Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań pozwalających efektywnie zwiększyć komfort cieplny w mieszkaniu lub domu. Tego typu system grzewczy jest jednak nie tylko niezwykle komfortowy, ale również pozwala sporo zaoszczędzić w budżecie domowym. Na czym dokładnie polega więc ogrzewanie na podczerwień i dlaczego, warto w nie zainwestować?
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień powoli zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. W porównaniu do tradycyjnych metod grzania, zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego przy użyciu podczerwieni odbywa się za pomocą paneli bądź grzejników na podczerwień zasilanych prądem. Energia elektryczna zostaje tutaj natychmiastowo zamieniona na ogrzewanie, które jednak nie emituje żadnych szkodliwych substancji czy gazów. Dzięki temu system zapewnia optymalny komfort cieplny oraz przyjemne odczuwanie temperatury powietrza, nawet gdy w rzeczywistości jest ona o wiele niższa.
Z pewnością należy też zauważyć, że ogrzewanie na podczerwień samo w sobie nie ociepla danego pomieszczenia. Wytwarzane fale oddziałują bowiem bezpośrednio na znajdujące się nieopodal meble, ściany i inne elementy wyposażenia wnętrza, które z kolei skutecznie oddają skumulowane ciepło do mieszkania. Trzeba również wspomnieć, że przedmioty będące źródłem ogrzewania zapewniają ciepło na podobnym poziomie w całym mieszkaniu, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych wahań temperatury.
Promieniowanie podczerwone a kwestie zdrowotne
Promieniowanie wykorzystywane przez urządzenia grzewcze na podczerwień opierają się na technologii elektromagnetycznej. To w pełni naturalne zjawisko, z którym mamy do czynienia za każdym razem, kiedy otaczające nas przedmioty posiadają temperaturę wyższą, niż 0 stopni K. Tego rodzaju fale nie zawierają jednak promieniowania UV, przez co są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Nie można też zapominać, że ogrzewanie na podczerwień często stosowane jest także w lecznictwie, zwłaszcza w sanatoriach, przychodniach i salonach SPA.
Urządzenia do ogrzewania – grzejniki na podczerwień
Tak jak w przypadku każdego ogrzewania elektrycznego, urządzenia na podczerwień są niezwykle łatwe w obsłudze. Grzejniki na podczerwień wymagają wyłącznie początkowego uruchomienia, a dalej funkcjonują już w sposób bezobsługowy. Modele wyższej klasy zazwyczaj mają dodatkowo wbudowany termostat, który umożliwia ustalenie indywidualnej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto wyposażone są w opcję regulacji ustawień oraz automatycznego włączania o określonej godzinie. Grzejniki na podczerwień wyróżniają się również bardzo długą żywotnością sięgającą od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Inwestując w tego typu system grzewczy ponosi się więc wyłącznie jednorazowy koszt. Z pewnością dużą zaletą grzejników jest też ich niebywale łatwy montaż niewymagający ingerencji w strukturę budynku. Po pierwszym uruchomieniu efekt cieplny można więc odczuć niemal natychmiast.
Ogrzewanie na podczerwień dla alergików
Ogrzewanie na podczerwień przede wszystkim stanowi doskonałe rozwiązanie dla alergików. Urządzenia generujące ciepło nie wytwarzają bowiem ruchów konwekcyjnych, które przeważnie przyczyniają się do rozprowadzenia zanieczyszczeń i kurzu w danym pomieszczeniu. Nie wysuszają jednak przy tym powietrza, co efektywnie zabezpiecza przed podrażnieniem gardła czy śluzówki nosa. Grzejniki na promieniowanie podczerwone mogą być więc bez przeszkód stosowane przez osoby borykające się z różnymi alergiami. Specjaliści uważają również, że ogrzewanie podczerwienią jest jedną z najmniej problematycznych metod zwiększających komfort cieplny dla użytkowników uczulonych na roztocza.
Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie wykorzystujące podczerwień może być z powodzeniem stosowane praktycznie w każdym miejscu. Sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, domu czy biurze, jak i w obiektach przemysłowych, kościołach, a nawet halach sportowych. Ponadto urządzenia do grzania podczerwonego znajdują także swoje zastosowanie na zewnątrz, przez co mogą służyć do ocieplania przydomowego tarasu lub ogródka restauracyjnego.
Dużą zaletą tego systemu grzewczego jest niezwykle duża szybkość działania. Po włączeniu grzejnika wystarczy odczekać jedynie kilkanaście minut, aby cieszyć się ciepłem nawet w przypadku najbardziej wychłodzonych pomieszczeń. Nie można też jednak zapominać, że tak absorbowane ciepło zostaje pochłanianie bezpośrednio przez przegrody budowlane. Takie działanie sprawia, że w domu nie rozwija się pleśń, a ściany czy sufity nie ulegają zawilgoceniu.
Podsumowanie
Ogrzewanie na podczerwień to ekologiczny i w pełni bezpieczny system grzewczy, który generuje promieniowanie cieplne praktycznie bez żadnych strat. Z pewnością sprawdzi się w przypadku nowoczesnego budownictwa nastawionego głównie na energooszczędność. Takie rozwiązanie okaże się też szczególnie przydatne alergikom i osobom dbającym o jakość powietrza. Z pewnością, warto więc rozważyć przejście na zdrowszą formę ogrzewania przynoszącą korzyści nie tylko nam samym, ale również całemu środowisku.