Ból jąder – przyczyny, objawy, leczenie
Ból jąder może być spowodowany bardzo różnymi czynnikami. Niezależnie jednak od tego, co go wywołało, taki stan rzeczy zawsze wzbudza w mężczyznach niepokój. Jeżeli pojawi się ból nawet o niewielkim natężeniu, należy jak najszybciej udać się z tym do lekarza. Może się bowiem okazać, że jest to związane z poważnym stanem chorobowym, przez co jądra i najądrza mogą nawet zostać usunięte. Ponadto w wyniku powikłań może dojść do pojawienia się problemów ze strony układu moczowego (najczęściej cewki moczowej).
Ból w męskich narządach płciowych – co może oznaczać?
Genitalia to bardzo ważny element męskiego układu rozrodczego. Składają się z prawego i lewego jądra, a jedną z najważniejszych funkcji pełni tu mięsień dźwigacz jądra. U dorosłego, w pełni zdrowego mężczyzny są odpowiedzialne za produkcję męskiego hormonu (testosteronu) oraz plemników.
Wbrew pozorom z bólem tej części męskiego ciała nie zmagają się wyłącznie panowie w podeszłym wieku. Tak naprawdę ta dolegliwość może dopaść mężczyznę w każdym wieku, może być to zarówno tępy ból, jak i nieco ostrzejszy, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Bardzo często taki stan jest zwiastunem poważniejszego schorzenia, dlatego też pod żadnym pozorem nie można go zignorować.
Niedokrwienie narządu, jeżeli już do niego dojdzie to bardzo poważna sprawa, która często prowadzi do usunięcia lewego lub prawego jądra. Z czym najczęściej związany jest ból? Po badaniach i konsultacji ze specjalistą często okazuje się, że za taki stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. następujące schorzenia:
- skręt jąder,
- zapalenie najądrzy,
- żylaki powrózka nasiennego,
- przepuklina mosznowa (pachwinowa),
- pojawienie się kamieni w drogach moczowych,
- przepełnienie jąder (blue balls)
- nowotwory.
Nie zawsze jednak ból męskich genitaliów jest związany ze stanem chorobowym. Czasem jest spowodowany urazami w obrębie krocza, stresem, uderzeniem bądź noszeniem przez długi czas zbyt ciasnej bielizny, w efekcie czego dochodzi do zaburzenia ukrwienia i niedotlenienia komórek. Każdy ból to informacja o tym, że w organizmie jest jakiś problem, który powinien być możliwie jak najszybciej zdiagnozowany i poddany leczeniu (jeżeli zajdzie taka konieczność).
Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy zaobserwować można powiększenie jądra, a ból w obrębie narządów płciowych jest długotrwały i uciążliwy. Warto pamiętać o tym, że im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym szansę na uratowanie jądra będą odpowiednio większe. Na szczęście znalezienie uchwytnej przyczyny takiego stanu w większości przypadków nie jest trudne do wykonania.
Co zrobić w przypadku wystąpienia problemów z bólem genitaliów?
Niezależnie od wieku, każdy chłopiec czy mężczyzna, jak tylko pojawi się uporczywy ból przyrodzenia, powinien jak najszybciej udać się z tym problemem do specjalisty. To bardzo ważne, ponieważ występowanie bólu wiąże się z dość dużym ryzykiem wystąpienia innych schorzeń, które mogą doprowadzić nawet to konieczności usunięcia jądra.
Jeżeli do tego dojdzie, im szybciej mężczyzna trafi do specjalisty, tym lepiej. To bardzo poważny stan, który grodzi nawet utratą genitaliów, jeżeli ich skręt trwa dłużej niż 6 godzin. Udając się do specjalisty warto pozostać na czczo – to będzie duże ułatwienie w znieczuleniu pacjenta, jeżeli konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu.
W czasie jego trwania nie powinien występować ucisk ani jakiekolwiek inne objawy powodujące ból czy dyskomfort.
Gdzie się udać, gdy ból narządów płciowych powoduje silny dyskomfort?
Przyczyny bólu genitaliów mogą być bardzo różne, jeżeli jest on bardzo silny, który dodatkowo promieniuje do pachwiny i podbrzusza najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Tam mężczyzna lub chłopiec zostanie zbadany przez specjalistę, a jeżeli zajdzie taka potrzeba będzie możliwość szybkiego wykonania zabiegu. To ważne nie tylko dla uniknięcia usunięcia genitaliów , ale również zniwelowania potwornego bólu, który powoduje skręt powrózka nasiennego (często dotyczy jednego jądra).
Przy wizycie u specjalisty bardzo ważne jest podanie orientacyjnej godziny, o której pojawił się ból. Z punktu widzenia lekarza jest to bardzo ważne i ma istotny wpływ na wdrożenie skutecznego leczenia.
