Euro Truck Simulator 2 – dlaczego ludzie tak bardzo lubią tę grę
Jedziemy samochodem do pracy, stajemy na światłach, lub czekamy na przejściu dla pieszych w drodze do szkoły, a obok nas zatrzymuje się ciężarówka z naczepą, czyli popularny TIR. Wielu z nas spogląda na niego i przypomina sobie, że kiedyś marzyło o pracy jego kierowcy, dalekich podróżach i pewnej swobodzie, którą ta praca daje. W dużej części chodziło o samo prowadzenie takiego kolosa. Marzenia się nie ziściły, ale może jest na to jakiś sposób? Tak, tym sposobem jest gra komputerowa Euro Truck Simulator 2.
Podstawy gry, czyli nasze możliwości i zadania
Gra umożliwia nam poprowadzenie kilku licencjonowanych modeli ciężarówek różnych marek – co daje w sumie całkiem sporą ich liczbę – oraz podróżowania po dużej części Europy. Wszystko jest pokazane w pewnym skrócie, czyli nie musimy spędzać np. dziesięciu godzin, by przejechać z jednego krańca Polski na drugi, kilometry mijają szybciej, to samo dzieje się ogólnie z czasem, z porami dnia (z tym, że np. w terenach miejskich czas mija wolniej – w mieście minuta w grze trwa 20 sekund, a poza miastem 6 razy mniej, czyli około 3,3 sekundy), ale lokacje mają zachowany swój charakter, czyli np. ukształtowanie terenu, charakterystyczne budynki danego miasta itp.
Naszym podstawowym zadaniem w Euro Truck Simulator 2 jest oczywiście transport towarów z punktu A do punktu B. Na początku przyjmujemy dostępne zlecenia wraz z przydzieloną ciężarówką, a gdy zarobimy pieniądze, to możemy jakąś kupić i to nią wykonywać transporty (zlecenia z przydzielonymi pojazdami także pozostają dostępne). Możemy także rozwijać naszą firmę, kupować garaże w różnych miastach i rozbudowywać je, by pomieściły więcej ciężarówek, oraz zatrudniać kierowców, którzy będą dla nas pracować.
Pojazdy zużywają się, trzeba je naprawiać, na co potrzebne są pieniądze, możemy je także ulepszać np. poprzez zakup mocniejszego silnika, a także kupować do nich różne gadżety, czyli np.: dodatkowe oświetlenie, kostki na szybę, pieska ruszającego głową, kubki, laptopy i inne przedmioty, które można zobaczyć na kabinie i w kabinie kierowcy. Samą ciężarówkę możemy także przemalowywać, zmieniać opony całoroczne, opony zimowe, opony letnie, felgi (nawet same ich śruby, nakrętki i ich kolory), osłony itp. Oprócz tego dochodzi tankowanie i płacenie za paliwo, opłaty za przejazd autostradami, mandaty, a kierowca musi spać i znaleźć miejsce na to spanie, czyli odpowiedni parking. Za zbyt długą jazdę też zapłacimy mandat.
W grze zdobywamy doświadczenie, które w przyszłości pozwoli nam (w sensie możliwości otrzymywania takich zleceń): wybierać się w coraz dłuższe trasy, przewozić kolejne rodzaje niebezpiecznych materiałów, towarów delikatnych, a także tych, które trzeba dowieźć na miejsce odpowiednio szybko. Nauczymy się też bardziej ekologicznej jazdy, która pozwoli nam na wydanie mniejszej ilości pieniędzy na paliwo.
Co w tym wszystkim widzą fani, czyli: jazda…
Wszystko powyższe jest czymś, co samo w sobie możemy uznać za plus tej gry, pytanie jednak jest takie, co nam to właściwie daje. W skrócie można powiedzieć – możliwość jazdy. Jest to bowiem gra przeznaczona dla tych, którzy lubią jeździć. Tych lubiących można podzielić na takich, którzy są kierowcami i takich, którzy lubią jeździć, ale nie mają lub jeszcze nie mają prawa jazdy, czyli jeżdżą tylko jako pasażerowie.
