Buty skórzane – konserwacja i zabezpieczenie
Eleganckie buty ze skóry to atrybut prawdziwego mężczyzny i obowiązkowy element każdej garderoby. Męskie buty możesz zakupić wygodnie z PayPo. PayPo to wygoda płatności odroczonej w czasie, tak jak lubisz. Posiadanie choć jednej pary wymaga jednak wiedzy jak pielęgnować, czyścić i konserwować takie obuwie, aby cieszyło się pięknym wyglądam a także długowiecznością. W tym tekście przedstawiamy wszystkie informacje o konserwacji butów, a także podpowiadamy jak zadbać o nie, aby prezentowały się jak najlepiej.
Dlaczego warto pielęgnować buty ze skóry?
Buty ze skóry to bardzo jakościowy rodzaj obuwia, który ma wiele zalet i daje sporo satysfakcji posiadaczom. Wymaga on jednak specjalnego podejścia, czyszczenia, a także konserwacji, gdyż tylko wtedy nasza kolekcja będzie prezentowała się nienagannie i służyła nam przez długie lata. Najlepsze buty wykonane ze skóry – wykonane z naturalnej najwyższej jakości mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat!
Pierwszym powodem, dla którego należy dbać o buty męskie skórzane w należyty a wręcz szczególny sposób, jest właśnie długowieczność. Skóra jest bardzo trwałym materiałem, ale jedynie wtedy kiedy odpowiednio się o nią dba. Buty te potrafią wytrzymać w normalnym użytkowaniu nawet kilka lat. Zadbane buty ze skóry potrafią również prezentować się niezwykle elegancko i odmieniać cały wizerunek mężczyzny. Możemy w ten sposób podkreślić swój prestiż jeśli dobieramy je do garnituru czy prezentować się niezwykle efektownie na wieczornych wyjściach.
Pielęgnacja i dbanie o buty ze skóry nie jest również wbrew pozorom bardzo trudnym, wymagającym czy kosztownym zabiegiem. Nie musimy zatem być specjalistami w tej dziedzinie, aby dobrze dbać o nasze buty.
Buty męskie — Jakich akcesoriów będę potrzebował?
Jeśli chcemy zacząć konserwację i pielęgnację w naszych butów, przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Z pewnością do tego celu będziemy potrzebowali impregnatu. Najwygodniejszym jest ten w sprayu, który wystarcza na wiele impregnacji, a także dobrze zabezpiecza buty. Następnie powinniśmy zaopatrzyć się w materiałowe ściereczki, ale także szczotkę do polerowania z końskim włosiem. Powinniśmy również zakupić odpowiednią pastę do butów, a także szczoteczkę do nakładania pasty. Ostatnim ważnym elementem jest czyścik do usuwania brudu, zatłuszczeń czy starych warstw pasty. Akcesoria kupimy online w sklepie internetowym lub w tradycyjnym sklepie z butami.
Buty skórzane — Czyszczenie
Pierwszym krokiem pielęgnacji obuwia jest ich czyszczenie. Proces ten powinniśmy wykonywać niezależnie czy wyciągnęliśmy nowe buty z pudełka czy używaliśmy ich już przez jakiś czas. Całą gruntowną pielęgnację należy powtarzać przed rozpoczęciem każdego nowego sezonu letniego i zimowego.
Przede wszystkim powinniśmy oczyścić buty z fizycznych zabrudzeń takich jak kurz, piach, błoto czy inne wolne cząstki. Następnie powinniśmy wilgotną szmatką przetrzeć buty, aby uzyskać pełną czystość od zabrudzeń. W tym celu możemy użyć małej ilości wody z mydłem, choć nie należy z nią przesadzać jeśli buty nie są zaimpregnowane.
Gdy nasze skórzane buty są już czyste i wolne od typowych zabrudzeń, należy użyć specjalnego czyścika. Są to tzw. “cleanery” czyli preparaty w sztyfcie z gąbeczką, które usuwają tłuszcz, zabrudzenia chemiczne, stare warstwy past i te wszystkie zabrudzenia, których nie usuniemy zwykłą pielęgnacją. Na czyszczenie butów takim preparatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jeśli były one wielokrotnie pastowane, a kolejne warstwy pasty są bardzo stare. Mogą one pękać, a także wyglądać nieestetycznie i niszczyć powierzchnię buta.
