Jakie są koszty ogrzewania domu pelletem?
Do kosztów z jakimi należy liczyć się w przypadku decyzji o zmianie sposoby ogrzewania gospodarstwa wlicza się koszt paliwa i koszty związane z wymianą instalacji. Jak prezentują się koszty ogrzewania pelletem?
Od czego zależy cena pelletu?
Cena pelletu będzie różnić się w zależności od wielu czynników. Najważniejszą cechą, jednocześnie mającą największy wpływ na cenę będzie jego klasa.
Najtańszą mieszanką pelletową będzie pellet bezklasowy lub pellet klasy B. Tona takiego materiału będzie kosztować od 600 złotych do 750 złotych, a jego wartość opałowa to około 13MJ/kg, czyli 60% wartości najwyższej klasy pelletu.
Za paliwo klasy II, czyli tego ze średniej półki, przyjdzie zapłacić od 700 złotych do 800 złotych. Kupno pelletu pierwszej klasy będzie wiązało się z większym wydatkiem.
Tona pelletu najwyższej klasy może w Polsce kosztować nawet więcej niż 1100 złotych, ale uśredniona cena wysokiej jakości paliwa to około 950-1100 złotych, w zależności od lokalizacji i dostępności.
Dla porównania, biorąc pod uwagę ogrzewanie pelletem koszty zapewne się nie zmniejszą, ale cena, którą płaci użytkownik ekologicznego pieca z pewnością zwróci się w postaci mniejszego odsetka osób chorujących na nowotwory i inne choroby związane z zanieczyszczeniami.
Ile kosztuje piec na pellet?
Wykorzystując odpowiedni piec na pellet koszty ogrzewania mogą drastycznie zmaleć, tym samym skutecznie łączyć ekologię z ekonomią.
Mimo ceny pieców na pellet, które znacząco przewyższają te standardowych pieców, należy pamiętać o kosztach związanych z paliwem i tzw. koszcie ukrytym występującym w formie zanieczyszczenia okolicy i spłacanym przez całą społeczność.
Na standardowy piec na paliwa kopalniane, zanim wprowadzono zakaz sprzedaży, trzeba było wyłożyć około 2000 złotych. Za kocioł przystosowany do spalania pelletu trzeba zapłacić od 6000 złotych wzwyż, ale należy się się liczyć z wydatkiem rzędu nawet do 15 000 złotych za piec oferujący najbardziej efektywne połączenie oszczędności z ekologią.
Dla użytkowników tradycyjnych piecy, którzy chcąc przyłączyć się do walki o planetę Ziemię zdecydują się na skorzystanie z pieca pelletowego dostępnych jest kilka dotacji jak np. Czyste Powietrze (skutecznie nagłaśniane w komunikacji miejskiej i w większych miastach), które mogą obniżyć koszt zakupu nowej instalacji.
W niektórych przypadkach może się okazać, że zakup ekologicznego pieca z pomocą dotacji jest tańszy od zakupu pieca szkodliwego dla środowiska.
Efektywny piec na pellet oszczędza czas i pieniądze
Oprócz czynników ekonomicznych warto przyjrzeć się innym oszczędzającym czas i nerwy zaletom pieca na pellet. Wiele osób, które planuje zakup materiałów opałowych czy nowych instalacji grzewczych bierze pod uwagę jedynie jednorazowe koszty związane z zakupem i przewiezieniem paliwa do gospodarstwa domowego. Jakie ułatwienia oferują piece korzystające z ekologicznego pelletu?
Oszczędność miejsca
Pellet jako silnie sprasowany materiał o niskiej wilgotności pozwoli na efektywne wykorzystanie małej przestrzeni przeznaczonej do przechowywania materiałów opałowych. W przeciwieństwie do standardowych paliw jest ściśliwy co zmniejsza ilość potrzebnego miejsca magazynowego.
Pellet jest niezwykle łatwy do przechowywania. Najczęściej używa się do tego szczelnie zamkniętych worków umożliwiające składowanie materiału w dowolny sposób. Nie jest potrzebne specjalnie wyznaczone na wysypanie nowej dostawy miejsce.
Ponad to, ładowanie paliwa do pieca jest czyste i nie generuje żadnych odpadów czy odbarwień, co dopuszcza do szybkiej i czystej zmiany worka nawet w odświętnych ubraniach. Niestety należy pamiętać, że biomasa jako materiał o niewielkiej wilgotności wymaga odpowiednich warunków przechowywania związanych z wysokim ryzykiem zapłonu.
Mimo wszystko zwiększona wartość opałowa i łatwość w przenoszeniu skutecznie wynagradza obowiązek kontroli pelletu.
Oszczędność czasu
Poza czysto fizycznym aspektem pracy z pelletem, taki rodzaj materiału opałowego gwarantuje prostotę i szybkość obsługi. Zastanawiając się nad zaletami ogrzewania pelletem, warto pochylić się nad komfortem i czasem obsługi.
Kocioł na pellet z podajnikiem działa niemal bezobsługowo, więc nie pochłania cennego czasu na dorzucanie wybrakowanego paliwa. Zadanie użytkownika pieca na pellet ogranicza się jedynie do podkładania opału oraz regularnego usuwania popiołu ze specjalnie wyznaczonego do tego miejsca.
Pellet nie wytwarza zbyt dużej ilości popiołu i prawie w całości ulega spalaniu podczas wyjątkowo ekologicznego procesu. Dzięki takiemu, a nie innemu działaniu urządzenia, nie musimy tak często czyścić pieca i komory z popiołem, która w tradycyjnych piecach jest najtrudniejszym do wyczyszczenia elementem.
Wśród użytkowników pieców pelletowych krążą opinie, że piece ekologiczne w dłuższym czasie okazują się być bardziej komfortowe i łatwiejsze w obsłudze niż piece na węgiel czy ekogroszek.