Bardzo ważne jest również scharakteryzowanie objawów towarzyszących, o ile takie oczywiście występują (najczęściej wystarczy podać objawy ogólne). Po krótkim, ale treściwym wywiadzie lekarz przystępuje do badania brzucha, narządów płciowych i ich okolic. Jeżeli w czasie badania będzie uzasadnione podejrzenie, że doszło do wystąpienia skrętu jądra czy pojawia się podejrzenie, że występuje zapalenie jądra lub najądrza, niezbędne jest natychmiastowe przeprowadzenie operacji, przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym.
W czasie zabiegu konieczne jest nacięcie worka mosznowego i odkręcenie męskości, która następnie musi zostać przyszyta do worka mosznowego. Odkręcenie jest jednak możliwe tylko w przypadkach, w których nie pojawiły się nawet najmniejsze zmiany martwicze. Jeżeli jednak doszło do martwicy, niestety konieczne staje się jego usunięcie.
Czasem może zdarzyć się tak, że pomimo wyraźnych wskazań w czasie operacji okazuje się, że ból był spowodowany wyłącznie stanem zapalnym. W takim przypadku konieczne jest uniesienie moszny. Pacjent dostaje również zalecenia o większej ilości odpoczynku, musi również regularnie przyjmować leki przeciwzapalne, a nawet antybiotyki (jeżeli dodatkowo wystąpi zakażenie bakteryjne). Wówczas ostry ból powoli ustępuje, pod warunkiem jednak, że mężczyzna ściśle wypełnia przekazane przez lekarza zalecenia.
Przyczyny bólu jąder i leczenie chorób jąder
To, jaka metoda leczenia w przypadku dolegliwości bólowych genitaliów zostanie wdrożona, zależy od przyczyny ich występowania.
Skręt jądra
Skręt jądra to bardzo poważne schorzenie, które pojawia się nagle i wymaga natychmiastowej operacji. Ból jest bardzo silny i może promieniować od jąder aż do miejsca, w którym noga łączy się z tułowiem. Dodatkowo pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, a samo jądro ustawia się w mosznie w pozycji poprzecznej. W efekcie tego zostają zamknięte naczynia krwionośne, co jeżeli trwa zbyt długo, prowadzi do niedotlenienia komórek i martwicy.
Zapalenie jąder i najądrzy
Inną przyczyną silnego bólu jądra może być stan zapalny jąder bądź najądrza . W tym przypadku poza bólem pojawia się również obrzęk i tkliwość, nie rzadko pojawia się również wysoka gorączka. O ile stan zapalny dotyczy mężczyzn w każdym wieku, o tyle zapalenie najądrza pojawia się głównie u panów w podeszłym wieku. Stan ten dotyczy całego jądra. W tym przypadku nie ma konieczności leczenia operacyjnego. Walka z zapaleniem odbywa się głównie przy zastosowaniu antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych. Bardzo rzadko dochodzi do konieczności hospitalizacji.
Żylaki powrózka nasiennego
Najczęściej lokują się po lewej stronie, a ich obecność utrudnia odpływ krwi żylnej z jądra. Pojawia się silny ból po stosunku lub intensywnej aktywności fizycznej. Żylaki obniżają płodność, a czasem nawet mogą doprowadzić do bezpłodności. Leczenie wiąże się z koniecznością operacyjnego podwiązania żyły jądrowej lewej. Zabieg może być wykonany w sposób tradycyjny bądź laparoskopowy.
Kamica moczowodowa
To kolejne schorzenie, którego jednym z objawów może być ból męskiego przyrodzenia. Ze względu na specyficzne dolegliwości często jest mylona z kolką nerkową. W tym przypadku poza bólem występuje silne parcie na mocz. Mężczyźni cierpiący na na takie bóle od dłuższego czasu często są kierowani na badania pod kątem kamicy moczowodowej.
Uraz jądra
Wbrew pozorom mężczyźni dość często doznają urazu, co w naturalny sposób prowadzi do bólu tej części ciała. Ze względu na specyfikę narządu, nawet niezbyt poważny bywa bolesny. Nigdy jednak nie może być zlekceważony. Konsultacja ze specjalistą to w tym przypadku niezbędna czynność. Może się okazać, że z pozoru niewinne zdarzenie doprowadziło do pęknięcia jądra czy powstania krwiaka.
Nowotwory jąder
Coraz częściej dotykają młodych mężczyzn, w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat. Niestety bardzo często zdarza się, że są to nowotwory złośliwe, które zostały zbyt późno zdiagnozowane. Rak jądra powoduje nie tylko ból, ale również wiąże się z pojawieniem się guzów, które bardzo często można wykryć samodzielnie, regularnie i skrupulatnie wykonując samobadanie.
