Torby na zakupy na kółkach
Trendy kierują naszym życiem nie tylko w zakresie doboru ubrań lub dodatków do mieszkania, ale również stanowią o tworzeniu codziennych nawyków. Ostatnimi czasy triumfy święcą rozwiązania, dzięki którym każdy może wpłynąć na poprawę stanu planety i, przy okazji, samemu zadbać o zdrowie.
Spis Treści
Modna rewolucja dla środowiska i zdrowego kręgosłupa
Mowa o produktach takich jak torby na zakupy na kółkach, które odciążą w trakcie wykonywania zakupów. Jeszcze do niedawna kojarzone głównie z seniorami – obecnie zyskują coraz większą popularność również wśród młodych ludzi. Są niezwykle pomocne w trakcie powrotu z zakupów, ekologiczne, a w dodatku zdrowe dla kręgosłupa. Przedstawiamy wózki na każde zakupy oraz podpowiadamy, gdzie można je znaleźć!
Torby i wózki na zakupy – zalety
Każdy, kto przynajmniej raz w życiu zmagał się z dźwiganiem ciężkich zakupów, przyzna, że torby i wózki na zakupy ułatwiają powrót do domu. Duże zakupy i kilogramami dźwigane w siatkach to ogromne obciążenie dla pleców i nie tylko.
Ich dźwiganie obciąża również inne partie ciała, w tym mięśnie, ścięgna i stawy. Wózek na kółkach przyśpieszy powrót z zakupów i skutecznie obniży ryzyko doznania kontuzji. Na tym jednak jeszcze nie koniec jego zalet. Poniżej zdradzamy, dlaczego warto posiadać torby na zakupy na kółkach!
Składany wózek zakupowy i jego zalety
Wózek zakupowy posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich zalicza się m.in.:
- Bezpieczeństwo – taka torba odciąża plecy i minimalizuje ryzyko powstawania kontuzji.
- Wygoda – po złożeniu torba na zakupy mieści się w torebce, dzięki czemu zawsze można mieć ją przy sobie.
- Mobilność – kółeczka torby umożliwiają przedostanie się z nią wszędzie. I to nawet w trakcie wchodzenia po schodach.
- Ekologiczność – to znakomita alternatywa dla plastikowych jednorazówek. W dodatku to również inwestycja na lata.
Nic więc dziwnego, że wózki na zakupy coraz częściej są wybierane nie tylko przez seniorów, ale i ludzi młodych. Doskonale sprawdzą się także jako pomoc tym, którzy mają problemy z poruszaniem się, lub najzwyczajniej w świecie – nie chcą się przemęczać. Dostępne w wielu ciekawych wzorach – urzekają swoim designem i coraz częściej stają się modnym dodatkiem na zakupy.
Wózek na kółkach – na co zwracać uwagę przy jego zakupie?
Wybierając wózek na zakupy na kółkach, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które ułatwią jego użytkowania. Dzięki temu wózek będzie sprawdzał się jeszcze lepiej, a powroty do domu z torbami staną się czystą przyjemnością. Mowa m.in. o aspektach takich jak:
- Układ jezdny.
- System składania.
- Wielkość kół.
- Pojemność wózka.
- Funkcje dodatkowe.
- Producent.
Kupując taką torbę na zakupy, warto również wziąć pod uwagę materiał, z którego ją wykonano oraz jego jakość. Tkanina powinna być nie tylko trwała, czy pokryta warstwą wodoodporną. Ważne jest również to, by torba na kółkach została wykonana z materiału, który będzie łatwy w czyszczeniu. Dzięki temu gadżet ten posłuży Ci na dłużej. Wybór najtańszego z modeli nie zawsze może się okazać dobrą inwestycją.
Wózek zakupowy i jego układ jezdny
W sklepach z wózkami na zakupy można znaleźć wiele różnych modeli toreb, które różnią się od siebie m.in. pod względem układu jezdnego. Do najpopularniejszych z nich należą modele z 2, 4 oraz 6 kółkami.
Modele dwukołowe
Są one niezwykle praktyczne oraz bez problemu posłużą do przenoszenia codziennych zakupów. Często są również wielofunkcyjne, a po złożeniu mieszczą się do torebki. Zwrotne kółka sprawiają, że łatwo nimi manewrować pomiędzy przeszkodami i dziurami w drodze.
Wiele z nich wyposażonych jest w dodatkową podpórkę, która zapewnia większą stabilność . Dzięki niej wózki nie przewracają się w trakcie postoju. To z kolei pozwala na ustawienie wózka w pozycji pionowej i komfortowe wsadzenie do niego zakupów.
Modele czterokołowe
Zwiększają zwrotność torby na zakupy oraz ułatwiają poruszanie się z nią. W dodatku świetnie rozkładają ciężar pakunku pomiędzy 4 kółeczka. Dodatkową parę kółek można również bez problemu złożyć, co sprawi, że zamieni się on w zwykły wózek dwukołowy.
Modele sześciokołowe
To niezwykle komfortowe rozwiązanie, które przekłada się na wygodę użytkowania wózka zakupowego. Z takiego rozwiązania korzysta m.in. torba na zakupy na kółkach na schody.
Wyposażona w 6 kółek ułatwia wchodzenie z torbą po schodach. To z kolei ułatwia poruszania się osobom starszym i mającym problemy z poruszaniem się po klatce schodowej . Zwłaszcza jeżeli w budynku nie ma windy.
Dzięki temu produktowi przemieszczanie się z zakupami nie wymaga od swojego użytkownika dużego nakładu siły. Wózek niemalże sam sunie w górę schodów, co eliminuje konieczność wciągania go po stopniach.
