Kiedy wykonać badanie jąder? Akcja Movember i rola profilaktyki zdrowotnej u mężczyzn
Listopad to szczególny miesiąc dla mężczyzn na całym świecie, ponieważ właśnie wtedy odbywa się coroczna akcja Movember. To globalna inicjatywa, która przypomina o profilaktyce w zakresie nowotworów prostaty i jąder. Jej charakterystycznym symbolem są zapuszczane przez panów wąsy. W artykule podpowiadamy, jak w zaciszu własnego domu przeprowadzić samobadanie jąder i kiedy warto wykonać USG moszny.
Z tekstu dowiesz się:
- Na czym polega listopadowa akcja Movember?
- Jak przeprowadzić samobadanie jąder?
- Akcja Movember a USG jąder – kiedy udać się na badanie?
Movember – co to za akcja?
Movember to coroczna akcja społeczna, która ma na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa dotyczącej profilaktyki raka prostaty i jąder. Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad), ponieważ to właśnie w listopadzie mężczyźni są zachęcani do zapuszczania zarostu pod nosem i tym samym wsparcia prospołecznej kampanii o ogólnoświatowym zasięgu. Movember jest także doskonałym pretekstem do rozmów i przełamywania tabu na temat męskiego zdrowia, a także do wykonania badań profilaktycznych.
Movember: badania profilaktyczne, które mogą uratować życie!
Statystyki pokazują, że najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn w wieku od 14 do 35 lat jest nowotwór jądra. Niezwykle ważną rolę w zdiagnozowaniu choroby na odpowiednio wczesnym etapie i rozpoczęciu skutecznego leczenia odgrywa profilaktyka – m.in. regularne badanie jąder, które jest kluczowym elementem troski o męskie zdrowie.
Dzięki niemu można wykryć niepokojące zmiany (np. guzy, stwardnienia, obrzęk, ból czy zmianę kształtu i wielkości jądra). To prosta czynność, którą każdy mężczyzna może wykonać samodzielnie w domu. W jaki sposób to zrobić?
Najlepszym momentem na samobadanie jest czas po ciepłej kąpieli lub prysznicu. Wówczas skóra moszny jest rozluźniona, co ułatwia dokładną ocenę jąder w zaledwie kilku krokach.
- Stań w dobrze oświetlonym miejscu – to pozwoli Ci zauważyć wszelkie zmiany w wyglądzie jąder.
- Obejmij jądro palcami – sprawdź, czy nie wyczuwasz w nim guzków, stwardnień lub nieprawidłowej struktury. Zwróć także uwagę na najądrze, czyli strukturę w formie miękkiego zgrubienia znajdującą się na tylnej części jądra.
- Powtórz badanie na drugim jądrze – każde jądro powinno być zbadane osobno.
Samobadanie, które trwa kilka minut, należy wykonywać raz w miesiącu. Najlepiej badać się w tym samym dniu, aby wyrobić sobie nawyk regularności.
USG jąder – kiedy zgłosić się na badanie do specjalisty?
Jeśli zauważysz podczas samobadania jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem (rodzinnym lub urologiem). Specjalista może zlecić Ci dalsze badania (np. USG moszny, które pozwoli na dokładną diagnostykę).
USG jąder to bezbolesne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne, do którego nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Pozwala ono ocenić strukturę jąder i moszny. W trakcie USG pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada na skórę żel ułatwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie przesuwa głowicę aparatu USG po badanym obszarze. Wszystko trwa zazwyczaj kilka minut. Na podstawie obrazu można wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie jąder – np. guzy, torbiele, żylaki powrózka nasiennego czy wodniaki.
Nawet jeśli samobadanie nie wykazuje niepokojących zmian, warto raz na rok odwiedzać urologa, szczególnie po ukończeniu 30. roku życia. Jeśli jesteś po 40., dodatkowo wykonaj badanie PSA (ang. prostate specific antigen), które polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi. Dzięki niemu można z łatwością wykryć łagodny przerost gruczołu krokowego i raka prostaty na bardzo wczesnym etapie.
Pamiętaj, że profilaktyka chorób nowotworowych to nie tylko samobadanie jąder, lecz także zdrowa dieta, higieniczny styl życia oraz podejmowanie regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i własnych możliwości. Koniecznie zachęć do takich pozytywnych zmian swoich bliskich. Nie wiesz, jak to zrobić? Zajrzyj na stronę ZdrowaOna, gdzie czekają na Ciebie rzetelne porady, które mają na celu zwiększenie Twojej świadomości na temat zdrowia oraz poprawy jakości życia.
Źródła:
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Profilaktyka raka jąder – samobadanie. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/profilaktyka-raka-jader-samobadanie. Dostęp:11.2024.
- Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Męska sprawa – profilaktyka raka prostaty i jąder. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/meska-sprawa-profilaktyka-raka-prostaty-i-jader. Dostęp: 26.11.2024.
- Turkowiak M. USG jąder – wskazania, przygotowanie, jak wygląda. Online: https://wylecz.to/badania-obrazowe/usg-jader-/. Dostęp: 26.11.2024.
- Jarosz A. USG jąder – wskazania i przebieg. Online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/badania/usg-jader-wskazania-i-przebieg-aa-qfx6-2fDk-NG6s.html. Dostęp: 26.11.2024.
Artykuł promocyjny.