Ile żyje pies z nowotworem?
Chyba nie ma właściciela, dla którego wiadomość, że jego pies ma nowotwór, nie byłaby wstrząsająca. W końcu czujemy się mocno zżyci ze swoim czworonogiem i chcemy, aby ten towarzyszył nam jak najdłużej. Nawet wtedy, gdy zwierzę ma już swoje lata i w każdej chwili trzeba liczyć się z jego odejściem, z trudem przyjmujemy, że cierpi na tę chorobę. Czym jest nowotwór u psów? Na jakie odmiany nowotworów zapadają najczęściej te zwierzęta? Jak zwykle objawia się ta choroba u psa? W jaki sposób diagnozuje się ją? Jak wygląda jej leczenie? I co najważniejsze – jak długo żyje pies z nowotworem? O tym wszystkim w tym artykule.
Czym jest nowotwór u psów?
Nowotworem określamy chorobę, w wyniku której rozrost komórek następuje w niepohamowany sposób, prowadząc do powstania obcej dla organizmu tkanki. Nowotwory powodują w organizmie psa stany zapalne, osłabiają jego układ odpornościowy i zużywają składniki, które są niezbędne do funkcjonowania innych narządów. Zazwyczaj na choroby nowotworowe zapadają psy powyżej 10 roku życia, ale zdarza się, że dotykają one też osobniki młodsze wiekiem.
Szczególnie groźny jest nowotwór złośliwy (rak), który cechuje zdolność przerzutowania, czyli, prościej ujmując, rozprzestrzeniania się po organizmie. Zwykle przerzuty atakują płuca, wątrobę, mózg i kości, a więc tkanki, których nie można usunąć chirurgicznie. Rozrost nowotworu niejednokrotnie skutkuje trwałym wyniszczeniem organizmu, kończączym się nawet śmiercią zwierzęcia.
Na jakie nowotwory złośliwe chorują najczęściej psy?
Dwa najczęściej spotykane nowotwory u psów to:
- chłoniak – atakuje węzły chłonne, a niejednokrotnie również śledzionę, ma tendencję do nawrotów nawet po wyleczeniu;
- nowotwór gruczołu sutkowego – zapadają na niego suki, które nie zostały poddane sterylizacji, często może przybierać złośliwą postać i dawać przerzuty do płuc i węzłów chłonnych.
Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy nowotworu u psa?
Problem z rozpoznaniem nowotworu u psa jest taki, że początkowo może on w ogóle nie dawać o sobie znać. Stąd też właściciel nawet wtedy, gdy widzi, że stan zdrowia czworonoga uległ pogorszeniu, może w pierwszym momencie nie łączyć tego akurat z tą chorobą. Warto mieć na uwadze także to, że oznaki nowotworu mogą się od siebie różnić w zależności od tego, gdzie guz się znajduje i jaki ma charakter. Są jednak objawy, które są wspólne dla wszystkich odmian nowotworów. Należą do nich:
- niedokrwistość;
- znaczny spadek masy ciała niemający związku ze zmianą diety;
- biegunka i wymioty;
- kaszel i duszności;
- gorączka;
- nieregularne zmiany na skórze o ciemnym zabarwieniu.
W jaki sposób diagnozuje się chorobę nowotworową u psa?
Wystąpienie któregokolwiek z wyżej wymienionych symptomów u psa powinno od razu uruchomić czujność jego opiekuna i skłonić go do sięgnięcia po konsultację medyczną. W trakcie wizyty weterynarz-onkolog wypyta go szczegółowo o zmianę, jaka nastąpiła u czworonoga, i oceni, czy faktycznie jest ona powodem do niepokoju. Ponadto może on zlecić przeprowadzenie badań USG i RTG oraz pobrać fragment tkanki nowotworowej. Badania USG i RTG pomogą ustalić mu położenie guza, jego charakter i zdolność do wytwarzania przerzutów, natomiast biopsja pozwoli stwierdzić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa.
Jak wygląda leczenie nowotworu u psa?
Wybór sposobu leczenia nowotworu u psa zależy głównie od typu zmiany, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Stosuje się którąś z poniższych metod:
- leczenie agresywne – adresowane jest do psów o pomyślnych rokowaniach. Zazwyczaj polega na operacyjnym usunięciu guza wraz z okoliczną tkanką. W przypadku gdy nowotwór jest rozległy i istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów, stosuje się też chemioterapię. Dzięki leczeniu agresywnemu czworonóg nie tylko mniej odczuwa dolegliwości, ale i ma większe szanse na odzyskanie zdrowia;
- leczenie paliatywne – korzysta się z tego sposobu leczenia w sytuacji, gdy pojawiły się już przerzuty i usunięcie nowotworu u psa nie wchodzi w grę. Takie leczenie ma na celu zminimalizowanie objawów choroby i powikłań z nią związanych, opóźnienie jej postępów, a co za tym idzie – polepszenie jakości życia zwierzęcia.
Należy pamiętać o tym, że nie z każdej choroby nowotworowej można wyjść. Może być tak, że lekarz weterynarii uzna, że jedynym słusznym rozwiązaniem będzie uśpienie psa, a nam nie pozostanie nic innego jak się z tym pogodzić.
Jak długo żyje pies z nowotworem?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. To, ile będzie żył pies z nowotworem, zależy od czynników takich jak:
- narząd, w którym rozpoznano zmiany nowotworowe;
- charakter nowotworu – czy mamy do czynienia z typem łagodnym, czy złośliwym;
- wielkość guza – te mniejsze na ogół lepiej rokują;
- wiek psa – często u starszych osobników nie da się przeprowadzić zabiegów, które są konieczne do wyleczenia raka;
- przerzuty – dawanie przerzutów do innych narządów zwiększa ryzyko zgonu.
Jeśli chodzi o raka gruczołu sutkowego, przeciętny czas przeżycia u psa wynosi 9-11 lat. Z kolei w przypadku chłoniaka rokowania są dużo gorsze: przyjmuje się, że nieleczone zwierzę żyje od 4 miesięcy do kilku tygodni, a to poddane chemioterapii od 200 do 300 dni.
Nowotwór u psa – podsumowanie
Nowotwór u psa wcale nie musi być równoznaczny z wyrokiem śmierci. Wystarczy odpowiednio wcześnie wykryć niepokojącą zmianę i poddać zwierzę zaleconemu przez specjalistę leczeniu. Nie tylko ukróci to cierpienie naszego pupila, ale i pozwoli nam cieszyć się jego obecnością przez kolejne lata.
Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Teodorowscy – kliniką weterynaryjną na Śląsku, w Mikołowie i Orzeszu. |