Ogrzewanie pelletem – wady i zalety
Nowoczesny świat kładzie ogromny nacisk na ekologię. Przykład idzie z góry i zmiana trybu pracy na bardziej przyjazny środowisku dotyczy już największych przedsiębiorstw. Paliwa ekologiczne nie są jednak jedynie przykrym przymusem, a wiążą się z długą listą zalet. Jednym z nich jest granulat pelletu – odpowiedzmy na pytania, czym jest i jak powstaje to paliwo grzewcze, jakie korzyści płyną z jego stosowania, jak działają kotły pelletowe oraz czy w przypadku zmiany ogrzewania na ekologiczne, możliwe jest uzyskanie dofinansowania?
Czym jest i jak powstaje granulat pelletu?
Ze względu na niską emisję toksycznych substancji smolistych podczas spalania, pellet jest świetnym paliwem ekologicznym. Dostępny w formie granulatu produkt grzewczy, wytwarzany jest w procesie prasowania pod wysokim ciśnieniem drewnianych drobin, trocin, słomy czy pędów tzw. wierzby energetycznej
Kotły przeznaczone do spalania pelletu spełniają najwyższe standardy ekologiczne, dzięki czemu mogą być świetną, przyjazną dla środowiska alternatywą dla pieców gazowych czy węglowych.
Pellet jako ekologiczne paliwo alternatywne
Pierwszą z istotnych zalet pelletu jest fakt, iż pellet jest klasyfikowany jako odnawialne źródło energii. Co więcej, należy do grupy paliw o wysokiej kaloryczności. Jedna tona pelletu może być zamiennikiem m.in. dla ponad 450 litrów oleju opałowego czy 0,8 tony popularnego ekogroszku.
Kolejnym z plusów jest nietoksyczny popiół powstały w wyniku spalania granulatu pelletu. Jedna tona paliwa przyczynia się do wytworzenia około pięciu kilogramów popiołu, który następnie może być wykorzystywany w roli nawozu.
To świetny rezultat, szczególnie jeśli zestawimy go z ponad stoma kilogramami trudnych do zutylizowania odpadów, będących wynikiem spalania węgla.
Pellet nie przyczynia się do występowania alergii
Stosowanie tego typu paliwa jest też korzystne dla alergików — pellet nie uczula oraz, w przeciwieństwie do tradycyjnych paliw, nie przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Ogrzewanie granulatem pelletu nie powoduje także powstawania osadu zabrudzającego pomieszczenia, a emisja dwutlenku węgla podczas spalania pozostaje na poziomie zero.
Zasady przechowywania granulatu
Granulat pakowany jest zwykle w sprzedawane osobno worki o wadze mniej więcej 15-25 kilogramów, a jego przechowywanie jest wyjątkowo proste.
Najważniejszą zasadą, o której musimy pamiętać, jest trzymanie pelletu w suchych miejscach, w celu zapobiegnięcia przedostania się do niego wilgoci.
Należy pamiętać, że gdy do tego dojdzie, granulat straci część swoich korzystnych właściwości i przestanie być paliwem ekologicznym.
Wady i zalety wynikające z korzystania z kotłów na pellet
Zalety kotłów na pellet
- Kotły pelletowe są łatwymi w obsłudze, w sporej mierze zautomatyzowanymi, nowoczesnymi urządzeniami, nad których produkcją czuwają uznane na rynku firmy.
- Dzięki sterownikowi pieca i dotykowemu regulatorowi, w który jest wyposażony, z łatwością możemy zarządzać spalaniem, wykorzystując do tego urządzenia mobilne — na przykład smartfony lub tablety.
- Jeśli ustawimy pożądaną temperaturę pieca, po jej osiągnięciu, wyłączy się on automatycznie, po czym wznowi działanie w przypadku znacznego ochłodzenia w budynku.
- Jest to kwestia szczególnie istotna, jeśli mamy na uwadze oszczędność.
- Sam granulat nie zajmuje wiele miejsca przy piecu.
- Dodatkowo, ilość popiołu powstałego w czasie pracy kotła na pellet jest bardzo niewielka, a jego usunięcie nie stanowi żadnego problemu.
- Co więcej, jak wspomniano wcześniej — może on być wykorzystany ponownie, na przykład — jako nawóz do roślin.
