WordPress Co to Jest
WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów blogowych i platform wydawniczych, dzięki któremu możemy posiadać i prowadzić swoją stronę internetową. Nazwa ta bardzo często pojawia się w mediach, przestrzeni publicznej, a także w kontekście tworzenia stron czy prowadzenia bloga. Często jednak nie do końca wiemy czym tak właściwie jest WordPress, na jakiej zasadzie działa, jakie ma zalety i czy warto go wykorzystywać. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje, jakie powinniśmy wiedzieć o WordPress-ie w formie kompleksowego poradnika.
Czym jest WordPress
WordPress to system tworzenia stron internetowych i zarządzania treścią. Jest on napisany w języku PHP i działa na licencji GNU (General Public Licence) czyli otwartej i bezpłatnej – dostępnej dla wszystkich. Z WordPressa możemy korzystać również za darmo do celów komercyjnych, co pokazuje jego kompleksowość. WordPress bazuje na systemie szablonów, które możemy wybierać, a następnie edytować i aktywować w sieci, tworząc tym samym strony internetowe. WordPress to także system oparty na modelu CMS, czyli łatwego zarządzania treściami oraz ich edycją. Powstał on w 2003 roku, a ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2017 roku. WordPress odpowiedzialny jest za uruchamianie ok. 30% wszystkich stron www w sieci, a także ok. 60% stron w modelu CMS. Dostępny jest również w ok. 70 wersjach językowych i jest jedną z najpopularniejszych metod tworzenia stron. Służy często do prowadzenia blogów, a także witryn typu landing page czy prostych serwisów wizytówkowych. Ma jednak dużo większe zastosowanie i można dzięki niemu stworzyć praktycznie każdy rodzaj strony internetowej.
W jaki sposób działa WordPress czyli domena, hosting i wtyczka WordPressa
Sposób działania strony www WordPress jest stosunkowo prosty. Jeśli chcemy stworzyć stronę internetową w takiej technologii, przede wszystkim będziemy potrzebowali dwóch niezbędnych rzeczy. Jest to domena oraz hosting.
Domena jest po prostu nazwą strony internetowej, którą możemy wykupić na specjalnych platformach oferujących rejestracje domen.
Hosting jest z kolei miejscem na serwerze, w którym będziemy przechowywali naszą stronę internetową. Serwer ten uruchomiony jest 365 dni w roku i to właśnie na nim będą przechowywane wszystkie pliki naszej strony internetowej. W sieci również istnieje wiele serwisów i firm oferujących wykupienie różnego rodzaju hostingów czy domen. Możemy wykupić je oddzielnie jak i razem w jednej firmie.
Motyw to kolejny bardzo ważny element budowania strony na WordPressie. Jest to po prostu szablon strony posiadający konkretny układ, rozmieszczenie podstron czy elementów na stronie. Szkielet ten możemy w pewnym zakresie edytować, ale to właśnie on będzie odpowiadał w głównej mierze za wygląd naszej witryny. Do wyboru mamy motywy zarówno płatne, jak i darmowe. Motywy WordPress płatne posiadają więcej funkcjonalności i jak to bywa w przypadku produktów premium dają większe możliwości.
Po wybraniu odpowiedniego motywu należy wgrać pliki na hosting, a także prosto skonfigurować domenę. Są to wbrew pozorom dość proste czynności, przy których z pewnością pomoże nam obsługa firmy hostingowej, z której korzystamy. W sieci możemy znaleźć też wiele różnorodnych poradników i tutoriali, a cały proces możemy wykonać samodzielnie, gdyż WordPress stworzony jest z myślą o osobach nieznających się na kodowaniu czy programowaniu. Gdy posiadamy już uruchomioną stronę, możemy zarządzać nią poprzez przeglądarkę, logując się jedynie do panelu administracyjnego. Tak działająca strona w internecie będzie mogła być poddawana aktualizacjom, a także zmianom motywów.
