Pomysł na siebie – freelancer
Jeśli szukasz pomysłu na siebie, Twoje życie zawodowe Cię denerwuje, nie widzisz przyszłości w kolorowych barwach, koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Nie będzie to kolejny tekst z serii – nic nie rób, a kasa sama i tak przyjdzie, koniecznie zainwestuj w nasz program, a będziesz zarabiać nawet podczas snu…. bla… bla… bla…
Pewnie to przerabiałeś nie raz. Ja też! Uwierz mi, próbowałem różnych metod zarobku (nawet nie do końca legalnych). Inwestowałem ostatnie grosze w najróżniejsze programy, MLM, cuda… I co? I nic, wielkie Gówno, a dlaczego? Bo prawda jest jedna – nie zarobisz dobrych pieniędzy, jeśli nie będziesz ciężko pracować.
Opowiem o tym jak zostałem freelancerem
I tu podzielę się swoją historią, że nie do końca tak musi być, że praca może być przyjemnością i ciekawym doświadczeniem i można zarobić naprawdę konkretne pieniądze, pracując online, bez inwestycji swoich ostatnich groszy.
Pomyślałeś sobie… Aha! Jednak reklama, jednak naciąganie… Nic z tego! Nie będzie żadnych firm, żadnych programów, tylko jeden ze sposobów zarobku, który zmienił moje życie. No dobra, jak to mówi moja mama – do brzegu. Otóż zostałam freelancerem. O co chodzi? Brzmi strasznie, a może troszkę znajomo? Nie ważne, już ujawniam rąbka tajemnicy, o co kaman.
Kim jest freelancer?
Freelancer to niezależny pracownik, który wykonuje pracę, najczęściej na podstawie konkretnego zlecenia. Za to dostaje wcześniej ustaloną zapłatę. Korzyści z freelancingu obejmują swobodę pracy z domu, elastyczny harmonogram pracy i lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Jaką pracę może wykonać freelancer?
Tak naprawdę każdą. Jeśli znasz się na szydełkowaniu, tworzeniu stron internetowych, gotowaniu, księgowości, malowaniu – możesz zostać freelancerem. Ludzie szukają osób do wykonania różnych zleceń. Ogólnie rzecz ujmując, wykonujesz pracę bez swojej firmy, nie masz umowy o pracę, najczęściej jest to umowa o dzieło lub zlecenie.
Jakie zlecenia najczęściej wykonują freelancerzy?
- Tworzenie stron internetowych;
- tworzenie grafik;
- copywriting, czyli tworzenie treści;
- tworzenie baz danych;
- obsługa korespondencji i obsługa klienta;
- programowanie.
Wszystkiego z tej listy można się również nauczyć. Na YouTube można znaleźć ogrom darmowych kursów, a z czasem, jak zarobisz pierwsze pieniądze i staniesz na nogi, możesz zainwestować w kursy płatne z certyfikatem.
Ja wybrałem copywriting, i jestem naprawdę mega zadowolony, choć początki nie były kolorowe, ale już w pierwszym miesiącu, gdy podjąłem tę decyzję, zarabiałem jakieś pieniądze.
Jak zostałam freelancerem?
Moja przygoda zaczęła się kilka lat temu. Znalazeam ogłoszenie, że poszukują copywriterów. Zacząłem zgłębiać temat, co to jest, jak tworzyć dobrą treść. Takich porad jest miliony na YouTube. Spróbowałem i … PRZEPADŁAM. Zakochałem się w tej robocie. Było to dla mnie początkowo, jak wypłynięcie na głębokie wody, jednak zlecenia początkowo były bardzo mało płatne, nawet 5 zł za dość spory tekst, ale chciałem spróbować!
Dlaczego? Bo jestem samotnym ojcem, nie miałem stałej pracy, musiałem prosić rodziców o kasę nawet na pieluchy, potem na inne rzeczy. Powiedziałem dość. Co może być trudnego w pisaniu? I tak – naprawdę nie jest to trudne. Trochę praktyki, trochę odrzuconych tekstów, ale jeśli z polskim nie miałeś problemu, masz zainteresowania, to możesz również tego spróbować.