Wodniak jądra
Co jeszcze powoduje ból krocza? Wodniak jądra jest dolegliwością charakteryzującą się nadmiernym gromadzeniem płynów w osłonkach jąder. Wiąże się to nie tylko z bólem, ale również z widocznym powiększeniem moszny. Tu nie zadziała leczenie farmakologiczne, konieczna jest operacja usuwająca płyn z osłonek.
Przepuklina pachwinowa
Gdy pojawia się ból przy złączeniu nogi i tułowia, który promieniuje aż do moszny, może być to zwiastun przepukliny pachwinowe j. Ból i dyskomfort pojawia się przede wszystkim po wysiłku fizycznym. Powikłania po niej mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Przepuklinę może zdiagnozować tylko urolog, który zdecyduje o dalszym przebiegu leczenia (w większości przypadków będzie to operacja).
Bóle po zabiegach
Ból może pojawiać się po przeprowadzonym zabiegu podwiązania, lub przecięcia nasieniowodów. Specjaliści często określają ten stan mianem zespołu bólowego po wazektomi. Występuje przede wszystkim podczas współżycia, w czasie wytrysku lub przy wysiłku fizycznym. Dodatkowo najądrza są tkliwe i przepełnione (ból jądra może mieć mniej lub bardziej nasilony charakter). Na szczęście często taki stan rzeczy mija samoistnie po pewnym czasie od zabiegu, a mężczyzna nie musi udać się do lekarza z tym problemem.
Plamica Schoenleina-Henocha
Za bóle najczęściej w wieku 3-15 lat bardzo często odpowiedzialna jest plamica Schoenleina-Henocha. Jest to alergiczne zapalenie naczyń, obejmujące przede wszystkim drobne naczynia krwionośne. Poza bólem w okolicy stawów skokowych, na wyprostnych częściach ud i podudzi, a także na pośladkach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka.
Guzkowe zapalenie tętnic
Jest to schorzenie, które diagnozowane jest głównie u mężczyzn po 40. roku życia. Choroba powoduje intensywny ból jamy brzusznej, pojawia się także gorączka, utrata masy ciała, nadciśnienie, obrzęki czy zmiany skórne w okolicach jąder. Mężczyzna powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż guzkowe zapalenie tętnic może doprowadzić do niedokrwienia jądra czy zawału genitaliów.
Przewlekły ból jądra u dzieci i chłopców w okresie dojrzewania
Dzieci, szczególnie w przedziale wiekowym między 7, a 12. rokiem życia często zmagają się z bólem w okolicy podbrzusza, spowodowanym przez skręt przyczepka jądra. Taki stan pojawia się jako efekt zbyt intensywnego wysiłku lub stłuczenia. Ból jest nagły i bardzo silny, a jedynym rozwiązaniem jest pilna wizyta lekarska. Jest to konieczne również wtedy, gdy pojawiają się inne niepokojące objawy.
Warto wiedzieć, że w przypadku małych chłopców jądra często mogą się skręcić nawet o 360 stopni, a więc ból i dyskomfort jest niezwykle silny. W przypadku dzieci bóle narządów płciowych są częstym powikłaniem po przebytej śwince. W większości przypadków dysfunkcja jądra powoduje ból i dyskomfort, ale nie ma wpływu na dorosłe życie.
Jądra bardzo często są bolesne, tkliwie i wrażliwe i chłopców wchodzących w okres dojrzewania. Za to odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany hormonalne, wynikające między innymi z przystosowania organizmu do produkcji nasienia. Choć jest to stan dość naturalny, jeżeli pojawia się przewlekły ból, nie należy tego lekceważyć i jak najszybciej udać się z dzieckiem na wizytę lekarską.
Jak wykonać samobadanie jąder?
Choć ważna jest odpowiednio wczesna diagnostyka, nie należy zapominać o profilaktyce. Każdy mężczyzna powinien regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) badać samodzielnie swoje narządy płciowe. Należy je obserwować i wyciągać wnioski, reagując na wszelkie pojawiające się zmiany.
Najbardziej wiarygodne efekty samobadania można osiągnąć po kąpieli czy ciepłym prysznicu, kiedy to moszna jest rozluźniona. Należy zbadać starannie oba jądra, każde osobno i przy pomocy obu rąk. Jeżeli wyczuwalne są twarde guzki czy grudki, widoczna jest zmiana kształtu, wielkości czy konsystencji jądra, wówczas konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.
Jądra i pachwiny to niezwykle wrażliwe części męskiego ciała, których ból może powodować bardzo duży dyskomfort i poważnie utrudniać codzienne