W sieci istnieje bardzo wiele różnorodnych szablonów. Przeważnie są one dedykowane dla konkretnych celów i branż. Każdy motyw posiada swoją unikalną budowę i strukturę, a także funkcjonalności. Są one gotowe do użytku lub mogą być następnie edytowane. Mogą być to motywy dla:
- blogów
- portfolio
- sklepów internetowych
- landing page
- serwisów firmowych
- stron branżowych
Ostatnim elementem, który jest niejako “kropką nad i” i wisienką na torcie — są wtyczki. Są to dodatkowe pluginy dodające na naszą witrynę nowe funkcjonalności. Może to być forum internetowe, galeria czy bramka odbierająca płatności. Wtyczki dostępne są do aktywowania w systemie, a także poddawane są jawnej i publicznej ocenie przez użytkowników w formie gwiazdek – od 1–5. Jeśli zatem chcemy skorzystać z dodatkowego elementu i dodać go do naszej strony internetowej, możemy aktywować go właśnie jako wtyczkę.
Więcej szablonów i motywów do WordPressa znajdziesz na stronie https://motywywordpress.pl/
WordPress.org i WordPress. com
Jednym z często pojawiających się pytań, które pada przy temacie WordPressa jest to, czym różni się WordPress.org od WordPress.com. WordPress.org to wyżej opisany system budowy stron www. WordPress.com jest z kolei bliźniaczo podobnym systemem hostingu z możliwością budowy prostej strony internetowej. Posiada on w sobie podstawowy kreator, dzięki któremu możemy stworzyć własną witrynę. Jest on jednak znacznie uboższy i nie posiada wielu funkcji. Dodatkowo, strony internetowe w darmowej wersji posiadają reklamy, a aby wykonać bardziej rozbudowane projekty, miesięcznie musimy zapłacić kilkadziesiąt – kilkaset złotych. WordPress.com służy głównie do hostowania, a także tworzenie prostych np. testowych witryn lub gdy zależy nam na maksymalnej wygodzie. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ale sporo droższe od systemu WordPress.org.
Wielu początkujących użytkowników chcących zbudować swoją stronę internetową, omyłkowo wybiera WordPress.com nie wiedząc o tym, iż jest to „ślepa uliczka”. Warto wykorzystywać go do budowy stron jedynie w bardzo wąskiej liczbie przypadków, a przede wszystkim powinniśmy skupiać się na systemie WordPress.org. Posiada on dużo więcej możliwości, jest bardziej ekonomiczny, a także pozwala stworzyć każdy typ witryny internetowej.
Zalety WordPress.org
WordPress to bardzo wiele zalet, które, warto znać, aby wybierać ten system tworzenia stron świadomie. Znając je, będziemy mogli również je lepiej wykorzystywać i budować lepsze serwisy internetowe. Opierając się na mocnych stronach WordPress, będziemy mogli również lepiej prowadzić nasz biznes w internecie, a także osiągać więcej korzyści związanych z posiadaniem własnej silnej strony internetowej.
Darmowość korzystania z WordPress-a to pierwszy i jeden z największych plusów tego systemu tworzenia stron. Za samo używanie systemu WordPress nie płacimy nic, gdyż jest to system darmowy. Jedynymi kosztami, które musimy ponieść, jest rejestracja domeny, a także hosting. Są to bardzo marginalne koszty oscylujące w granicach ok. 100–200 zł rocznie. Są one wręcz niezauważalne w porównaniu z WordPress.com, a także innymi kreatorami stron czy usługami związanymi z budową przez specjalistów. WordPress daje zatem możliwość zbudowania strony praktycznie za darmo. Chcąc zbudować stronę opartą na tej technologii, nie musimy zatem liczyć się żadnymi obowiązkowymi sporymi wydatkami. Motywy a także wtyczki i obsługa strony, mogą być również darmowe w przypadku zastosowania komercyjnego – o czym również warto pamiętać.
