Właściwy klimat w pomieszczeniu zapewni spokojny sen
Źle śpisz i masz wrażenie, że może to być spowodowane klimatem w pomieszczeniu ? Temat ogrzewania i wentylacji często prowadzi do nieporozumień, zwłaszcza w sypialni. Jedni lubią przytulnie i ciepło, inni wolą trochę chłodniej. Ale jaką temperaturę i wilgotność powinna mieć sypialnia, aby warunki w niej jak najbardziej sprzyjały jej użytkownikom?
Jakie czynniki wpływają na klimat w pomieszczeniu?
Na klimat pomieszczenia duży wpływ ma temperatura i wilgotność. Na przykład wysoka wilgotność i wysokie temperatury tworzą klimat niemal tropikalny, podczas gdy wysoka wilgotność w niskich temperaturach pokojowych zwiększa ryzyko pleśni.
Jak widzisz, klimat w pomieszczeniu ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Ponadto ważną rolę odgrywa również jakość powietrza, temperatura zewnętrzna i warunki oświetleniowe.
Na przykład latem pomieszczenie nagrzewa się szybciej w bezpośrednim świetle słonecznym niż pomieszczenie odwrócone od słońca. Zaciemnienie jest zatem niezwykle ważne w letnim upale, aby w środku nie było zbyt gorąco.
Idealna temperatura do drzemki
Faktem jest, że optymalna temperatura pomieszczenia w sypialni powinna wynosić około 16-19°. U osób starszych temperatura może dochodzić do 20°, ponieważ mają one zwiększone odczuwanie zimna.
Taka temperatura może wywołać szok u niektórych „ciepłych śpiochów”. Jednak zbyt wysoka temperatura sprzyja poceniu się, przez co ciało jest raczej zestresowane i w rezultacie śpisz niespokojnie, ponieważ organizm ludzki zużywa dużo energii, aby regulować swoją temperaturę.
Nasz mózg wyłącza się tylko wtedy, gdy jest odpowiednio chłodno. Ale uważaj! Nie może być też zbyt chłodno, w przeciwnym razie nasz organizm musi zadbać o to, aby się nie przechłodził, co sprawia, że w mięśniach występuje stałe napięcie.
Z tego powodu w zimie wieczorem nie powinno się ustawiać ogrzewania zbyt wysoko ani też zbyt nisko. Latem zaś należy zachować ostrożność podczas korzystania z wentylatorów i klimatyzacji, aby nie zrobiło się zbyt zimno.
Jeśli jeden woli chłodniej, a drugi cieplej w pokoju – trzeba iść na kompromis!
Odpowiednia kołdra i poszewka
Ogromne znaczenie mają odpowiednie kołdry i poszewki. Osoby, którym jest „zawsze zimno” mogą wybrać grubszą kołdrę i flanelową poszwę, które zapewnią odpowiednie ciepło. Z kolei osoby, którym jest gorąco, mogą spać pod cienką, letnią kołdrą lub cienkim kocem i korzystać z satynowej pościeli, która może powodować odczuwanie chłodu. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie wielu małżeńskich konfliktów związanych z odmiennym odczuwaniem ciepła.
Wilgotność zapewniająca komfortowy sen
Przegrzanie w pomieszczeniu powoduje suche powietrze. W efekcie dochodzi do wysychania błon śluzowych, co często prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje dróg oddechowych. Innymi słowy: wzrasta ryzyko przeziębienia.
Narządy oddechowe są podrażnione, powodując kaszel. Jeśli masz problemy z suchym powietrzem wewnątrz mieszkania, możesz zwiększyć wilgotność pomieszczeń za pomocą nawilżacza lub dyfuzora.
Ważne jest, aby zwracać uwagę na wilgotność. Jeśli powietrze jest zbyt wilgotne, w pomieszczeniu rozwinie się pleśń i bakterie. Podczas snu organizm odparowuje wilgoć poprzez pot i oddychanie, dlatego wilgotność w sypialni powinna wynosić od 40 do 60 procent.
Ogólnie zaleca się wietrzenie po wstaniu, aby wypuścić wilgoć z pomieszczeń i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Ponadto przed pójściem spać jest dobry moment, aby ponownie przewietrzyć pokój przez około 10 minut, aby świeże powietrze wpadało do pokoju i zapewniało spokojny sen!
Sen przy otwartym oknie?
Otwarte okno zapewnia świeże powietrze w pomieszczeniu? To nie do końca prawda. Latem powietrze często schładza się wieczorami i nocą, więc wieczorna wentylacja jest opcją. Jeśli jednak chcesz, aby okno było otwarte przez całą noc, ryzykujesz, że obudzisz się ze sztywnym karkiem spowodowanym ciągłym przeciągiem powietrza.
Przeziębienie można złapać nawet latem, kiedy lekkie tkaniny letniej bielizny nocnej i lekkie poszwy na kołdry nie chronią wystarczająco ciała przed chłodnym powietrzem. Dlatego lepiej przewietrzyć pomieszczenie, a następnie zamknąć okno.
Rośliny dla lepszego klimatu w pomieszczeniach
Oprócz regularnej wentylacji i odpowiedniego procesu ogrzewania, możesz poprawić klimat w pomieszczeniach dzięki roślinom doniczkowym. Rośliny nie tylko tworzą przyjazną atmosferę, ale w zależności od gatunku mogą również poprawiać powietrze w pomieszczeniach, filtrując kurz i rozkładając zanieczyszczenia.
Jedyną ważną rzeczą jest odpowiednia ilość, ponieważ zbyt wiele roślin może zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, a tym samym sprowadzić ryzyko pleśni. Jednak jedna lub dwie rośliny doniczkowe zwykle nie wyrządzają szkody.
Właściwy zapach w powietrzu do snu
Zapachy również przyczyniają się do przyjemnego klimatu w pomieszczeniu.
Regularne wietrzenie usunie nieprzyjemne zapachy. Jeśli pomalowałeś sypialnię nową warstwą farby lub kupiłeś nowe meble, które wydzielają silny nowy zapach, staranne wietrzenie jest szczególnie ważne, aby usunąć zapachy i zanieczyszczenia z farby ściennej i lakieru do mebli z pokoju. W
przypadku sztucznych zapachów do pomieszczeń zaleca się ostrożność, bo zbyt intensywne zapachy mogą podrażniać węch, a nawet powodować bóle głowy. Dla spokojnego, niezakłóconego snu nic nie przebije delikatnych, naturalnych zapachów. Na przykład zapachu świeżo wypranej pościeli.
Jeśli zwrócisz uwagę na zalecane wartości wilgotności powietrza i przyjemną temperaturę w pomieszczeniu, nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyś mógł spokojnie przespać noc.