- Zasobniki, w które wyposażone są tego rodzaju urządzenia, pozwalają na zmieszczenie w środku paliwa, z którym piec zdolny będzie do ciągłego ogrzewania pomieszczenia przez kilka dni z rzędu.
Wady kotłów na pellet
Największy minus to cena kotła na pellet. Jeśli chcemy korzystać z nowoczesnego modelu o dużej mocy, musimy liczyć się z kosztami, które zaczynają się od kwoty siedem i pół tysiąca złotych brutto, czasami przekraczając barierę dziesięciu tysięcy.
Ponadto, wyliczenia te zakładają scenariusz, w którym piec będzie pracował w nowoczesnym, dobrze izolowanym cieplnie domu o powierzchni w granicach między sto dwadzieścia, a sto sześćdziesiąt metrów kwadratowych.
Tak więc, jeśli zmiana systemu grzewczego będzie dotyczyć starszego domu jednorodzinnego, może wygenerować to nadprogramowe koszta, ponieważ sam piec, bez gruntownej wymiany oprzyrządowania, na niewiele się zda.
Kotły pelletowe wymagają paliwa najwyższej jakości
Dodatkowe koszta mogą wynikać także z faktu, iż ogrzewanie oparte na granulacie pelletu wymaga stosowania najwyższej jakości, certyfikowanego paliwa.
Granulat niższej klasy może spowodować różne problemy, na przykład, przyczynić się do powstania zbyt dużych ilości popiołu w procesie spalania, a nawet zapchania podajnika kotła.
Przy kupnie pelletu, musimy więc przywiązywać szczególną wagę do jego parametrów, czyli między innymi:
- wilgotności nieprzekraczającej dziesięciu procent,
- zawartości popiołu, która nie może przekraczać siedem dziesiątych procent,
- wartości opałowej,
- dopuszczalnej zawartości pyłu
- gęstości samego paliwa.
Granulat niskiej i wysokiej jakości – różnice
Należy wspomnieć, że wysokiej klasy pellet powinien pozostawiać popiół o beżowej barwie, składający się ze spalonych włókien drzewnych.
W przypadku korzystania z niecertyfikowanego paliwa słabej jakości, zawierającego metale ciężkie, siarkę czy chlor, proces spalania może doprowadzić do powstania tak zwanego nagaru.
Jest to zanieczyszczenie często występujące w komorach spalania silników spalinowych, które przyczyni się do skrócenia żywotności pieca, narażając go na korozję i w końcu — znacznie zwiększając jego awaryjność.
Roczny koszt ogrzewania pelletem 2022 / 2023
Jedna paleta wysokiej jakości pelletu to koszt w granicach prawie dwóch tysięcy złotych. Do ogrzania dobrze izolowanego o powierzchni 100 metrów kwadratowych możemy potrzebować od 4 do 5 palet co daje koszt prawie 10 000 złotych na sezon grzewczy.
Przy tym, jeśli kocioł ma posłużyć nam jako urządzenie ogrzewające pomieszczenia tylko jesienią i zimą, przy ogrzewaniu wody przez cały rok, przeciętnej wielkości domek jednorodzinny będzie wiązał się z zakupem mniej więcej pięciu ton granulatu.
Tak więc, gdy mamy zamiar ogrzewać budynek pelletem, uwzględniając całoroczne przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, musimy liczyć się z kosztami oscylującymi wokół czterech tysięcy złotych.
Na rynku napotkamy oczywiście „świetne okazje” do nabycia paliwa w promocyjnych cenach, jednak nie warto z nich korzystać, ponieważ ryzykujemy zakup niskiej jakości granulatu, który w skrajnych przypadkach może uszkodzić urządzenie.
W jaki sposób możesz uzyskać dofinansowanie na kocioł pelletowy?
Jako urządzenia korzystające z paliw spełniających normy ekologiczne, kotły na pellet objęte są programami dofinansowania.
Pierwszym, wartym uwagi jest Czyste Powietrze, który jest na tyle popularny, że bardzo często informację o kwalifikacji danego urządzenia do programu można znaleźć już na stronie producenta.
Alternatywną opcją jest sprawdzenie, czy wsparcia finansowego przy wymianie ogrzewania na ekologiczne, nie jest w stanie zapewnić nam gmina.