Prostota to drugi plus modelu WordPress. Korzystając z tego rozwiązania, będziemy mogli nauczyć się jego obsługi w ciągu kilku godzin. Jest to system, który nie sprawi żadnej trudności nawet osobom słabo znającym się na nowych technologiach czy internecie. Samo uruchomienie strony możemy wykonać w oparciu o liczne poradniki czy tutoriale lub skorzystać z pomocy np. firmy hostingowej. Bieżące używanie i aktualizowanie strony jest banalnie proste oraz przypomina użytkowanie skrzynki e-mail czy wirtualnego pamiętnika. Korzystając z systemu WordPress, nie musimy znać się na programowaniu, a także znać wielu specjalistycznych pojęć. Wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego i dodawać kolejne wpisy czy obsługiwać zamówienia ze sklepu internetowego.
Duża liczba możliwości użytkowych jest jednym z największych plusów WordPressa, dla którego wiele milionów osób na całym świecie korzysta właśnie z tego systemu tworzenia stron. Sam WordPress posiada niezliczone darmowe i płatne motywy, a także różnorodne wtyczki oferujące praktycznie każdą funkcjonalność strony www. Dodatkowo możemy również edytować motywy przy pomocy page builderów, dzięki czemu uzyskujemy praktycznie nieskończoną elastyczność budowania naszej strony w sieci. Mając tak wiele narzędzi, możemy bardzo łatwo stworzyć stronę o dowolnej:
- strukturze
- budowie
- kolorystyce
- typie
- rozmiarze
- charakterze
Stworzenie dobrze dobranego i dopasowanego serwisu internetowego przede wszystkim będzie wpływało na skuteczność naszej marki w internecie. Wpłynie to również na poziom zadowolenia użytkowników i sposób dostosowania strony do odbiorców. Dzięki elastyczności WordPressa będziemy mogli również spełniać różne cele, począwszy od celów wizerunkowych na handlowych skończywszy. WordPress jest kompatybilny z wieloma hostingami i nie powinniśmy mieć problemu z wyborem także takich usług. Co warto podkreślić z uwagi na dużą popularność, do dyspozycji otrzymujemy wiele różnorodnych usług związanych z instalacją czy bieżącą pomocą, a także dużą liczbę o poradników czy tutoriali w sieci. Jako że jest to bardzo dobrze znany system budowy strony w każdym elemencie budowy, będziemy mogli liczyć na szerokie wsparcie i dużą elastyczność.
Doskonałe walory techniczne to również bardzo ważny element WordPressa, na który warto zwrócić szczególną uwagę. WordPress od strony technicznej zbudowany jest na solidnej architekturze. Pomaga to w bezawaryjnym funkcjonowaniu stron internetowych, a także zwiększa bezpieczeństwo strony www. Skraca też znacząco czas wczytywania się i zwiększa szybkość działania. Są to jedne z najważniejszych czynników wpływających na optymalizację pod kątem SEO, a także user experience. Strony oparte o WordPressa są również bardzo podatne na optymalizację, a także dość prosto się je pozycjonuje. Pod kątem SEO otrzymujemy nie tylko liczne narzędzia wspomagające ten proces, ale także komfortowe dostosowanie całej strony, które ułatwia promowanie strony www w wyszukiwarce Google. Posiadając taką stronę, będziemy mogli zatem korzystać z narzędzi np. wtyczek optymalizacyjnych, dzięki którym będziemy mogli w podstawowym i średnim stopniu pozycjonować stronę samodzielnie. Również zlecenie pozycjonowania stron opartych na WordPress-ie agencjom będzie dawało bardzo dobre efekty. Plus ten warto mieć na uwadze jeśli posiadamy wysokie aspiracje i chcemy by nasza strona internetowa była szeroko oraz globalnie dostępna w internecie na wysokich pozycjach. Przy promowaniu strony w najpopularniejszych kategoriach z dużą konkurencyjnością, nawet tak drobne elementy jak rodzaj budowy witryny mogą mieć spory wpływ na pozycję w Google.
