Co powinien zawierać plecak ucieczkowy? 5 wskazówek
Ekstremalne sytuacje zagrożenia życia do niedawna były domeną literatury i kinematografii postapokaliptycznej oraz opowieści weteranów II wojny światowej. To się jednak zmieniło – sytuacja na Ukrainie każe zastanowić się nad kruchością wypracowanego przez ostatnie dekady ładu światowego i opracować strategię zabezpieczenia siebie oraz najbliższych w razie potencjalnego niebezpieczeństwa. Punktem wyjścia takiego zabezpieczenia jest konieczność błyskawicznej ewakuacji, a następnie przetrwania w trudnych warunkach aż do momentu uzyskania pomocy lub opuszczenia strefy zagrożenia.
Plecak ucieczkowy – czym jest BOB?
Termin „BOB” jest skrótem od angielskiego wyrażenia Bug Out Bag i oznacza plecak ucieczkowy (ewakuacyjny). Jest to najważniejszy element ewakuacji, ponieważ od jakości i właściwego wyposażenia plecaka może zależeć nasze przetrwanie w niesprzyjających, nieraz bardzo trudnych warunkach. Plecaki ucieczkowe tak naprawdę powinny się znaleźć w wielu domach, nie tylko u amatorów wypadów survivalowych i bushcraftu. Odpowiednio dopasowane i przygotowane ułatwiają ucieczkę, a co za tym idzie – ratunek.
Jeśli mowa o zasadach doboru takich plecaków, to przyjęło się, że wraz z wypełnieniem nie powinny one przekraczać 20% wagi ciała osoby noszącej. To rozsądne podejście, bo obciążenie wpływa na mobilność w sytuacji wymagającej natychmiastowego działania. Przy wyborze BOB nie warto sugerować się jego wyglądem czy dodatkami, które nie mają praktycznego zastosowania. Ma on umożliwić ewakuację i pomóc przetrwać przez 72 godziny. Tyle czasu ma uciekinier na bezpieczne opuszczenie strefy walk, nalotów czy obszarów objętych kataklizmem, takim jak powódź.
Plecak ewakuacyjny – 5 wskazówek, co powinno się w nim znaleźć
Ekstremalne sytuacje powodują panikę i stres. Ludzie zachowują się wówczas jak w amoku i zapominają o wzięciu ze sobą naprawdę przydatnych rzeczy, które zwiększą szansę na przetrwanie w niecodziennych okolicznościach. Wcześniejsze przygotowanie takiego plecaka to absolutna podstawa. Kolejnym etapem jest jego wyposażenie. Co powinno się w nim znaleźć?
1. Co pomoże utrzymać ciepło?
Podstawy ekwipunek ludzi podejmujących szybką ewakuację powinien uwzględniać ciepłą odzież, odpowiednie obuwie (ciepłe i nieprzemakalne, najlepiej trapery), płaszcze przeciwdeszczowe lub termiczne oraz karimaty, które oddzielą człowieka od zimnego podłoża w czasie odpoczynku. Położenie nacisku na suche i ciepłe elementy garderoby zmniejszy zagrożenie związane z hipotermią.
2. Jaki asortyment pozwala na orientację w terenie?
Zawsze należy mieć rozeznanie w terenie i dlatego też podstawowym ekwipunkiem w trakcie ewakuacji są latarki. Są one niezawodnym źródłem światła nocą lub w ciemnych obszarach leśnych, pustostanach i tak dalej. W ramach alternatywy można skorzystać z latarki w telefonie, ale nie jest to idealne rozwiązanie – baterie w smartfonach dość szybko się rozładowują, łatwiej też o uszkodzenie tego urządzenia.
Warto tu wspomnieć również o aplikacjach nawigacyjnych, za pomocą których można się poruszać w terenie. Wymaga to jednak zaopatrzenia się w powerbank. Klasycznymi i niezawodnymi urządzeniami nawigacyjnymi są kompas i mapa terenu. Zaleca się umieszczenie ich w plecaku ucieczkowym.
3. Jaką żywność wziąć ze sobą w razie ewakuacji?
Kolejna wskazówka dotycząca podstawowego ekwipunku, który koniecznie musi znaleźć się w BOB, obejmuje żywność i wodę. Przygotować się na taką ewentualność jest dość łatwo, bo rynek dostarcza gotowych rozwiązań w postaci żywności liofilizowanej. Często znajduje się ona na stanie wojskowych racji żywnościowych. Skomponowana jest tak, aby dostarczyć człowiekowi wymaganych wartości odżywczych i energii do podejmowania wysiłku. Każdy plecak przeznaczony na ucieczkę powinien też zawierać butelkę wody mineralnej oraz filtr do wody.
4. Jakie leki ze sobą zabrać?
Podstawowa apteczka powinna uwzględniać określone środki lecznicze. Nerwowa ewakuacja ze strefy zagrożenia może wiązać się ze skaleczeniami i upadkami. Warto mieć więc pod ręką bandaże, opaski uciskowe i plastry. Na liście potrzebnych medykamentów nie mogłoby zabraknąć środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Wypicie zanieczyszczonej wody może skutkować problemami z biegunką, a więc środki służące jej zapobieganiu nie są głupim pomysłem.
5. Co jeszcze spakować do plecaka ucieczkowego?
Przed spakowaniem plecaka ucieczkowego można by sprawdzić, czy nie ma gdzieś pod ręką sprawnej lornetki. Jej wykorzystanie może być bardzo przydatne w ocenie zagrożenia i nawigacji. Podstawą jest zabranie ze sobą niezbędnych dokumentów (dowodu osobistego, paszportu) i pieniędzy w drobnych nominałach. Istotne są również proste narzędzia, takie jak nóż i niewielka saperka. Niewielka skrzynka narzędziowa może uwzględniać również multitool ze względu na jego poręczność i wygodę. Wzmocniona taśma klejąca to idealny sposób na sklejenie rozdartych elementów ubrań i budowę prowizorycznego schronienia.
Kwestią sporną w kontekście zawartości plecaka ucieczkowego jest broń. Sytuacje związane z działaniami wojennymi mogłyby przynieść implozję struktur państwowych i wzrost przestępczości. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy grasujący szabrownicy spędzają sen z powiek ludziom, którzy podejmują się ucieczki do bezpiecznych stref. Można by wiele spekulować na ten temat, ale gazu łzawiącego nie zaszkodzi do BOB wrzucić.
Artykuł gościnny.