Wpływ inflacji na spłatę kredytów we frankach – co musisz wiedzieć?
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Wydawać by się mogło, że rosnąca inflacja do nich nie należy. Nic bardziej mylnego. Sprawdź, w jaki sposób galopująca inflacja przekłada się na sytuację finansową kredytobiorców!
Prognoza inflacji w Polsce na 2024 rok
Prognozy dotyczące tego, jak będzie wyglądała inflacja w Polsce w najbliższych miesiącach i latach, są mocno zróżnicowane. Jak podaje Komisja Europejska, w 2024 roku inflacja w Polsce może wynieść 5,2 proc., a w 2025 roku – 4,7 proc. Prognozy Narodowego Banku Polskiego są o wiele bardziej optymistyczne. Jak podaje NBP, inflacja w Polsce w 2024 roku może znaleźć się na poziomie 3 proc., a w kolejnym roku – 3,4 proc.
Poziom inflacji jest obecnie najniższy od 2021 roku. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza ona, że tempo wzrostu cen nieco zwolniło. Pytanie tylko, w jaki sposób inflacja wpływa na spłatę kredytu we frankach?
W jaki sposób inflacja wpływa na wartość rat kredytowych we frankach?
Oczywiście inflacja ma istotny wpływ na wysokość rat kredytów. W każdym przypadku inflacja doprowadza do spadku siły nabywczej pieniądza, co z kolei przekłada się na to, że pieniądz traci realną wartość. Wielokrotne podwyżki stóp procentowych sprawiły, że raty kredytów stale rosły – również jeśli chodzi o kredyty frankowe.
Duże znaczenie ma również to, jak wygląda inflacja w Szwajcarii. Inflacja w tym kraju spadła do najniższego poziomu od dwóch lat, dzięki czemu Szwajcarski Bank Centralny nie zdecydował się na kolejne podniesienie stóp procentowych. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że w 2024 roku podjęta zostanie decyzja o obniżeniu stóp, co może być bardzo pozytywną wiadomością dla kredytobiorców frankowych. Oznacza to bowiem, że raty mogą ulec pewnemu obniżeniu.
Dowiedz się więcej na temat tego, jak inflacja może wpłynąć na Twoje raty kredytu frankowego w 2024 roku: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-warszawa/
Jakie strategie mogą pomóc kredytobiorcom w zarządzaniu ryzykiem związanym w inflacją?
Oczywiście oczekiwanie na kolejne decyzje Szwajcarskiego Banku Centralnego, a także na to, co będzie działo się z kursem franka szwajcarskiego czy w jaki sposób będzie kształtowała się inflacja, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sytuacja ekonomiczno-gospodarcza na świecie jest obecnie bardzo niestabilna, co w bezpośredni sposób przekłada się na finanse kredytobiorców frankowych.
Lata spłacania kredytu CHF bez możliwości przewidywania, ile wyniosą kolejne raty, to duże obciążenie finansowe i psychiczne. Warto więc podjąć decyzję o uwolnieniu się o kredytu frankowego w 2024 roku i złożyć pozew przeciwko bankowi. Nawet jeśli raty kredytów odrobinę spadną, i tak będą narażone na sporo wahań.
W przypadku unieważnienia kredytu frankowego przez sąd może uwolnić się od zobowiązania, a przy tym odzyskać sporą część kapitału wpłaconego do banku w ramach comiesięcznych rat. Nic dziwnego, że liczba osób, które decydują się na walkę o unieważnienie kredytu we frankach w 2024 roku rośnie w tak błyskawicznym tempie. Walka o unieważnienie kredytu to najlepsza strategia, jeśli chodzi o ograniczenie ryzyka związanego z inflacją czy dalszymi decyzjami podejmowanymi przez Szwajcarski Bank Centralny.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.