Jak zacząć – dobre porady
Jeśli chcemy zbudować stronę na WordPress-ie, przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniej domeny. Powinniśmy zarejestrować ją z rozszerzeniem .pl lub jeśli strona ma mieć charakter globalny czy edukacyjny z rozszerzeniami .com lub .gov. Nazwa powinna odzwierciedlać tematykę, branżę i zawierać słowa kluczowe, pod którymi chcemy być odnajdywani w sieci. Następnie powinniśmy zastanowić się również nad wyborem hostingu. Powinniśmy określić, jak dużego ruchu się spodziewamy i dobrać odpowiedni plan, aby strona działała nieprzerwanie, bezproblemowo, a także szybko. W tym celu możemy porozmawiać z doradcami konkretnej firmy hostingowej, którzy mają spore doświadczenie i wiedzę, gdyż pomogą określić nam odpowiednie parametry hostingu.
Kolejnym krokiem jest pobranie plików ze strony WordPress.org. Następnie musimy je umieścić na wykupionym hostingu i skorelować domenę z hostowanym już WordPressem. Choć brzmi to dość skomplikowanie, w internecie znajdziemy wiele tutoriali i poradników pokazujących ten proces w odniesieniu do konkretnych firm hostingowych. Jeśli nie będziemy potrafili zainstalować oprogramowania, możemy również wykupić usługę konfiguracji, gdzie programista sam dokona aktywowania wtyczek i szablonów Twojej strony.
Ważną poradą przy tematyce WordPressa jest również korzystanie z odpowiednich wtyczek. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby miały one, co najmniej cztery gwiazdki. W takiej sytuacji mamy pewność, że są one sprawdzone przez społeczność i będą działały w odpowiedni sposób.
Cenną podpowiedzią przy korzystaniu z WordPress jest również regularne powiększanie naszej wiedzy na ten temat. Choć jest to prosty system tworzenia stron, posiada wiele możliwości i opcji. Aby wykorzystywać je w odpowiedni sposób i korzystać z nich efektywnie, warto czytać artykuły tematyczne, śledzić kanały na YouTube czy korzystać z tutoriali, poradników i case-study.
System zarządzania treścią CMS WordPress pozwala także instalować e-sklep. Jest to dobra alternatywa dla platform takich jak np. Woocommerce. Używając wtyczek WordPress, możemy zatem ze strony lub bloga stworzyć sklep w sieci. Wbrew pozorom może być to całkowicie funkcjonalny sklep internetowy, który będziemy w tworzyli na zasadzie „w przeciągnij i upuść”. To dobre rozwiązanie dla właścicieli stron, którzy chcą dopiero rozpocząć sprzedaż internetową i nie chcą przeznaczać dużych strum na stworzenie dedykowanej konstrukcji. WordPress jest systemem zarządzania treścią ułatwiający prowadzenie strony o charakterze sprzedażowym. Możemy zatem łączyć prowadzenie bloga, stron firmowych i serwisów ze sprzedażą pojedynczych produktów np. kursów, dla których nie chcemy otwierać dużego sklepu internetowego – co pozwoli zaoszczędzić koszty i czas.
Ważnym elementem, o którym należy pamiętać, są kwestie bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy regularnie tworzyć kopie zapasowe wszystkich plików, a także treści, które zamierzamy opublikować w przyszłości i oczekują zaplanowane na dodanie. Powinniśmy również zaktualizować motywy, wtyczki czy szablony, gdyż bardzo często przestępcy właśnie przez te elementy potrafią włamać się na naszą stronę. Wiele osób nie przykłada do tego elementu należytej uwagi, co jest bardzo groźnym zjawiskiem. Często nawet drobne zmiany mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwem i zapobiec stratom.