W obu grupach dochodzi oczywiście zainteresowanie ciężarówkami. Chociaż nie musi być to sprawa, która jest bezwzględnie wymagana do tego, by tą grą się zainteresować – wystarczy wspomniane lubienie jazdy, a samo granie może się nam kojarzyć z wyjazdami w dłuższą trasę i podróżami np. na wakacje samochodem osobowym. Gra ta bardzo dobrze takie wyjechanie w trasę oddaje, miasta są raczej tylko punktami, które należy osiągnąć lub minąć na niej (czasami także w nie wjeżdżając). Mijamy także mniejsze miejscowości, zakłady pracy, pojedyncze budynki i obiekty, lasy, łąki, pola itd. Gry nie można na pewno traktować jako symulatora jazdy po mieście, chociaż z nią też się w niej spotkamy.
…pięknie odwzorowane tereny, pory dnia, pogoda i budynki…
Wrażenie wybrania się w daleką trasę oddają nie tylko odpowiednie tereny jak: równiny, wzgórza, mniejsze i większe góry, tereny nadmorskie, rzeki, ale także ładnie zmieniające się pory dnia i warunki pogodowe. Urokliwe poranki, zachody słońca, promienie słoneczne przebijające się przez różnego typu chmury i drzewa, ładna noc, ale też i pełne zachmurzenie, deszcz, burza. Bardzo dobrze oddane jest to, jak Słońce będące w naszym polu widzenia utrudnia nam widoczność. Wspomniane drzewa i inna roślinność też wygląda w porządku, a trzeba zawsze pamiętać, że to ona w dużej mierze wpływa na to, jak odbieramy otaczającą nas wirtualną rzeczywistość, w jakim stopniu wygląda ona realnie.
Przeróżne obiekty, czyli budynki mieszkalne, biurowce, zakłady pracy, stacje benzynowe, parkingi, mosty, oraz mniejsze, czyli stanowiące np. infrastrukturę drogową – światła, znaki itd. – też są wykonane na odpowiednim poziomie. W nocy to wszystko jest ładnie oświetlone, widzimy też światła na wysokich obiektach, które ostrzegają statki powietrzne. To zawsze dodaje uroku i urealnia świat gry.
…odpowiednie zachowanie kierowców i nawigacja
Gry tego typu, to forma bezstresowego odpoczynku (w przeciwieństwie np. do dosyć stresującego odpoczynku w przypadku strzelanek, czy gier sportowych). Zdarzają się oczywiście trudne miejsca do parkowania, ciasne uliczki, zjazdy itp., ale przede wszystkim mamy drogę, na której głównie musimy uważać tylko na innych uczestników ruchu i na to, by nie pomylić trasy.
Sprawę w tych dwóch rzeczach ułatwia nam dobrze zachowujący się ruch drogowy, czyli samochody sterowanych przez komputer, który np. pomaga nam włączyć się do ruchu i nie wykonuje dziwnych manewrów (przynajmniej w oficjalnym wydaniu gry, bo jakość modyfikacji zależy już oczywiście od ich twórców) oraz nawigacja, która kieruje nas automatycznie lub możemy sami ustawić na niej interesujący nas wariant trasy. Możemy więc pojechać dłuższą drogą, ale szybszą lub krótszą lokalną, która może jednak posiadać niższą dozwoloną prędkość. Ruch na niej może nas blokować, a wyprzedzanie wolniej jadących od nas ciężarówek może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe, czy też zakazane, szczególnie gdy droga okaże się bardzo kręta lub trafi nam się w nocy, lub przy złej pogodzie. Sprawę może też utrudniać ciężar (szczególnie w terenie górzystym) lub gabaryty naszego ładunku, bo to też nie są wartości stałe. To nie jest jednak minus, a coś, co znowu urealnia nam rozgrywkę i pozwala lubić Euro Truck Simulator 2 jeszcze bardziej.
Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że gra daje nam możliwość podróży do Wielkiej Brytanii, a więc możemy zmierzyć się z ruchem lewostronnym, co jest ciekawym doświadczeniem, jeśli wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości.
Doskonała współpraca z tańszymi kierownicami i komputerami
Warto też dodać, że w grze możemy sterować również klawiaturą, ale już najtańsza kierownica z kątem obrotu 180 stopni (byle sprawna) też da nam wiele przyjemności z jazdy, ponieważ twórcy gry zadbali o to, by udostępnić odpowiednią możliwość jej konfiguracji. Można ją ustawić w ten sposób, że przy niewielki ruchach, które wykonujemy najczęściej, będzie się ona zachowywała podobnie jak ta prawdziwa, czy też ta z większym kątem obrotu, a dopiero przy większym skręceniu kół reakcje będą gwałtowniejsze. Nie będzie to jednak przeszkadzać w normalnym prowadzeniu ciężarówki w sensie jej zachowywania się w grze, czyli utrzymania odpowiedniego toru jazdy.
Grę da się sensownie (bez tzw. pokazu slajdów) uruchomić na słabszych i starszych komputerach, na których też będzie wyglądać dobrze. Tutaj twórcy także pomyśleli o odpowiednich ustawieniach, które pozwolą dostosować szczegóły graficzne do mocy naszego sprzętu. Jeśli mówimy o bazowej wersji gry (bez dodatków) to ogólnie nie jest ona jakoś szczególnie wymagająca pod tym względem.
To nie wszystko, czyli dodatki tworzone przez fanów
To wszystko otrzymamy w podstawie. Do gry znajdziemy oczywiście olbrzymią ilość dodatków – tych płatnych i tych tworzonych przez fanów. Dzięki temu będziemy mogli przejechać się większą ilością modeli ciężarówek (z przeróżnymi dodatkami), które przewiozą jeszcze więcej rodzajów towarów (w podstawie gry też jest ich sporo), a także wybrać się w nowe lub bardziej rozbudowane tereny, czyli np. możemy mieć dzięki nim więcej dostępnych i rozbudowanych miast w danym kraju oraz więcej obiektów typowych dla danego kraju, miasta itd. itp.
Kilka słów podsumowania
Jedziemy więc, dodatkowo włączamy sobie stację radiową lub po prostu muzykę (z poziomu gry lub na zewnętrznym odtwarzaczu) i odstresowujemy się. Można skupić się na słuchaniu muzyki, coś sobie w tym czasie przemyśleć. Powyższa całość tworzy jeden wielki plus tej gry. Do tego stopnia, że niektórzy włączają muzykę, wsiadają w wirtualny samochód (nawet bez naczepy) – można także sięgnąć po modyfikację dającą możliwość jazdy samochodem osobowym i nie tylko – i wyruszają swobodnie w drogę, tylko po to, by sobie pojeździć. Bo przecież w rzeczywistości nie zawsze jest na to czas i siła, nie chcemy nadmiernie eksploatować swojego samochodu, a także wydawać pieniędzy na paliwo.
Można założyć pewną tezę, która w pewnym sensie na pewno będzie prawdziwa – taka gra bardziej odda nasze dawne marzenia i wyobrażenia o byciu zawodowym kierowcą ciężarówki niż… rzeczywiste nim zostanie. Ponieważ w rzeczywistości taka praca to jednak także sporo stresu, o którym w grze praktycznie możemy zapomnieć (na pewno nie zrobimy nikomu krzywdy, najwyżej uszkodzimy nasz wirtualny pojazd i ładunek lub dostaniemy mandat za stłuczkę). Tutaj możemy oddać się czystej przyjemności z jazdy i temu, co z nią związane (słuchanie muzyki, podziwianie widoków).
A jak Ty (zakładając, że jeszcze tego nie robisz) jeździłbyś w Euro Truck Simulator 2 i co by Ci się w nim najbardziej podobało?