Jak dobrze przechowywać pellet
Jeżeli zakupiliśmy wysokiej jakości pellet, to bardzo ważne jest to, aby zadbać o dobre przechowywanie pelletu. Co zrobić żeby opał nie stracił na swoich właściwościach fizycznych?
Wilgotny pellet to duży problem i straty
Ze względu na granulację i budowę pellet jest narażony bardziej niż inne paliwa stałe na zawilgocenie. Wilgotny pellet potrafi rozpaść się w dłoni, łatwiej się kruszy i pęka. Zamiast energie wytworzoną przekształcać w ciepło, marnuje się na odparowanie wody.
Pamiętaj, żeby uzyskać najlepsze właściwości spalania pelletu jego wilgotność powinna nie być większa niż 10% – 12%. Jeżeli zawilgotnieje zbyt mocno, to biomasa drzewna zacznie się rozpadać.
Przechowywanie pelletu w pomieszczeniu
Z uwagi na obawy przed opadami deszczu i śniegu producenci przechowują pellet w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach lub magazynach. Podstawowym celem przechowywanie pelletu w budynku jest izolacja od wilgoci. Takie też rozwiązanie najczęściej sprawdzi się w naszym domu lub firmie.
Najważniejszą rzeczą, o której nie możesz zapomnieć jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Z dala o źródeł ognia. Takie pomieszczenie musi być też odpowiednio wentylowane. Dobra wentylacja przeciwdziała powstawania wilgotnych miejsc.
W miejscu przechowywania pelletu wilgotność powietrza nie powinna przekraczać normalnej wilgotności powietrza, czyli wynosić od 40% do 60%. Poza tym należy pamiętać o zachowaniu w miarę stałej temperatury. Zmieniająca się temperatura – szczególnie duże amplitudy zmian – będzie prowadzić do skraplania się pary wodnej i powstawania wilgoci w workach.
Najlepszymi miejscami do przechowywania pelletu w gospodarstwie domowym są:
- szopa
- strych
- garaż
- sucha piwnica
Jeżeli już chcesz trzymać pellet w kotłowni, to pamiętaj żeby znajdował się w specjalnym pojemniku z metalu lub tworzywa sztucznego z zamknięciem.
Dodatkowo żeby uniknąć problemów z zawilgoceniem warto jest trzymać pellet na niskim stelażu lub palecie. Wynika to oczywiście z różnicy temperatur pomiędzy podłogą, a powietrzem.
Przechowywanie pelletu na zewnątrz
Jeżeli nie masz możliwości trzymania pelletu w pomieszczeniu to przede wszystkim wybierz pellet workowany. Nawet przy przechowywaniu w workach istnieje duże ryzyko zawilgotnienia opału.
Dlatego przede wszystkim zadbaj o to, aby:
- podłoże zabezpiecz materiałem izolacyjnym, np. zwykłą folią,
- worki z pelletem leżały na przewiewnym stelażu lub palecie,
- pellet przykryj z góry plandeką lub folią pozostawiając przewiew horyzontalny.