Porada: Szczególnie w okresie zimowym kiedy na nasze buty nanosi się wiele soli, którą posypywane są drogi i chodniki powinniśmy pilnować aby usuwać ją z obuwia. Możemy robić to przy pomocy zwykłej wody z mydłem, by skutecznie pozbyć tak drażniącego czynnika jakim jest sól.
Wstępna impregnacja
Gdy nasz but jest już w pełni czysty, powinniśmy przystąpić do jego impregnacji. Co ważne impregnacja nie zmienia cyrkulacji powietrza, a także właściwości butów ze skóry. Możemy zatem tak zabezpieczać
- oxfordy
- botki
- sandały
- półbuty
- kozaki
- mokasyny
- czółenka
Impregnacji może być poddawany też but damski np. naszych partnerek. Zapobiega ona jedynie wsiąkaniu wody w skórę i jej niszczeniu. Po zaimpregnowaniu obuwia skórzanego nadal będzie ono takie samo i nie odczujemy różnicy w jego użytkowaniu. Jedyną różnicą, jaką zauważymy, będzie spływanie dużych kropel wody po powierzchni i niewsiąkanie ich w skórę. Impregnacja ma również za zadanie chronić nasze buty przed błotem, zabrudzeniami czy nawet promieniami UV.
Na rynku istnieje wiele impregnatów do butów skórzanych. Zawsze warto wybierać najbardziej jakościowe marki. Zakup jednego impregnatu powinien wystarczyć nam na długo, gdyż nie będziemy używali go zbyt często, a jest on bardzo wydajny. Samo impregnowanie obuwia powinniśmy rozpocząć od wyjęcia sznurówek z butów i wybrania ustronne go miejsca np. na świeżym powietrzu. Często zapach impregnatu może unosić się w danym miejscu jeszcze przez jakiś czas, co z pewnością będzie niekomfortowe w kuchni czy przedpokoju. Następnie zgodnie z instrukcją producenta należy najczęściej spryskać obuwie z odległości ok. 20 cm i pozostawić do wyschnięcia. Impregnację obuwia możemy powtarzać przed każdym sezonem, aby stworzyć nową i lepszą warstwę.
Obuwie skórzane — Pastowanie
Zdecydowanie najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji butów skórzanych, która nadaje im dosłownie połysku i prezencji, jest pastowanie. Jest to często mozolny i monotonny proces, ale pozostawia po sobie niezwykle korzystne efekty. Wypastowane obuwie prezentuje się znacznie lepiej nawet od tego zakupionego prosto ze sklepu. Pasty wykonane są na bazie wosku i tłuszczów, które mają na celu ochronę obuwia, a także wygładzenie ich powierzchni. Do wyboru mamy pasty w płynie lub tradycyjne pasty woskowe w puszce. Te pierwsze okażą się lepsze jeśli nie zależy nam na niezwykle imponującym efekcie, a także jeśli nie mamy chęci lub czasu polerować butów i poświęcać im sporo uwagi. Ich użycie trwa jedynie kilka minut, a po kilkunastu buty są gotowe do użytku. Pasty w puszce dają jednak większe możliwości dopracowania butów i stworzenia tzw. lustra, czyli bardzo gładkiej powierzchni. Sprawiają iż buty będą się wręczyć świeciły, odbijając w sobie otoczenie.
Chcąc rozpocząć pastowanie, powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj pasty. Powinniśmy dobrać go pod względem koloru np. czarnego czy brązowego, a także odcieni. Jeśli nie mamy pewności czy dobrze wybierzemy pastę, możemy skorzystać z pasty przezroczystej — uniwersalnej która sprawdzi się przy każdym typie butów.
Proces pastowania powinniśmy rozpocząć od naniesienia małej ilości pasty. Możemy zrobić to przy pomocy specjalnej szczoteczki. Pastę powinniśmy rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni buta. Przydatną podpowiedzią jest unikanie samych zagięć w przedniej części buta, gdyż zastygła pięknie prezentująca się pasta poddana wyginaniu będzie pękała i powodowała nieestetyczne białe rysy. Gdy naniesiemy już warstwę pasty na but, powinniśmy rozpocząć jego polerowanie. Wstępnie możemy robić to materiałową szmatką, a następnie szczotką z końskim włosiem. Pocieranie pasty na bucie ma za zadanie zwiększyć jej temperaturę, a także roztopić i stworzyć gładką powłokę, która wypolerowana będzie prezentowała się niezwykle atrakcyjnie.
Ważną informacją jest również czas pomiędzy nałożeniem pasty a rozpoczęciem polerowania buta. Przeważnie powinniśmy odczekać ok. 10–15 minut przed rozpoczęciem polerowania. Nałożenie jednej lub dwóch warstw pasty z pewnością wystarczy do osiągnięcia zadowalającego efektu, a buty będą prezentowały się niezmiernie elegancko.
Polerowanie na lustro
Bardzo ciekawym efektem, który możemy osiągnąć przy pastowaniu i pielęgnacji obuwia, jest tzw. lustro. Jest to sposób pastowania butów, który daje niezwykle duży połysk. Ma na celu sprawić, iż nasze buty będą wyglądały bardzo elegancko. Takie wykończenie możemy zastosować kiedy zależy nam na eleganckim wizerunku, gdyż wysoki połysk zawsze jest synonimem prestiżu i jakości. Wykonanie lustra będzie jednak wymagało od nas poświęcenia nawet kilku godzin ciężkiej i mozolnej pracy. Aby osiągnąć taki efekt, należy nałożyć wiele warstw pasty i dokładnie wypolerować każdą z nich. Każdy rodzaj buta będzie reagował nieco inaczej na ten zabieg, a więc powinniśmy nakładać kolejne warstwy do uzyskania satysfakcjonującego nas efektu. Należy pamiętać, iż nie powinniśmy przekraczać kilkunastu warstw, gdyż pasta może wtedy tracić swoje właściwości. Jak zatem wypastować buty na lustro?
Cały sekret w tworzeniu lustra na bucie tkwi w cierpliwości i nakładaniu poprawnie kolejnych warstw. Niektóre buty będą prezentowało się elegancko gdy efekt lustra pojawi się jedynie na ich czubkach, a inne buty możemy pastować całościowo. Jeśli zaczynamy proces pastowania z myślą o stworzeniu efektu lustra, powinniśmy użyć kilku grubszych warstw wosku na początku. Do tego celu warto używać wosków i past twardych. Po nałożeniu wosku na buty szmatką lub szczoteczką, a także dobrym rozprowadzeniu go powinniśmy buty pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wypolerować szmatką lub szczotka z końskim włosiem. Czynność taką należy powtarzać kilkukrotnie, gdzie kolejne warstwy pasty będą już cieńsze. Należy pastować dokładnie każdy zakamarek buta z wyłączeniem zgięć. Gdy nałożymy już kilka warstw pasty, dobrą praktyką będzie pozostawienie butów do następnego dnia i dopiero nazajutrz wykonanie finalnego pastowania.
Aby uzyskać efekt lustra, ostatnie kilka warstw pasty powinniśmy nakładać z kropelką zimnej wody. Możemy zastosować ją dopiero w momencie kiedy but jest już zabezpieczony kilkoma – kilkunastoma warstwami wosku w celu uzyskania największego połysku. Po nałożeniu kolejnej warstwy wosku i roztarciu go na bucie, na czubek buta powinniśmy dodać jedną kropelkę wody i również ją rozprowadzić. Polerowanie sprawi, że but otrzyma bardzo wysoki połysk. Kropelek wody powinniśmy używać przy kilku ostatnich warstwach, mając pewność, iż but posiada już dobrze wypełnioną strukturę porów twardym woskiem, a pasta tworzy już jednolitą strukturę.