Zapalenie nerek – przyczyny, objawy i leczenie
Problemy zdrowotne związane z nerkami mogą każdemu z nas sprawić wiele problemów. Jednym z tych schorzeń, które atakują nas dość często, jest zapalenie nerek. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?
Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu nerek?
Stany zapalne są problemami, których nie można ignorować – szczególnie w chwili, gdy ich ofiarą padają nasze nerki. Pamiętajmy, że w przypadku tych narządów rozpoczęte w porę leczenie jest podstawą szybkiego powrotu do zdrowia.
Na jakie objawy powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę?
- W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek symptomem charakterystycznym jest silny ból w boku oraz uczucie parcia na pęcherz. Problemom tym towarzyszy zazwyczaj silna gorączka oraz ból, który pojawia się w trakcie oddawania moczu.
- Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek. W tym przypadku typowe objawy to silne bóle głowy i mięśni, obrzęki pojawiające się rano na twarzy oraz problemy z puchnącymi nogami. W przypadku tej formy zapalenia nerek niepokojącym symptomem jest również niezdrowy kolor moczu: bursztynowy lub rdzawy.
Skąd biorą się problemy z nerkami?
Zapalenie nerek jest problemem dość dobrze znanym medycynie, zatem i przyczyny rozwoju tej choroby nie stanowią tajemnicy.
Wiadomo, że w większości przypadków ofiarami takich stanów zapalnych okazują się kobiety, a w szczególności te, które są wyjątkowo podatne na infekcje dróg moczowych. Na problemy związane z zapaleniem nerek są też narażeni mężczyźni cierpiący z powodu takich chorób dróg moczowych, jak prostata. To najczęstsze przyczyny problemów z odmiedniczkowym zapaleniem nerek.
A jak wygląda sytuacja w przypadku zapalenia kłębuszków nerkowych? Tu często przyczyną okazują się inne infekcje (np. liszajec) lub powikłania związane z innymi chorobami – najczęściej z cukrzycą.
Medycyna w walce z zapaleniem nerek
W przypadku zapalenia nerek odpowiednie leczenie staje się bardzo ważne. Dlaczego? Bo im dłużej utrzymuje się stan zapalny, tym większe ryzyko pojawienia się dodatkowym komplikacji i groźnych powikłań.
Brak odpowiedniego leczenia może przecież stać się przyczyną tak poważnych problemów, jak ostra lub przewlekła niewydolność nerek, niewydolność serca oraz obrzęk mózgu.
W jaki sposób współczesna medycyna może nas chronić przed takimi komplikacjami?
W większości przypadków lekarz decyduje się na przepisanie antybiotyków, które pacjent może spokojnie przyjmować we własnym domu. Inaczej jest jednak w sytuacji, w której istnieje uzasadnione podejrzenie występowania takich powikłań, jak odwodnienie lub zakażenie krwi. W takiej sytuacji zalecana jest już hospitalizacja oraz podawanie antybiotyków przy pomocy kroplówek.
Zapalenie nerek to bolesna i groźna przypadłość, która – w przypadku braku odpowiedniego leczenia – może stać się przyczyną jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem. Warto zatem uważnie śledzić to, co dzieje się z naszymi nerkami, a wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem.