Irygator: co to, jak działa, czy warto używać irygatora do zębów?
Czy kiedykolwiek spotkałeś/aś się z pojęciem „irygator do zębów”? Jest to przyrząd, który może pełnić ważną rolę w codziennej higienie Twojej jamy ustnej. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak działa irygator i czy warto go używać. Oprócz tego poznasz także rodzaje irygatorów i nazwy najpopularniejszych modeli.
Irygator do zębów to urządzenie, które dawniej znajdowało się wyłącznie na wyposażeniu gabinetów stomatologicznych, natomiast dzisiaj coraz częściej możemy spotkać je w wielu domach. Stworzono go do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Swoim wyglądem przypomina nieco szczoteczkę elektryczną, lecz zamiast standardowej główki czyszczącej posiada cienką rurkę. Irygator ma wbudowany silniczek elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę.
U jego wylotu znajduje się dysza strumieniowa, przez którą wydostaje się sprężone powietrze.
Jak działa irygator do zębów?
Irygator do zębów w swojej pracy korzysta ze strumienia wody pod ciśnieniem. To właśnie przy jego pomocy usuwa płytkę nazębną, osady i resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc. Wspomniany wcześniej zbiornik na ciecz może być doczepiany do urządzenia lub stanowić jego integralną część. Irygatory do zębów posiadają zazwyczaj kilka trybów pracy lub pewien określony zakres ciśnienia do wyboru. Do zestawów z nimi dołączane są dysze czyszczące o różnych właściwościach. Irygator do zębów nie tylko oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, ale również masuje dziąsła, poprawiając tym samym ich ukrwienie oraz wzmacniając je.
Rodzaje irygatorów do zębów
Istnieją dwa podstawowe rodzaje irygatorów do zębów: stacjonarne i mobilne. Irygatory stacjonarne oferują maksymalne ciśnienie strumienia wodnego, lecz podczas swojej pracy muszą być ciągle podłączone do gniazdka elektrycznego. Takie urządzenia wyróżniają się pojemnym zbiornikiem na wodę (nawet do 600 ml), który nie wymaga uzupełniania podczas procesu irygacji. Oprócz tego są one dość ciężkie i zajmują sporo miejsca. Przy odpowiedniej liczbie końcówek wymiennych irygator stacjonarny może być użytkowany przez wszystkich domowników. Składa się z pojemnika na wodę, pokrywy, włącznika/wyłącznika przepływu prądu, rączki, pokrętła do regulacji strumienia oraz przewodu zasilającego.
Irygatory mobilne doskonale sprawdzą się poza domem, np. podczas długiej podróży. Są wyposażone w wydajny akumulator, który pozwala na około dwóch tygodni codziennego działania bez konieczności podłączania urządzenia do ładowarki. Ciśnienie w irygatorach mobilnych jest odpowiednio mniejsze, podobnie jak zbiornik na wodę, który umieszczony jest w rękojeści urządzenia, wobec czego wymaga nawet kilkukrotnego uzupełniania.
Możemy wspomnieć o jeszcze jednym typie irygatorów, a mianowicie są to przyrządy podłączane do kranu. Nie potrzebują źródła zasilania ani akumulatora, a moc ciśnienia jest
w ich przypadku uzależniona jest od tego, jak mocno odkręcimy wodę.
Czy warto używać irygatora do zębów?
Zastanawiasz się, czy warto używać irygatora do zębów? Pamiętaj, że jest to urządzenie, dzięki któremu zadbasz o swoje przestrzenie miedzyzębowe w najlepszy możliwy sposób. Nici dentystyczne, wykałaczki czy specjalne szczoteczki międzyzębowe mogą nie czyścić trudno dostępnych miejsc tak dokładnie, a poza tym ich stosowanie może przyczyniać się do występowania podrażnień dziąseł i szkliwa zębowego. Działanie irygatora do zębów jest nie tylko skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne. Czy warto po niego sięgnąć? Zdecydowanie tak!
Szukasz odpowiedniego irygatora do zębów? Przed zakupem porównaj kilka modeli oraz ich właściwości. Warto porównać dane techniczne oraz najważniejsze parametry takie jak pojemność zbiornika, ciśnienie pracy czy żywotność baterii. Do najpopularniejszych irygatorów bezprzewodowych zaliczamy urządzenia takie jak Smilesonic H2O, Panasonic EW1411 czy Panasonic EW1611, a do najchętniej kupowanych irygatory stacjonarne, np. Waterpik WP-100 E Ultra, Waterpik WP-660 czy Waterpik WP-250 E2 Nano.
Wpis gościnny.