Kiedy warto stawiać na fotowoltaikę?
Odnawialne źródła energii to już nie odległy plan – to rzeczywistość, która realnie wpływa na stan środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Jest to również odpowiedź na zanieczyszczenie przyrody i wyczerpujące się paliwa kopalne. Energię można czerpać z wiatru, wody czy słońca. Ostatnie źródło energii odnawialnej jest najpopularniejsze. Fotowoltaika pozwala na uzyskanie darmowego prądu z promieniowania słonecznego. Sprawdź najważniejsze zalety stosowania instalacji PV i przekonaj się do tego rozwiązania!
Fotowoltaika – czy warto?
Za fotowoltaiką przemawiają głównie trzy podstawowe argumenty – ekonomia, wygoda i ekologia. Niewątpliwą zaletą są przede wszystkim oszczędność, które w skali roku sięgają bardzo dużych kwot, zwłaszcza wtedy, kiedy budynek posiada duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki fotowoltaice można zmniejszyć rachunki za prąd o nawet 90%! Koszt montażu jest stosunkowo drogi, ale jest to jednorazowa inwestycja, która zwraca się dość szybko i zapewnia długoletnią oszczędność. Przy zakupie i montażu do gry wchodzą dofinansowania i możliwość odliczenia podatku od inwestycji. Instalacja PV ma szerokie zastosowanie – wyprodukowany prąd może zasilać urządzenia elektryczne, systemy ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Dodatkowym atutem fotowoltaiki jest praktycznie bezobsługowe działanie instalacji. Producenci sprzętu w większości przypadków udzielają długiej, bo 25 – letniej gwarancji.
Decydując się na instalację fotowoltaiczną można częściowo uniezależnić się od dostawcy prądu. Dodatkowo znika problem z przerwami w dostarczaniu energii elektrycznej na skutek awarii czy przesileń sieci. Fotowoltaika to źródło darmowego i stabilnego prądu. Cała instalacja jest również ekologiczna – nie emituje do atmosfery toksycznych związków. Czego chcieć więcej?
Opłacalność fotowoltaiki – dla kogo?
Instalacja fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które płacą wysokie rachunki za prąd. Domowa czy firmowa minielektrownia produkuje darmowy prąd, pozwalając na zredukowanie wysokich opłat za energię elektryczną o kilkadziesiąt procent. Na zwrot z inwestycji trzeba czekać średnio 7 – 8 lat lub krócej. W takim przypadku rozwiązanie to nie będzie miało sensu w przypadku ludzi, którzy planują przeprowadzkę w przeciągu kilkunastu lat. Największe korzyści czerpać będą gospodarstwa, które położone są w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Wydajność instalacji fotowoltaicznej wzrasta przy zamontowaniu jej na dachu jednospadowym, dwuspadowym lub płaskim. Najbardziej optymalne rozwiązanie to montaż przy powierzchni dachu od strony południowej, pod kątem 20 – 45 stopni. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku instalacji na dachu z miejscem na jego wschodniej czy zachodniej części – chodzi tu o lepsze nasłonecznienie w ciągu całego roku. Na fotowoltaikę warto postawić, kiedy dach jest nowy lub po remoncie. Odpowiednia nośność konstrukcji jest bardzo ważna – żaden element dachu nie może być w gorszym stanie.
Fotowoltaika dla firm?
Z możliwości, jakie oferuje fotowoltaika można korzystać zarówno w prywatnym domu, jak i w przedsiębiorstwie. Dobrze dobrana instalacja jest w stanie mocno obniżyć koszty energii związane z prowadzeniem firmy. Wówczas przedsiębiorca staje się częściowo niezależny od dostawców prądu. Inwestycja w fotowoltaikę dla firm wiąże się z podniesieniem wartości przedsiębiorstwa, a dodatkowym atutem jest podniesienie prestiżu i poprawa wizerunku.