Objawy POChP, czyli dowiedz się, czego nie możesz lekceważyć
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, która ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wiele osób nie wie jednak, czym dokładnie jest ta choroba, ani nie potrafi rozpoznać jej objawów. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, jakie są objawy POChP i co należy zrobić, gdy zaobserwujesz je u siebie lub kogoś bliskiego.
POChP – co to za choroba?
POChP to choroba wywołana szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (m.in. gazami i pyłami), która powoduje stan zapalny w układzie oddechowym prowadząc do nieodwracalnych zmian w płucach. W przebiegu choroby następuje zwężenie dróg oddechowych, co prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu.
POChP – ile osób choruje?
Według szacunków na POChP choruje około 380 milionów ludzi na całym świecie, z czego tylko w Polsce około 2 milionów.
Zgodnie z klasyfikacją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) POChP to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności. Nieleczona choroba może również prowadzić do inwalidztwa i niesamodzielności.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje życiowe organizmu, dlatego uznaje się ją za chorobę ogólnoustrojową. Mogą jej towarzyszyć także inne problemy zdrowotne, w tym cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, refluks żołądkowo-przełykowy czy zaburzenia depresyjne.
POChP – Grupy ryzyka
Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc diagnozuje się przede wszystkim u osób po 40. roku życia, bez względu na płeć czy rasę. Można natomiast wyróżnić podstawowe czynniki ryzyka choroby, spośród których najważniejsze to:
- Palenie wyrobów tytoniowych – ryzyko dotyczy zarówno czynnych, jak i biernych palaczy oraz osób, które rozstały się z nałogiem.
- Funkcjonowanie w warunkach dużego zapylenia – tutaj można wymienić przedstawicieli takich zawodów, jak górnik, hutnik, operator maszyn budowlanych, pracownik produkcji, sprzątaczka, kosmetyczka, budowlaniec czy rolnik.
- Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem – smog stanowi obecnie jeden z najważniejszych czynników chorobotwórczych.
POChP – Najważniejsze objawy
Objawy POChP nie są na tyle swoiste, aby mogły jednoznacznie wskazywać właśnie na tę chorobę. Co więcej, u wielu osób POChP rozwija się zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo.
Można jednak wyróżnić takie objawy, które są szczególnie niepokojące, zwłaszcza u osób znajdujących się w opisanych wcześniej grupach ryzyka. Chodzi tutaj przede wszystkim o:
- Przewlekły kaszel, który utrzymuje się w ciągu dnia, rano oraz wieczorem, nie ma charakteru napadowego, jak przy astmie i nasila się w czasie ekspozycji na czynniki drażniące (kurz, pył, dym papierosowy).
- Duszność, która może pojawiać się zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w czasie odpoczynku, snu etc.
- Odkrztuszanie plwociny, mogącej mieć ropny charakter, w której mogą pojawić się również ślady krwi – jest to sygnał alarmowy wskazujący na prawdopodobieństwo poważnej choroby układu oddechowego, włącznie z rakiem płuca.
- Obniżona tolerancja wysiłkowa, czyli po prostu męczliwość, wolna regeneracja organizmu po wysiłku, wyraźny spadek kondycji, także problemy z wykonywaniem prostych czynności, jak wchodzenie po schodach, przynoszenie zakupów ze sklepu, przyrządzanie posiłków etc.
Obserwujesz u siebie objawy POChP? Nie czekaj, aż „same przejdą”
Lekceważenie objawów mogących wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest nierozsądne i ryzykowne. Jeśli masz powyżej 40 lat i obserwujesz u siebie opisane wyżej reakcje organizmu, a przy tym znajdujesz się w grupie ryzyka choroby, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego.
Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem oraz podstawowego badania osłuchowego zdecyduje, czy skierować Cię na konsultację w poradni pulmonologicznej, gdzie ewentualnie zostanie przeprowadzona szczegółowa diagnostyka układu oddechowego.
Warto także podkreślić, że nie trzeba się bać wizyty u lekarza. Opisane objawy POChP wcale nie muszą oznaczać, że rozwinęła się u Ciebie Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Gdyby jednak tak było, to wczesna diagnostyka da Ci szansę na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i tym samym złagodzenie uciążliwych objawów oraz w miarę normalne, samodzielne funkcjonowanie.