Sucha skóra – przyczyny, objawy i leczenie
Sucha skóra to problem, który dotyka wielu ludzi, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia, niestety ta przypadłość jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, co ją powoduje i jak sobie z nią radzić.
Co to jest sucha skóra?
Sucha skóra to stan, w którym traci ona swoją naturalną wilgotność i elastyczność. Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i pełni wiele ważnych funkcji, takich jak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, regulacja temperatury, uczestnictwo w metabolizmie, wydalanie toksyn czy odbiór bodźców dotykowych. Aby skóra mogła prawidłowo funkcjonować, musi być odpowiednio nawilżona i natłuszczona.
Sucha skóra powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi między jej nawilżeniem a natłuszczeniem. Może to być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, które wpływają na produkcję i utratę wody i lipidów w skórze. Choć ta przypadłość jest jest często związana z wiekiem i upływem czasu, to równie często borykamy się z suchą skórą w okresie zimowym. wówczas suchość może dotykać nawet osób, które w inne miesiące roku nie mają większych problemów z utrzymaniem prawidłowego nawilżenia naskórka. ponieważ z wiekiem skóra traci swoją zdolność do wiązania i zatrzymywania wody, a także produkuje mniej lipidów. Sucha skóra może być również objawem lub skutkiem różnych chorób i zaburzeń skóry, lub całego organizmu.
Jakie są przyczyny suchej skóry?
Sucha skóra może mieć wiele różnych przyczyn, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które wpływają na produkcję i utratę wody i lipidów w skórze. Niektóre z tych przyczyn są łatwe do zidentyfikowania i wyeliminowania, a inne wymagają konsultacji z lekarzem i leczenia specjalistycznego. Oto najczęstsze przyczyny suchej skóry:
Czynniki klimatyczne a suchość skóry
Czynniki zewnętrzne, takie jak klimat, mają bezpośredni wpływ na stan skóry. Niska wilgotność powietrza, wysoka temperatura, (w tym także ta emitowana prez grzejniki), mróz i wiat powodują, że skóra traci więcej wody i lipidów przez parowanie i odparowywanie, co prowadzi do jej wysuszenia i podrażnienia. Sucha skóra jest szczególnie dokuczliwa w zimie, gdy ogrzewanie w pomieszczeniach dodatkowo obniża wilgotność powietrza i wysusza skórę. dochodzi wówczas do świądu, podrażnień, a nawet ran oraz infekcji.
Jak uchronić skórę przed niekorzystnym działaniem klimatu?
Sucha skóra zimą jest twoim problemem? Mamy na to radę!Aby uniknąć dyskomfortu skóry spowodowanego przez czynniki zewnętrzne, należy chronić ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, nosić odpowiednią odzież, oraz aplikować dobrej jakości kosmetyki, które zapobiegają przeznaskórkowej ucieczce wody, równoważą poziom lipidów oraz tworzą na jej powierzchni ochronny film, zabezpieczający przed podrażnieniem. Pamiętaj tez, aby w codziennej pielęgnacji suchej skóry dobierać kosmetyki do jej typu i potrzeb skóry, unikać tych, które zawierają składniki drażniące lub alergizujące.
Jak leczyć suchą skórę?
Zdarza się, że sucha skóra wymaga odpowiedniego leczenia, które ma na celu przywrócenie równowagi między nawilżeniem a natłuszczeniem skóry, a także usunięcie lub zmniejszenie czynników wywołujących, lub pogarszających suchą skórę. Leczenie suchej skóry może być podzielone na dwa główne rodzaje: leczenie farmakologiczne i leczenie domowe. Pierwsze polega na stosowaniu leków i preparatów, które są przepisywane lub zalecane przez lekarza, lub farmaceutę. Z kolei domowe polega na stosowaniu specjalnych, dobrej jakości kosmetyków, które możemy samodzielnie dobrać i kupić w drogerii. Warto wprowadzić je do codziennej rutyny pielęgnacyjnej: dobrze dobrane produkty potrafią zdziałać cuda i przynieść dużą ulgę suchej i podrażnionej skórze!
Artykuł zewnętrzny.