Jak zacząć zarabiać jako freelancer?
Ja zacząłem od wyszukiwania ogłoszeń, typu szukam copywritera itp. Dobrze jest zarejestrować się w serwisach oferujących pracę zdalną, serwisów ze zleceniami. To jest o tyle korzystne, że możesz tam szukać zleceń, najbardziej odpowiadającym Twoim zainteresowaniom, Twojej wiedzy.
Być może tworzysz ładne grafiki, a może ukończyłeś kurs marketingu, czy księgowości. Poszukaj takich zleceń. Z pewnością, je znajdziesz. Pamiętaj też o dobrej stawce.
Ja początkowo szukałem średniej stawki i potem ją dzieliłem na 3. Pewnie pomyślisz, że pracowałem za darmo. Po co, jak jej się to opłaciło? Otóż były tego same plusy.
Otwarcie pisałem zlecającemu, że dopiero zaczynam, stąd niska stawka, chcę nabrać doświadczenia itp. Skutkowało to tym, że miałem masę zleceń, pracodawcy chętnie wymieniali się radami, co powinienem ewentualnie poprawić. Zarobiłem więcej, niż gdybym dał normalną stawkę. Dlatego czasem niższa stawka, nie oznacza małych zarobków!
Narzędzia do pracy freelancera
Freelancer z reguły wykonuje zlecenia związane z pracą na komputerze, więc jest to podstawowe narzędzie pracy. W zależności od tego, co wykonujesz, może być przydatny:
- Komputer – najlepiej przenośny. Jeżeli nie masz za dużo kasy na start to pomyśl o zakupie laptopa poleasingowego.
- Program graficzny. Możesz skorzystać z darmowych pakietów GIMP i INKSCAPE. Do grafik możesz skorzystać też z Canva oraz Crello.
- Pakiet programów biurowych. Możesz kupić Microsoft Office lub skorzystać z open coureceowego Libre Office, Apache Open Office. Do większości prac wystarczy darmowy pakiet programów biurowych od Google.
- Program kierunkowy, np. do projektowania wnętrz (też znajdziesz dużo darmowych aplikacji);
- Stały, stabilny dostęp do szybkiego Internetu.
Godziny pracy freelancera
I to kocham w tej robocie. Pracujesz, kiedy chcesz i ile chcesz. Dobra organizacja pracy to podstawa, zwłaszcza jeśli pracujesz w domu (to też pomysł na kolejny artykuł). Dziecko śpi – ty pracujesz, dziecko ogląda bajki? Ty pracujesz. Dziecko jest w przedszkolu, szkole, u babci, cioci – ty pracujesz. Prasowanie, gotowanie, sprzątanie możesz zrobić z dzieckiem.
Do produktywnej pracy dobry jest spokój i cisza. Choć z czasem, da się pracować, nawet gdy trwa remont, ale początkowo potrzebujesz maksymalnego skupienia.
Zalety pracy jako freelancer
- Sam ustalasz czas, ilość pracy,
- ustalasz swoje stawki (spokojnie możesz zarobić średnią krajową),
- robisz to, co lubisz, na czym się najbardziej znasz,
- nie masz nad głową szefa, sam nim jesteś tak naprawdę,
- w przerwie możesz zająć się domem,
- oszczędzasz na dojazdach do pracy,
- nie musisz używać dress kodu.
Mam nadzieję, że troszkę Cię przekonałam do choćby spróbowania przygody z freelancerką. Zastanów się, co lubisz robić, w czym jesteś dobra, co lubiłaś kiedyś, jak nie byłaś matką, żoną i kochanką. Może czas sobie coś powtórzyć i działać! Wykonując pracę online, pracując zgodnie ze swoimi umiejętnościami, pasjami, również realizujemy siebie. Jesteśmy bardziej zadowolone z życia, mamy więcej energii, co przekłada się na nasze dobre zdrowie i relacje z innymi. Praca online to naprawdę same plusy. Powodzenia.