Po jakim czasie zwraca się instalacja fotowoltaiczna
Bardzo często firmy zajmujące się montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych podczas rozmów otrzymują pytanie od potencjalnych klientów na temat zwrotu z inwestycji. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ całość uzależniona jest od jakości wybranego osprzętu, a także ceny za energię elektryczną, którą klient aktualnie płaci. Od czego różni się ta cena? Bardzo często od regionu kraju, operatora systemu dystrybucyjnego, sprzedawcy i wynegocjowanych warunków.
Zwiększające się ceny energii elektrycznej
To jeden z głównych czynników wpływających na coraz krótsze okresy zwrotu z inwestycji. Większa cena za energię elektryczną wpływa na to, że w tym momencie zwrot zauważymy średnio po 4 – 5 latach. Powstają jednak również inwestycje, których okres zwrotu jest większy.
Wszystko za sprawą sprzętu o podwyższonej wydajności, który jest jednak droższy. W okresie swojej użyteczności wyprodukuje zdecydowanie więcej energii niż prostszy system. Właśnie dlatego inwestowanie w lepszy sprzęt w branży fotowoltaiki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Instalacja fotowoltaiczna – czy się opłaca?
Potencjalny klient, który zadaje sobie takie pytanie właściwie nie jest jeszcze gotowy do montażu własnej minielektrowni. Trzeba mieć na uwadze, że czynnik finansowy jest głównym motorem działania. Świadomość ekologiczna odgrywa równie ważną rolę przy decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych.
Decyzja ta jest popierana wszelkimi programami pomocy publicznej, dofinansowaniami i różnymi formami dotacji. Obserwacja jednak pozwala nam zaryzykować stwierdzenie, że najskuteczniejszą formą przekonania się do fotowoltaiki jest opinia znajomego, sąsiada czy członka rodziny, którzy już zdecydowali się na korzystanie z energii słonecznej.
Skąd nasza pewność o oszczędności? Sami korzystamy z energii słonecznej w naszych domach, ogrzewając je darmowym prądem prosto z promieni słonecznej!