Czy wentylacja może zastąpić klimatyzację?
Wiele mówi się na temat oszczędzania energii cieplnej. Służy temu wybór odnawialnych źródeł energii, a także wentylacji mechanicznej.
Dzięki odzyskowi ciepła energia nie ucieka z budynku i można zachować nawet 90% tej wyprodukowanej, co bezpośrednio wiąże się z oszczędzaniem na ogrzewaniu i mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Efektywność tego rodzaju wentylacji jest powszechnie znana, a największą zaletą jest fakt, że może działać nawet w upalne dni. Jak to możliwe i czy może zastąpić klimatyzację?
Efektywna wentylacja o każdej porze roku – jak ją zapewnić?
W przypadku wentylacji grawitacyjnej, czyli tradycyjnych wyciągów kominowych i wietrzenia poprzez otwieranie okien, nie można liczyć na efektywną wymianę powietrza. Przede wszystkim do pomieszczeń trafia ono bez odpowiedniej filtracji, a więc w sytuacji kiedy poziom smogu jest bardzo wysoki zanieczyszczone powietrze dostaje się bezpośrednio do wnętrza. Inną kwestią jest to, że zimą zbyt długie wietrzenie powoduje wychładzanie pomieszczeń i konieczność dłuższego dogrzewania, a tym samym zużycia większej ilości opału. Z kolei latem, powietrze nie raz stoi w miejscu, nie ma wiatru, w związku z czym nie można liczyć na to, że odczuje się jakąkolwiek ulgę. To dlatego najbardziej polecanym systemem wentylacji jest rekuperacja z odzyskiem ciepła.
Czy wentylacja mechaniczna może być stosowana zamiast klimatyzacji?
Wybór wymiennika przeciwprądowego lub spiralnego pozwala uzyskać wysoką sprawność systemu wentylacji w przemyśle. Jednak, aby działała ona sprawnie także w okresie letnim potrzebny jest dopływ chłodniejszego powietrza niż to, które jest za oknem. Jak można go uzyskać?
Wystarczy poza rekuperatorem i systemem rur wentylacyjnych zdecydować się również na gruntowy wymiennik ciepła. Mamy tu do czynienia z powietrzem doprowadzanym spod ziemi do budynku, a właściwie do jednostki wewnętrznej GWC, która znajduje się tuż obok rekuperatora.
Mniej więcej 1,5 metra pod ziemią panuje stała temperatura około 7 stopni. Dzięki temu do nagrzanego budynku można doprowadzić oczyszczone, chłodniejsze powietrze, a tym samym obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. W przypadku długo utrzymujących się upałów nie jest to nadzwyczajna pociecha, gdyż nieraz wewnątrz temperatura może dochodzić do 30 stopni. Jednak kilka stopni mniej zawsze robi pewną różnicę.
Oczywiście wentylacja mechaniczna nie zastąpi klimatyzacji, jednak może ją doskonale wspomagać. Dzięki temu oszczędność energii elektrycznej jest na wyższym poziomie, a jednostka zewnętrzna klimatyzacji nie jest tak obciążona.
Zimą cieplej, latem zimniej
Zimą cieplej, latem zimniej Choć w dalszym ciągu w Polsce buduje się domy w taki sposób, by jak najlepiej chroniły przed zimnem, to jednak wybierając systemy energooszczędne i pasywne można zadbać o komfort także latem, zwłaszcza, że jest z każdym rokiem coraz gorętsze, a klimat wyraźnie się ociepla.
Odpowiednio dobrana wentylacja mechaniczna może dać już częściową ulgę w upalne dni, zwłaszcza w domach z bali, które wbrew pozorom także świetnie nadają się do zastosowania rekuperacji z odzyskiem ciepła.
Budując dom murowany, szkieletowy czy drewniany, warto pomyśleć o odpowiednim systemie ogrzewania i efektywnej wentylacji. Dzięki temu można pozbyć się nie tylko uciążliwych owadów, stosując okna nieotwierane, ale również nieświeżego powietrza, od którego często boli nas głowa.
Zamiast łykać pigułki, lepiej zadbać o ekologiczny i efektywny energetycznie dom z rekuperacją, która może świetnie współpracować z klimatyzacją.
Przypominamy, że wentylację mechaniczną najlepiej zaplanować na etapie budowy domu, gdyż potrzebny jest dobry projekt, a ponadto nie trzeba kuć w już wykończonych ścianach. Odpowiednio rozmieszczone kanały wentylacyjne zapewnią efektywność całego systemu wymiany powietrza.