Zacznij działać i prowadzić firmę efektywnie
Wielu przedsiębiorców pracuje po 14h dziennie. Nie potrafią zarządzać swoim czasem ani zadaniami w sposób właściwy. Wychodzą z założenia, że jeżeli nie poświęcą na coś osobiście wystarczająco dużo energii, to ich firma się zawali.
Nic bardziej mylnego. Poniżej znajduje się kilkanaście kroków, które pozwolą wyswobodzić się z opresji i wiecznego przebodźcowania i pozwolą w końcu korzystać z życia, na które tak ciężko pracujesz.
Do dzwonienia aplikacji
Dzięki używaniu aplikacji masz możliwość skontaktować się z wieloma osobami jednocześnie, co znacząco skraca czas potrzebny na przekazanie niezbędnych informacji. Co więcej, wysyłając wiadomość tekstową czy graficzną masz pewność, że Twój odbiorca ją otrzymał.
Ogranicz fizyczne spotkania z pracownikami
Na pozór wydaje się, że jest to niezbędny element pracy w każdej firmie. Głowy działów spotykają się wspólnie i dyskutują na jakiś temat. Pomyśl, ile razy takie spotkanie trwało o wiele dłużej przez tak zwany “small talk” bądź pogaduszki o wszystkim, tylko nie o głównym powodzie zebrania? Integracja jest jak najbardziej dobra i wskazana – w odpowiednim dla niej czasie. Nie przepalaj czasu, który powinien być poświęcony na rzeczy produktywne.
Zarabiaj na Social Mediach, nie pozwól by to one zarabiały na Tobie
Wszyscy dzisiaj są uzależnieni od popularnych komunikatorów. Spróbuj kiedyś zmierzyć, jak wiele czasu dziennie poświęcasz na bezrefleksyjne przeglądanie Facebook’a, TikToka czy Instragrama. Korzystaj z Social Mediów jako źródła wiedzy, nie jako czegoś, co zabija Twój czas – najczęściej nieświadomie. Bez cienia wątpliwości każda szanująca się firma powinna znajdować się w Social Mediach. Tam są Twoi klienci i potencjalni inwestorzy. Korzystaj z tego z głową.
Świadomie analizuj samego siebie
Zwróć uwagę na wszystkie swoje obowiązki i zadania, które wykonujesz w ciągu dnia. Spójrz na to, jak myślisz i jak postrzegasz sprawy zawodowe, jak i prywatne. Dokonaj autorefleksji i postaraj się ocenić siebie jako obca osoba. Co byś o sobie powiedział? Co byś poprawił? Warto także analizować zachowania osób najlepszych w swoich dziedzinach. Brać z nich przykład i starać się kopiować ich sposób bycia, zachowania i nawyki.
Dbaj o odpoczynek
Staraj się nie przepracowywać i spać minimum 8h dziennie. Odpoczynek i zdrowy sen pozwoli Ci być bardziej skupionym i produktywnym w czasie, kiedy najbardziej tego potrzebujesz. Dzięki temu Twoje zadania nie rozwleką się w czasie na 12h, a na 7,8h.
Bierz udział w akcjach charytatywnych
Poza oczywistą wartością, jaką jest poprawa wizerunku firmy, udział w akcjach charytatywnych ma także inne zalety. Pozwala to na skupieniu się na zadaniach metodycznie. Uczy rozwiązywania problemów, których często Twój własny biznes Ci nie generuje, przez co pozwala Ci się rozwijać i rozwiązywać kwestie sporne, których na co dzień możesz nie doświadczać. Im więcej pomagasz, tym łatwiej uwierzyć w kapitalizm – lepiej dać wędkę, niż rybę.
Deleguj zadania
Każdy człowiek popełnia błędy. Także Ty, pracując po 14h dziennie. Oddeleguj część zadań, którą może wykonać ktoś inny, a w tym czasie skup się na tym, co kluczowe dla rozwoju Twojej firmy. Jesteś założycielem firmy, nie jej pracownikiem.
Rozmawiaj z innymi przedsiębiorcami
Networking jest szalenie ważny z punktu widzenia biznesu. Nie tylko dla samych znajomości, ale także dla łatwości myślenia o późniejszej ekspansji. Poznałeś specjalistę z Anglii, Szwecji czy Danii? Dzięki znajomości takich osób, które też są zwykłymi ludźmi jak Ty, łatwiej jest Ci myśleć o podbiciu także tamtych rynków, bo stają się Tobie mentalnie bliższe i bardziej osiągalne.
Twórz biznes skalowalny
To, czym się zajmujesz musi być skalowalne albo w cenie albo w ilości. W przeciwnym czasie dość szybko dojdziesz do sufitu, którego nie będziesz w stanie przebić.
Planuj i dziel się planami z innymi
Planuj tygodnie, miesiące, kwartały i lata. Dziel się tymi informacjami ze swoimi współpracownikami. Da im to wiedzę na temat tego, w jakim kierunku podąża organizacja i co obecnie jest dla niej ważne. Pracownicy będą się utożsamiać z celami firmy, co pozwoli wnieść się jej na wyżyny, bo będą czuli się ważni i potrzebni.
Szukaj rozwiązań, nie problemów
W każdej pracy pojawiają się kłopoty do rozwiązania. Wykreuj w pracownikach podejście “problem-solving”. Jeżeli ktoś się zwraca do Ciebie z problemem, to także ma przyjść ze swoim pomysłem na jego rozwiązanie, nawet, gdyby na pozór wydawało się ono niedorzeczne.
Nie mów “najgorsze jest to, że…” tylko “najlepszym rozwiązaniem jest…”
Ludzie dzielą się na dwa rodzaje. Są osoby, które mają rozwiązanie na każdy problem i takie, które mają problem na każde rozwiązanie. Do której grupy należą Twoi pracownicy? Do której grupy należysz Ty?
Kroki te są proste, ale nie są łatwe. Oznacza to, że w teorii, coś co jest oczywiste, a wręcz trywialne w praktyce ze względu na nasze złe nawyki może okazać się trudne do zrealizowania. Warto zastanowić się nad swoimi codziennymi wyborami i postawić na te, które przybliżą nas do zawodowego, jak i osobistego sukcesu.