochopnych działań. Każdy z nas może odnaleźć w sobie pokłady tęsknoty za szczęśliwym czasem lat dziecięcych i nastoletnich, jednak nie oznacza to realnej chęci powrotu do tego etapu swojego życia. Taka sama sytuacja dotyczy tęsknoty za byłym partnerem – same miłe wspomnienia to jedna kwestia, natomiast decydowanie się na odbudowanie relacji to zupełnie coś innego.
Rzeczywista przyczyna tego uczucia leży w samej ludzkiej psychice, dla której czasy minione zawsze rysują się w jasnych barwach. Nawet jeśli związek miał toksyczny charakter, to wspomnienia przywoływane przez umysł będą najczęściej niezwykle pozytywne. Tendencja do gloryfikowania przeszłości i niedoceniania aktualnie przeżywanych chwil jest charakterystyczna dla współczesnych pokoleń. Sama tęsknota może wywoływać ból i smutek – zwłaszcza jeśli dotyczy osoby, na której kiedyś nam zależało. Warto jednak zrozumieć, że emocja ta jest czymś naturalnym, co dotyczy każdego człowieka. Nie należy jej mylić z miłością, ponieważ często zdarza się, że powrót do przeszłości może danej osobie przynieść więcej szkód, niż korzyści.