Biuro w domu – jak urządzić ?
Praca w domu przez długi czas dotyczyła przede wszystkim freelancerów oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak pandemia sprawiła, że wszyscy musieliśmy przejść na tryb zdalny, a część z nas już w nim pozostała na stałe. Potrzebne stało się więc, wydzielenie w mieszkaniu miejsca przeznaczonego na pracę. W związku z tym coraz częściej zadajemy pytanie: jak urządzić biuro w domu?
Biuro w domu – czy warto je wydzielać?
Wydzielenie miejsca przeznaczonego na pracę jest bardzo ważne, kiedy pracujemy z domu. Nasz mózg przyzwyczaja się do powiązania czynności z miejscem. Dlatego na przykład nie warto pracować w sypialni, ponieważ najpewniej nie będziemy mogli się skupić, bo to miejsce kojarzy się przede wszystkim ze snem.
Idealną sytuacją jest, gdy na biuro możemy przeznaczyć całe pomieszczenie. Nie tylko będzie silniej wpływało na naszą podświadomość, ale też po prostu będzie nam łatwiej odgrodzić się od innych bodźców i skupić się wyłącznie na zawodowych zadaniach. Jednak kiedy nie mamy takich możliwości metrażowych, wydzielmy chociaż część pomieszczenia, w której ustawimy biurko.
Jak urządzić biuro w domu?
Podczas urządzania biura – niezależnie od tego, czy mieści się w domu, czy w siedzibie firmy – najważniejsza powinna być nasza wygoda oraz ergonomia pracy. Właściwy dobór mebli pozwoli nam zachować komfort, a jednocześnie zadbać o zdrowie, byśmy nie odchodzili od biurka z bólem pleców czy nadgarstków. Szczególnie, że praca z domu często wiąże się z poświęceniem na nią znacznie większej ilości czasu, niż gdybyśmy wykonywali ją w siedzibie firmy.
W przypadku biurka bardzo ważna jest zarówno jego wysokość, jak i wielkość blatu. Przyjmuje się, że osoby o średnim wzroście powinny wybrać mebel o wysokości 70 cm, osoby o wzroście przekraczającym 180 cm biurko sięgające 75 cm, z kolei osoby mierzące ponad 190 cm – od 80 cm. Natomiast blat powinien mieć 100-120 cm długości oraz 70-80 cm szerokości. Nie podążajmy jednak ślepo za tymi danymi. Sprawdzą się w przypadku osób pracujących przy komputerze, ale już architekci wnętrz czy zieleni będą potrzebowali znacznie większego blatu.
Tak samo ważny, a może jeszcze ważniejszy, dla naszego zdrowia jest wybór krzesła. Jeśli spędzamy przy biurku wiele godzin, nie kupujmy zwykłych foteli biurowych. Godne uwagi są natomiast fotele ergonomiczne, które zostały odpowiednio wyprofilowane, byśmy mogli utrzymać plecy we właściwej pozycji. Wiele osób decyduje się nawet na fotele gamingowe, które mają o wiele masywniejszą konstrukcję. W ich przypadku miejsce wybrzuszeń dopasowanych do kształtu ciała, zajmują specjalne poduszki mające podpierać odcinek lędźwiowy oraz szyję i głowę.
Wybierając pozostałe wyposażenie, zastanówmy się, czego wymaga od nas nasza praca. Jeśli musimy przechowywać wiele dokumentów, wybierzmy zamykaną szafę, by ustawione na wierzchu segregatory nie sprawiały wrażenia chaosu. Jeśli często musimy sięgać po specjalistyczne publikacje, na przykład słowniki, wybierzmy otwarty regał lub zawieśmy półki, by zawsze móc po nie szybko sięgnąć, a nasza praca z domu była jak najbardziej efektywna.
Jak urządzić niewielkie biuro w domu?
Najczęściej na biuro w domu przeznaczamy niewielkie pomieszczenie, by wydzielić konkretne miejsce, ale by jednocześnie nasza rodzina nie odczuła pomniejszenia przestrzeni życiowej. W takim przypadku bardzo ważne jest, by urządzając je, dodatkowo nie pomniejszyć go optycznie.
Zrezygnujmy z ciemnych kolorów na ścianach czy wzorzystych tapet. Zamiast tego wybierzmy jasne kolory, które pomogą optycznie powiększyć domowe biuro. Podstawą wyposażenia biura powinno być także dobre oświetlenie, a specjalnie dla powiększenia pokoju możemy też dobrać lustra.
Niewielkie biuro nie powinno być przytłoczone meblami i dodatkami. Dlatego nie wybierajmy masywnych mebli, a ich liczbę ograniczmy do niezbędnego minimum. Jeśli mamy z czegoś zrezygnować na rzecz przestrzeni, pewnie od razu wskazalibyśmy elementy dekoracyjne. Jednak nie warto ich usuwać całkowicie, by nasze domowe biuro nie stało się bezosobowe. Dobierzmy je rozsądnie, ograniczając się do tych, które najbardziej lubimy czy z którymi wiążą się dobre wspomnienia, by po prostu było nam miło przebywać w pomieszczeniu przeznaczonym na pracę.