Czy franczyza jest dla Ciebie? Poznaj kulisy działalności i sprawdź, co może Cię spotkać!
Kiedy zastanawiasz się, jaki biznes byłby dla Ciebie najlepszy, szukasz zapewne najbezpieczniejszych rozwiązań. Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga ogromu pracy, ale jeśli myślisz o franczyzie, musisz również wiedzieć, że jest to działalność, która wymaga Twojego pełnego zaangażowania! Przeczytaj poniższy artykuł i zdecyduj sam, czy franczyza jest dla Ciebie i jakie pułapki czekają na tej drodze!
Wkład własny we franczyzę
Aby otworzyć, jakikolwiek biznes potrzebujesz pieniędzy. Nie łudź się, że możesz wejść z niemal zerowym kapitałem!
Każda franczyzodawca wymaga od Ciebie, abyś dysponował niezbędnymi, wymaganymi środkami. Czasem wystarczy kilka tysięcy złotych, w innym zaś przypadku potrzebujesz nawet miliona złotych. Już podczas etapu rekrutacji dostaniesz często zapewnienie o pomocy przy braniu kredytu, jeśli go potrzebujesz.
Faktem jest, że franczyzodawca zapewnia Ci często sprzęt, na przykład regały oraz inne wyposażenie sklepu, siłowni czy apteki. Koszty rozpoczęcia działalności na zasadzie franczyzy mogą być niższe niż w przypadku, gdy chcesz otworzyć biznes na własny rachunek.
Umowy franczyzowe – za co nakładane są kary na franczyzobiorców?
Wiele osób, które prowadziło biznes na zasadzie franczyzy nigdy nie przeczytało dokładnie umowy! To ogromny błąd – nie daj się ponieść pozytywnym emocjom i na chłodno przeanalizuj treść umowy.
Nie jest to mit, że na franczyzobiorców nakładane są niekiedy absurdalne kary. Prawo polskie, w tym prawo cywilne daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o zawieranie umów. Podczas kontroli może się okazać, że jakiś produkt nie leży w sposób, taki jak ten, który określa umowa.
Zwróć uwagę jeszcze na długość trwania umowy – jeśli zawierana jest ona na około pięć lat, możesz rozważyć franczyzę, jako sposób na biznes i zysk. Jeżeli jednak widzisz, że umowa opiewa na dwadzieścia, czy trzydzieści lat – w taką współpracę nie warto wchodzić!
Ponadto, w umowie znajdziesz wszystko: stawkę opłaty licencyjnej, know-how oraz wiele innych punktów, które jeśli są dla Ciebie niezrozumiałe, będą wymagały interpretacji prawnika.
Nigdy nie podpisuj umowy, której nie rozumiesz – na szali stawiasz swój własny, ciężko zgromadzony majątek.
Jaka franczyza nigdy nie powinna być jeszcze brana pod uwagę? Taka, w której know-how jest zapisem absurdalnych wytycznych i które mogą stanowić pretekst do nałożenia na Ciebie kar finansowych.
Czy da się zarobić na Franczyzie?
Jeśli dotarłeś do tego akapitu, być może wiesz już mniej więcej na co musisz zwrócić szczególną uwagę. Wiedz również, że są osoby, którym franczyza się opłaciła. Wszystko zależy od Twojej determinacji… i lokalizacji punktu!
Kiedy jesteś jedynym franczyzobiorcą w pobliżu, a sklep mieści się w dobrym punkcie, wówczas masz szansę na sukces. Jeśli jednak przejmujesz lokal po kimś, kto stracił na franczyzowym biznesie, lepiej zastanów się dwa razy, czy chcesz działać w tej samej lokalizacji.
Czasami też nie masz wyboru – franczyzodawca wskaże Ci lokalizację sklepu czy punktu, w którym możesz działać. Wiele zależy też od tego, jaka franczyza jest przez Ciebie brana pod uwagę i czy masz jakiekolwiek pojęcie o biznesie i o zagrożeniach, jakie czekają na Ciebie w związku z zawarciem niekorzystnej umowy!
Rezygnacja z franczyzy – czy franczyza jest dla Ciebie?
Jeśli chcesz zrezygnować z franczyzy, ponieważ biznes Ci nie idzie, sprawdź czy masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby to zrobić!
W niektórych przypadkach musisz franczyzobiorcy odsprzedać cały towar, za który będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. Ponadto, produkty, które mają termin ważności, krótszy niż trzy miesiące mogą w ogóle nie być brane pod uwagę – franczyzobiorca ich nie przyjmie.
Musisz też wiedzieć, że za zamknięcie naliczane są również inne opłaty i wiele osób po prostu ogłasza w tym momencie upadłość.
Czy da się żyć z Franczyzy?
To czy zarobisz na swoim biznesie franczyzowym, zależy od wielu czynników – od lokalizacji, tego, czy franczyzodawca wykorzystuje umowę do nakładania na Ciebie kar, czy w Twoim sklepie nie kręcą się złodzieje (za pracowników i straty spowodowane kradzieżami, odpowiadasz Ty), czy potrafisz pracować przez niemal 24 godziny na dobę oraz oczywiście od tego, jaki jest to rodzaj franczyzy.
Apteka franczyzowa z tanimi lekami może mieć większe szanse na powodzenie niż sklep spożywczy, gdzie co kilka metrów rozlokowana jest konkurencja.
Często także nie możesz podnieść swoim pracownikom stawki godzinowej, ponieważ budżet nie będzie Ci się spinał, a franczyzodawca i tak nie obniży Ci opłaty licencyjnej. Być może stracisz więc zaufanych i dobrych ludzi, którzy zniechęceni niską płacą, będą szukali lepszego zajęcia.
Bez współpracy z ludźmi zdziałasz niewiele, a do Twojego biznesu będą trafiały przypadkowe osoby, których będziesz musiał stale pilnować i szkolić. Takie działanie zabiera Ci czas, który mógłbyś poświęcić na rozwój firmy lub inne działania.
Dochód, który gwarantuje Ci franczyzobiorca musisz też podzielić na inne opłaty:
- wypłaty dla pracowników
- składki zdrowotne i emerytalne za pracowników
- podatki do urzędu skarbowego i ZUS
Oprócz tego, jeśli po drodze ,,wpadnie” Ci jakaś kara, zostanie Ci prawdopodobnie nie więcej niż średnia krajowa, ale są przypadki, gdzie franczyzobiorcy po dokonaniu wszystkich opłat nie mieli żadnych pieniędzy na podstawowe zaspokojenie własnych potrzeb oraz swoich najbliższych.
Jeśli zastanawiasz się, czy franczyza jest dla Ciebie, weź pod uwagę, że prawdopodobnie będziesz całe dnie spędzał w pracy. Bez wolnego, bez urlopu – możesz stać się więźniem własnego biznesu.
Oczywiście, jeśli będziesz miał szczęście do dobrego franczyzodawcy i zaistnieją też inne korzystne dla Ciebie okoliczności, wówczas możesz godnie zarabiać. Niemniej jednak, jest to swego rodzaju loteria, a niektórzy franczyzodawcy traktują ajentów, jako maszynki do robienia pieniędzy dla ich marki czy korporacji.
Bądź Czujny
Pamiętaj również, abyś zachował czujność, gdy franczyzobiorca ma małe wymagania, co do ajentów – nie musisz mieć wykształcenia, ani też nie ma obowiązku, abyś udokumentował, że prowadziłeś jakiś biznes już wcześniej. Takich partnerów unikaj i poszukaj dla siebie innej ścieżki zawodowej.