Torba na kółkach a system składania
Składana torba na zakupy to duże udogodnienie – zwłaszcza ze względu na to, że wszędzie można ją ze sobą zabrać. W związku z tym wiele marek oferuje różne systemy składania. Poniżej prezentujemy te najczęściej wybierane.
Modele składanie na płasko
To najprostsza funkcja składania, która jest łatwa w obsłudze. Składana podstawka umożliwia szybkiego rozłożenia wózka – i to w zaledwie kilka sekund.
Modele składane kompaktowo
To nieco bardziej skomplikowane w swojej budowie modele wózków zakupowych, w których bardzo często poza komorą składa się również i inne elementy wózka, np. rączki. Wśród tego typu modeli można wyróżnić torby i wózki składane na pół lub do postaci torebki. Przy składaniu torby trzeba jednak pamiętać o tym, że pełne złożenie jest możliwe tylko wtedy, gdy jest ona pusta w środku.
Wózek składany, a regulacja jego wysokości
Niektóre modele wózków zakupowych posiadają regulowaną rączkę, która nie tylko się składa, ale pomaga dostosować wysokość wózka do potrzeb użytkownika wózka. Dzięki tej opcji korzystanie z torby na kółkach stanie się jeszcze bardziej komfortowe – i to bez względu na wzrost swojego posiadacza.
Torby na kółkach na zakupy, a wielkość kół
To parametr, który ma ogromne znaczenie w przypadku wózków dwu– i czterokołowych. Standardowo w wózkach spotyka się kółka o średnicy 15 cm, choć czasem zdarzają się również 17 cm. Za duże koła uważa się modele o średnicy 20-30 cm.
Jak wielkość kół ma wpływ na poruszanie się torbą na zakupy? Wózki o większych kółkach lepiej pokonują przeszkody takie jak dziury w drodze, krawężniki, stopnie, schody itp. Ponadto nie zapychają się w trakcie jazdy po piasku czy śniegu. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z wielkością kół rośnie nie tylko waga, czy gabaryty torby, ale i jej cena .
Mówiąc o kołach, należy również wspomnieć o tym, że niektóre ich modele mogą posiadać koła łożyskowane kulkowo lub pompowane pneumatyczne . Te drugie zdecydowanie bardziej nadają się, gdy wózek ma posłużyć do jazdy po wymagającym ternie lub po doczepieniu do roweru.
Torby zakupowe, a ich pojemność
Wielkość toreb na kółkach wyraża się zwykle w litrach. Ponieważ zakupy bywają zwykle duże, warto zaopatrzyć się w modele, które będą wystarczająco pojemne. Dostępne na rynku wózki można podzielić na:
- Małe o pojemności od 30 do 39 l.
- Średnie o pojemności od 40 do 49 l.
- Duże o pojemności powyżej 50 l.
Duże modele z pewnością sprawdza się na użytek całej rodziny. Z kolei mniejsze wózki zakupowe świetnie sprawdzą się w przypadku singli.
Torba na zakupy, a jej funkcje dodatkowe
Do najważniejszych funkcji dodatkowych zalicza się m.in.:
- Nieprzemakalny materiał zabezpieczy zawartość torby przed deszczem.
- Dodatkowa kieszonka nie tylko pomoże w utrzymaniu ładu, ale i uchroni artykuły spożywcze przed utratą temperatury, jak np. torby z kieszenią termiczną.
- Usztywniany stelaż wewnętrzny zabezpieczy zakupy przed uszkodzeniami mechanicznymi z zewnątrz.
Ważny jest również sposób zamykania wózka. Najczęściej spotyka się zamki błyskawiczne, choć prostsze modele posiadają także klamry.
Torba na zakupy, a jej producent – torby Rosler i Gimi
Bardzo duże znaczenie ma również to, kto wyprodukował torbę na kółkach. Na rynku istnieje bowiem wiele produktów pochodzących z Chin, które poza atrakcyjnie niską ceną, nie mają dużo do zaoferowania. Szybko się psują i raczej nie wytrzymują dłużej niż przez sezon.
Dlatego też lepiej sięgnąć po wózki sprawdzonych producentów, w tym m.in. torby Rosler oraz torby Gimi. Pierwsze z nich pochodzą od hiszpańskiego producenta, który obejmuje swoje produkty nawet 3-letnią gwarancją. Z kolei modele marki Gimi pochodzą z Włochy, posiadają 2-letnią gwarancję i są dostępne w atrakcyjnych cenach.
Torba na zakupy – mała czy duża?
Idealna torba na zakupy z kółkami to taka, która jest dopasowany do wszystkich wymagań swojego użytkownika. O dziwo bardzo często największych problemów w kwestii doboru produktu, sprawia jego rozmiar. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto upewnić się, jaki rozmiar będzie nam potrzebny.
Mniejsze torby i wózki (do 39 litrów pojemności) z pewnością sprawdzą się na codzienne zakupy. Z racji tego, że są one robione każdego dnia, zwykle są małe objętościowo. W dodatku po złożeniu nie zajmują one dużo miejsca.
Niestety jednak o ile sprawdzą się one w przypadku małych zakupów oraz singli – niestety zmieszczenie w nich większej ilości zakupów może być już problematyczne. Dlatego tez jeżeli potrzebujesz torby, która zmieści zakupy na cały tydzień, lub dla większej ilości domowników – radzimy zaopatrzyć się w większe modele (np. powyżej 50 litrów).
Aby rozwiązać problem dźwigania po schodach, dobrze jest także zdecydować się wybór produktu z sześciokołowym systemem . Dzięki temu nie trzeba będzie jej wciągać po schodach.