Ogrzewanie na podczerwień. Co to jest i jak działa?
Ogrzewanie na podczerwień jest znane od bardzo dawna i jest jedną z najbardziej naturalnych form dostarczania ciepła.
Co to jest podczerwień?
Podczerwień, czy inaczej promieniowanie podczerwone zapisywane skrótowo IR. Podczerwień jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długościach fal od 780 nanometrów do 1 milimetra. W tym przedziale fotony (cząstki światła) mają energię od 1 meV do 1,6 eV. Co daje odpowiednik częstotliwości od 300 GHz do 400 THz.
Promiennik podczerwieni
W związku z tym, że promieniowanie podczerwone niesie ze sobą energię, a każde ciało o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia wypromieniowuje więcej niż jest w stanie otrzymać.
Powoduje to przekazywanie energii cieplnej przez promieniowanie. Ta zależność pozwala na konstrukcję urządzeń emitujących podczerwień, czyli promienników podczerwieni.
Podgrzewanie elektryczne
Aby urządzenie zaczęło promieniować fale w zakresie podczerwieni należy je po prostu podgrzać. Najprostszym sposobem jest podgrzanie elektryczne. Aby podgrzać elektrycznie kawałek drutu wystarczy go podłączyć pod napięcie. W taki sposób działają znane nam żarówki halogenowe i żarowe z włóknem wolframowym.
Taki sposób podgrzewania jest nam znany od wielu lat i wykorzystywany jest w czajnikach elektrycznych, kuchenkach elektrycznych, saunach, procesach produkcyjnych i pomieszczeniach przemysłowych.
Zalety ogrzewania na podczerwień
Dzięki ogrzewaniu na podczerwień otrzymujemy bardzo naturalne źródło ciepła, podobne do tego jak grzeje Słońce. W ten nie ogrzewamy powietrza tylko przedmioty, ściany, meble i ludzi.
Stosując ogrzewanie na podczerwień otrzymujemy równomiernie nagrzane ściany, podłogi, meble. Uczucie komfortu cieplnego otrzymujemy w dużo niższej temperaturze niż przy ogrzewaniu konwekcyjnym.
Aby poczuć się dobrze w pomieszczeniu wystarczy zagrzać ściany do temperatury 18 stopni Celsjusza, bez nagrzewania powietrza do dużo wyższych temperatur.
Kolejną zaletą jest utrzymanie jednorodnej wilgotności w całym pomieszczeniu bez miejsc nadmiernie wilgotnych i przesuszonych.
Wpływ ogrzewania podczerwieną na zdrowie
Ogrzewanie na podczerwień niesie za sobą również korzyści zdrowotne. Podczas fizykoterapii również wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone. Innym przypadkiem są inkubatory dla niemowląt, które wykorzystują promiennik podczerwieni do ogrzania malucha.
Ogrzewanie na podczerwień ma dobry wpływ na krążenie i hemodynamikę naszego organizmu. Dzieje się to za sprawą różnicy temperatur pomiędzy naszą klatką piersiową a stopami. W ten sposób otrzymujemy bardziej naturalną cyrkulację krwi w naszym organizmie.
Ogrzewanie podczerwienią ma też dobry wpływ na alergików. Dzieje się ponieważ nie przesuszamy powietrza, nie mamy problemów z wilgocią, pleśnią, grzybami na ścianach.
Często też osoby cierpiące na reumatyzm wyrażają opinię, że odczuwają mniejszy ból po zamontowaniu ogrzewania na podczerwień w domu.