Jak kupić laptopa?
Gdy potrzebujemy nabyć nowego laptopa zwykle na wstępie zastanawiamy się gdzie możemy dokonać zakupu. Zdecydowana większość osób swoje pierwsze kroki skieruje do dużych sklepów sieciowych ze sprzętem AGD i RTV. Warto pamiętać że nie jest to jedyny możliwy wybór, bo laptopa możemy także kupić przez Internet oraz przede wszystkim w małych komputerowych sklepach specjalistycznych.
Zapytaj eksperta od komputerów
Eksperci szczególnie polecają tę ostatnią możliwość, gdyż osoby prowadzące małe sklepy komputerowe zwykle mają dużą wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tym obszarze, można więc liczyć na fachowe doradztwo.
Zakup w takim małym sklepie specjalistycznym jest także bardziej bezpieczny, gdyż sprzedawca zazwyczaj w krótkim czasie ściąga sprzęt z zaprzyjaźnionej hurtowni. Mamy więc pewność, że dostaniemy egzemplarz nowy a nie powystawowy. Otrzymamy również dowód zakupu i podbitą kartę gwarancyjną.
Jak przygotować się do zakupu laptopa?
Zanim przystąpimy do zakupu laptopa powinniśmy sprecyzować swoje oczekiwania, określić budżet a następnie zorientować się, co oferuje nam rynek.
Nie warto kupować laptopa na ostatnią chwilę, bo jest to zakup, który wymaga przemyślenia. Dodatkowo często jest tak, że upatrzony model nie jest dostępny w żadnym sklepie albo jego cena w danym momencie jest nieadekwatna do wartości.
Swoje przygotowania warto więc zacząć od określenia dostępnego budżetu, następnie zastanawiamy się nad tym, do czego ma służyć nam laptop.
Innego sprzętu będziemy potrzebować wtedy, gdy ma być on wykorzystywany do grania w gry, innego gdy ma służyć do nauki lub pracy a jeszcze innego gdy laptop będzie wykorzystywany w zaawansowanym biznesie.
Co jest szczególnie ważne przy zakupie laptopa?
Należy pamiętać że laptop to sprzęt który przede wszystkim powinien mieć dobre parametry techniczne. Kwestie wyglądu mają znaczenie drugorzędne.
Nie powinniśmy opierać naszych decyzji zakupowych tylko i wyłącznie o efekty wizualne. Wiele osób ma swoje preferencje co do marki, gdyż sprzęt danego producenta w przeszłości mógł służyć bardzo dobrze albo przeciwnie, uległ szybkiemu zużyciu.
Kluczowe jednak znaczenie mają zastosowane komponenty. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki procesor został w laptopie zastosowany. Tutaj generalnie obowiązuje zasada że im wyższej generacji procesor, tym wyższa cena.
Należy więc zwrócić uwagę na jego model oraz ilość rdzeni, ilość pamięci RAM, bo im większa tym szybciej nasz komputer będzie pracował. Należy także zdecydować czy chcemy mieć szybki ale mniejszy dysk typu SSD czy wolimy postawić na pojemność i wybieramy duży dysk HDD.
Gdy chodzi o parametry techniczne to ważna będzie dla nas na także karta graficzna oraz wszelkie sprawy związane z komunikacją takie jak Bluetooth, karta sieciowa, występowanie Wi-Fi.
Obecnie coraz więcej laptopów nie posiada już napędu optycznego, coraz rzadziej występują także czytniki kart pamięci. Jeśli jednak są to rzeczy których używamy choćby sporadycznie warto zwracać na to uwagę.
Bateria w laptopie
Przyjrzeć się należy także zastosowanej baterii. Będzie to szczególnie istotne dla tych osób, które chcą pracować dużo na laptopie poza domem. Obecnie większość baterii jest zintegrowana z laptopem. Wymiana będzie oczywiście możliwa w serwisie komputerowym.
Współcześnie stosowane baterie, są zaawansowane technologicznie, ładują się one stosunkowo szybko a czas pracy to około 6 godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem.
System operacyjny oraz wyświetlacz
Ponadto należy też zwrócić uwagę na to czy do laptopa jest dołączony system operacyjny. Duża część laptopów obecnie jest sprzedawana bez takiego systemu. Są one wtedy nieznacznie tańsze jednak w ostatecznym rozrachunku nie jest to opłacalne.
Należy zwrócić uwagę czy dołączony system operacyjny nie ma przypadkiem oznaczenia S, które zwiastuje duże ograniczenia w możliwościach ściągania różnych programów. Taki system najczęściej występuje w laptopach z małym ekranem.
Dla wielu użytkowników bardzo ważna będzie także przekątna ekranu. Standardowy laptop to taki o przekątnej 15,6 cala. Na rynku dostępne są także laptopy siedemnastki, które jednak dla przeciętnego użytkownika nie są zbyt wygodne.
Na drugim biegunie znajduje się duża ilość laptopów mniejszych, które doskonale sprawdzają się w podróży oraz w przypadku uczniów.
Wybierając laptop należy także zwrócić uwagę na to, jaką rozdzielczość posiada wyświetlacz, czy jest matowy, antyrefleksyjny czy błyszczący.
Szczególnie nie poleca się ostatniego typu, bo bardzo trudno pracuje się na takim laptopie na zewnątrz.
Jak będzie wyglądał nasz laptop?
Kwestia wizualna laptopów to między innymi kolor obudowy, który w przeważającej większości jest czarny ale występują także srebrne, złote, czerwone. Istotne będzie także to czy sprzęt wykonano z tworzywa sztucznego czy z aluminium.
Te ostatnie są dużo trwalsze, jednak ich cena jest odpowiednio wyższa. Jeśli dla kogoś ważna jest mobilność laptopa to należy także zwracać uwagę na jego wagę.
W specyfikacjach zwykle znajdziemy także szerokość, głębokość i wysokość. Tutaj należy też sprawdzić czy laptop ma szeroką ramkę bo obecnie dostępne są modele z bardzo cienką ramką, dzięki czemu powierzchnia wyświetlacza jest większa.
Oceniając inne cechy warto mieć na uwadze, że w standardzie dzisiaj znajdują się takie dodatki jak kamera, wbudowany mikrofon czy wielodotykowy touchpad.
Gwarancja na produkt
Wreszcie ostatnia ważna kwestia to gwarancja na produkt. Najczęściej jest to 24 miesiące. Szczególnie wygodna jest gwarancja door-to-door, co oznacza że w razie potrzeby będziemy mogli wezwać serwis i kurier odbierze oraz dostarczy naszego laptopa.
Laptop nowy, a może używany.
Przy zakupie laptopa możesz zastanowić się na bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i zdecydować się na zakup laptopa poleasingowego lub używanego. Ich ceny są znaczne mniejsze, posiadają dobre parametry. Trzeba czasem liczyć się z małą rysą na spodzie obudowy. Jeżeli zainteresował Cię ten temat to przeczytaj nasz poradnik na temat laptopów poleasingowych.