W jaki sposób działa proteza penisa?
Wiele aktualnych badań wskazuje, że około 5% mężczyzn w wieku 35 lat obserwuje u siebie problemy z erekcją, a po 60-tym roku życia problem ten dotyczy już 50% panów. Szereg osób uważa, że przyczyną zaburzeń erekcji jest starzenie się. Jednak warto pamiętać, ze powodów jest wiele.
Zaburzenia erekcji u mężczyzn
Należy wiedzieć, że zaburzenia erekcji mogą wynikać z problemów hormonalnych, w tym niskiego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ale również z innych chorób:
- neurologicznych (np. stwardnienia rozsianego),
- endokrynologicznych (np. cukrzycy),
- metabolicznych (np. miażdżycy)
- oraz oczywiście z wszelkich chorób prostaty, jak zapalenie prostaty czy choroba nowotworowa.
Do innych bardzo częstych przyczyn należą również
- powikłania pooperacyjne,
- anatomia pacjenta,
- tryb życia – np. palenie papierosów,
- stan psychiczny.
Zatem powodów jest od wyboru do koloru (przysłowiowo mówiąc), a odkrycie odpowiedniego determinuje sposób leczenia.
Szereg przypadków zaburzeń erekcji udaje się pokonać dzięki psychoterapii lub farmakoterapii. I kiedy te metody nie przynoszą pozytywnych rezultatów, wtedy ostatnią szansą są protezy prącia.
Proteza penisa
Należy wiedzieć, że nowoczesne hydrauliczne protezy umożliwiają uzyskanie doskonałej erekcji, a co za tym idzie – umożliwiają aktywność seksualną. Nie są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla starszych mężczyzn. Mogą bowiem pomóc również młodszym, którzy zmagają się z zaburzeniami erekcji z powodu cukrzycy czy miażdżycy.
Jak zbudowana jest proteza penisa?
Jeśli chodzi o technologię te protezy to zamknięty system składający się z pary cylindrów, zbiornika oraz pompy. W trakcie operacji założenia protezy prącia cylindry zostają „podłączone” do ciał jamistych, czyli układu zatok, które budują część prącia i są odpowiedzialne za wzwód.
Warto wiedzieć, że pierwotnie cylindry umieszczano poza ciałami jamistymi – pod powięzią Bucka lub błoną białawą, niestety to rozwiązanie trzeba przyznać było obarczone sporym ryzykiem powikłań, takich jak uszkodzone cewki moczowej czy samej protezy. Dodatkowo proteza była wyczuwalna przez mężczyznę, np. w trakcie siadania czy intensywnego ruchu.
Umieszczanie protezy w ciałach jamistych jest stosunkowo nową metodą, bo pochodzącą z XX wieku i to rozwiązanie znacząco poprawiło wygodę pacjenta, dla którego proteza jest niewyczuwalna. Takie umiejscowienie pozwoliło na odtworzenie erekcji i osiągnięcie naturalnego wyglądu prącia.
Jak działa proteza penisa?
Należy wiedzieć, że ciała jamiste składają się z dwóch cylindrów umiejscowionych po obu stronach cewki moczowej, które zastępowane są cylindrami protezy.
Pompka zostaje ukryta w worku mosznowym. Proteza jest niewidoczna z zewnątrz. Co ważne – wszystkie jej elementy są ze sobą połączone za pomocą opornych na zgięcia i złamania silikonowych przewodów, które pozwalają na przemieszczenie się specjalnego płynu, pierwotnie znajdującego się w zbiorniku i umożliwiającego wprowadzenie protezy w stan erekcji.
- Aby aktywować system, mężczyzna musi kilkakrotnie ścisnąć pompkę ukrytą w worku mosznowym, dzięki czemu płyn przemieści się ze zbiornika do cylindrów.
- W efekcie prącie prostuje się i zwiększa swoją objętość, co umożliwia odbycie stosunku seksualnego.
- Dezaktywacja systemu odbywa się poprzez uciśnięcie mechanizmu opróżniania umieszczonego w górnej części pompy.
Rozwój technologii protezy penisa
Warto też wiedzieć, że przez prawie 40 lat ewolucji protezy prącia zmieniły się nie tylko pod względem miejsca umieszczenia ich w ciele pacjenta, ale także użytych do jej wykonania materiałów na bardzo trwałe i zapewniające większą higienę.
Zmieniła się też konstrukcja urządzenia. Użytkownicy pierwszych protez prącia musieli obsługiwać je dwiema pompami – jedną do przemieszczenia płynu ze zbiornika do cylindrów, natomiast drugą, z cylindrów do zbiornika.
Implantacja protezy prącia to jedyna na dzień dzisiejszy dostępna metoda terapeutyczna gwarantująca uzyskanie pełnej i trwałej erekcji, o praktycznie nieograniczonym czasie trwania.
Należy wiedzieć, że współżycie jest możliwe po 8-10 tygodniach od przeprowadzonego zabiegu. Obecne protezy prącia umożliwiają odtworzenie takiego samego wzwodu jak wcześniej. Fizjologiczny wzwód tworzy kąt 45-60 stopni Celsjusza pomiędzy osią prącia i pionową osią ciała.